kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Anadolu'nun parlayan yıldızı
Anadolu'nun parlayan yıldızı
Her daim aktivite

Anadolu'nun parlayan yıldızı

Konya Selçuk Üniversitesi, Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan ve ekibinin çağdaş vizyonu ve enerjisiyle büyümeye devam ediyor. Hedef "öncelikle tercih edilen" bir üniversite olmak.

Konya Selçuk Üniversitesi, kurulduğu 1975 yılından bu yana ortaya koyduğu fiziki yapılanma, teknolojik donanım, sosyal-kültürel tesisler ve çevre düzenlemeleri ile modern bir eğitim kurumu konumuna gelirken, sürekli dinamizmiyle yıldan yıla "tercih edilen üniversite olma" hedefine yaklaşıyor. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, "Hedefimiz, Selçuk Üniversitesi'ni bilgi üreten, aktaran ve uygulayan; bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişmeye katkı sağlayan çağdaş bir üniversite olarak daha ileriye taşımaktır" diyor.

ÖZGÜR VE BİLİMSEL DÜŞÜNCE
Prof. Dr. Süleyman Okudan, üniversitenin, özgür bilimsel düşüncenin doğduğu ve yeşerdiği yer olduğuna dikkati çekerken, bunun olmadığı yerde kaliteden, yeterlilikten ve objektiflikten söz edilemeyeceğini vurguladı. Prof. Dr. Okudan, şunları kaydetti: "Üniversitemizde herkesin siyasi bir eğiliminin olması doğaldır. Ancak bu, hiç kimseye, kendi düşüncelerini başkalarına dayatma hakkı vermez. Üniversitemizde fiziki yapılanma kadar, eğitimöğretim, öğrenci ve akademisyenlerin kalitesini de en üst düzeye çıkarmak önemli bir hedeftir. Fiziki büyüklük ile yetinmeyerek, üniversitemizi kaliteli ve öncelikle tercih edilen bir kurum haline getirmek için 24 saat aralıksız çalışıyoruz." İnsana yapılan yatırımın hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini söyleyen Okudan, ortak aklı kullanarak tüm sorunları ve sıkıntıları; öğretim üyeleri, öğrenciler, veliler, idari personel ve bölge halkıyla el ele vererek, birlikte aşacaklarını vurguladı. Rektör Prof. Dr. Süleyman Okudan şöyle devam etti: "Öğrencilerimizi; bilgili, yeterli, yeniliklere açık, Cumhuriyet'in temel ilkelerine inanmış çağdaş bireyler olarak ülkemizin hizmetine sunmak için çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik, Atatürkçü çağdaş çizgisinde Selçuk Üniversitesi'nin bilim meşalesi yanmaktadır. Takım çalışması ve ortak aklın, başarının anahtarı olduğuna inanan bir anlayışa sahibiz. Eleştirilere açık, enerjisini olumlu alanlarda ve hizmet için kullanan, başarıda destek ve motivasyonun önemini kabul eden, çözüm üreten ve uygulayan şeffaf bir yönetimle üniversitemizi, ülkemizde hak ettiği yere getirebilmek için gönül gönüle, birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

70 BİNLİK ÖĞRENCİ ORDUSU
Selçuk Üniversitesi'nin, üçü Konya il merkezinde, biri Karaman'da olmak üzere dört modern kampüsü var. Üniversite; 16 fakülte, 25 meslek yüksek okulu, 5 yüksek okul, 1 devlet konservatuvarı ve 13 araştırma-uygulama merkezi ile eğitim veriyor. Gerçekleştirdiği yenilik ve gelişmelerle kabuğuna sığamaz hale gelen Selçuk Üniversitesi'nin öğrenci sayısı 70 bine dayanmış durumda. Oluşturulan 105 bilgisayar laboratuvarında 5 bin 500 adet bilgisayar bulunuyor. Tüm öğrenciler, internet bağlantısı olan bu bilgisayarlardan sınırsızca yararlanabiliyor. Ayrıca Uzaktan Eğitim Programı/SUZEP çerçevesinde öğrenciler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile Türk Dili ve İngilizce derslerini yüz yüze eğitimin yanı sıra üniversite televizyonu ve internet üzerinden takip edebiliyor. Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde bulunan Merkez Kütüphanesi, 8 bin metrekarelik bir alanda kurulu. Kütüphane; toplam 110 bin Türkçe, 11 bin eski harf yazma ve basılı eser; 600 süreli yayın ve 1930'lu yıllardan başlayan çok sayıda yerel ve ulusal gazeteyi içeren zengin bir arşive sahip. Ayrıca her fakülte ve yüksek okulun kendi kütüphanesi var. Aynı kampüs içinde büyük bir alışveriş merkezi de düşünülmüş. Özel sektör desteğiyle ile kurulan merkezde; giyimden sinemaya, eğlenceden yemeğe kadar geniş bir yelpazede kaliteli ve ucuz hizmet sunuluyor.

ULUSLARARASI ÇALIŞMALAR
Selçuk Üniversitesi; ABD, Almanya, Avusturya, Rusya Federasyonu, Güney Kore, Afganistan, Mısır ve Azerbaycan'dan pek çok üniversite ile bilişim teknolojileri, tıp, teknik ve mühendislik bilimlerinde ortak akademik ve bilimsel çalışmalar yürütüyor. Üniversite, öğrenci değişim programı çerçevesinde isteyen başarılı öğrencilerini başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelerdeki anlaşmalı üniversitelere bir yıllığına eğitime gönderiyor. Bunun yanında, üniversite vakfı ve öğrenci fonundan ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere burs ve ücretsiz yemek kartı veriliyor. Öğrencilere sağlanan imkanlar bunlarla sınırlı değil. Öğrenciler; ders seçme, araştırma, yurtdışı ilişkiler gibi akademik ve bilimsel çalışmalarında öğretim görevlilerinin danışmanlığından yararlanabiliyor. Yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrenciler için yabancı dil kursları düzenleniyor. Ayrıca Mediko-Sosyal Merkezi'nde bulunan rehberlik biriminde öğrencilere psikolojik ve sosyal rehberlik hizmeti sunuluyor. Öğrencilerin mezuniyet sonrası hayatı da üniversite yönetiminin ilgi alanı dahilinde... Mezunların iş bulabilmeleri için her birimde ayrı çalışmalar yapılıyor. Üniversiteye davet edilen tanınmış iş adamlarınca gerçekleştirilen konferanslarla, öğrencilerin kariyer konusunda bilgilenmeleri hedefleniyor. Yakında üniversitenin bir de "merkezi kariyer ofisi" olacak. Konya Selçuk Üniversitesi gerçekten müthiş bir gelişim dinamiğine sahip. Yakın zamanda, yönetimin belirlediği hedeflerin hepsine ulaşacağından hiç şüphemiz yok.

Kemal Soylu MERKEZ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Kızların mikrokredi mucizesi
 Genç bir kızın kaleminden uyuşturucu
 Olimpiyat Stadyumu'nda sadece Süreyya'yı düşünüyordum
 Gitar ustası İstanbul'da
 Güneşle gelen büyük zafer
 10 derste mutluluk
 Nobel Ödüllü bir köy evi
 Hayatınıza giren dijital kolaylıklar
 Asırlık surlar hayat buluyor
 Troya artık vakfa emanet
 AB'nin yönetiminde daha çok kadın var
 Rize Güneysu'da Erdoğan bereketi
 'Şeref Abi' ile nostaljik turlar
 İstanbul "müze kent" olacak
 Çok tartışılan şampiyonluk
 Seks paradan önemli
 "İstanbul'un Sesleri" Atina'da
 Karadenizli sanatçılar Açıkhava'da
 Anadolu'da bin kızım var, öğretmen olacak
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
İtalyan danteli
İstanbul'un alameti farikalarından biri...
ALİ POYRAZOĞLU
Basın sopayı vurun, vurun, vurun
Zina meselesini...
TURGAY NOYAN
Yönetmelikteki olası sıkıntılar
Yeni Amatör Denizci...
Tatlıların kralı baklava
İlk Fatih'in mutfak kayıtlarında rastlanan baklava, geleneksel...
Mediciler'in şehrinde şarap sanat ve mutfak
Karmaşık ve sürprizlerle dolu bir kent Floransa. Prens Charles'ın da geldiğinde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.