kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Genç bir kızın kaleminden uyuşturucu
Genç bir kızın kaleminden uyuşturucu

Aysu Şuben henüz 18 yaşında bir lise öğrencisi. Bazı yaşıtları uyuşturucuya özenirken, o dört yıllık bir araştırmanın sonunda kitabını yazdı: 01 Enjektör.

Uyuşturucu sorununun ciddi boyutlara ulaştığı ülkemizde, uyuşturucuya başlama yaşı 14'e kadar düştü. Konuya ilgi duyan ve detaylı bir araştırma sonucu "01 Enjektör"ü yazan Aysu Şuben henüz bir lise öğrencisi. Robert Kolejli Şuben, merakla başladığı çalışmalarını dört yıl boyunca sürdürmüş, sayısız kaynaktan aldığı bilgileri, 200'ü aşkın uyuşturucu bağımlısı ile yaptığı görüşmelerle bir araya getirmiş. Yazarı, kitabın oluşum sürecini şöyle anlatıyor: "Liseye başladığım yıl uyuşturucunun kötü yönlerini anlatan bir kitap okumuştum. Daha sonra uyuşturucu ile ilgili bir ödev hazırlamaya başladım ve konu ilgimi çekti. Bunun nasıl bir şey olduğunu, etkilerini, bağımlıların yaşadıklarını çok merak ettim ve araştırmaya başladım. İki yıl boyunca sürekli okudum, konuyla ilgili bir çok yerli ve yabancı dergiye abone oldum. Ardından bağımlılarla görüşmelere başladım ve dört yılın sonunda bu kitap ortaya çıktı." Daha önce uyuşturucu bağımlısı olan birini tanımadığını belirten Şuben, bağımlılara arkadaşları aracılığıyla ulaşmış ve 227 uyuşturucu bağımlısı ile görüşmüş.

DENEMEYE ZORLADILAR
Hiç uyuşturucu kullanmadığını söyleyen Şuben, bağımlılarla görüşmelerini şöyle anlatıyor: "Aslında yanlarına giderken biraz korkuyordum. Ama çoğu bana ellerinden geldiği kadar yardım etti. Bazıları 'Ben zaten ölüyorum, yaşadıklarımın ne önemi var' diyerek konuşmadı. Beni denemem konusunda zorlayanlar da oldu. Kabul etmeyince aşağılayıp, dalga geçtiler. Özellikle 'kodein' denilen maddeyi kullananlar kendilerine ve diğer insanlara karşı nefret dolu oluyorlar. Son zamanlarda tehditler almaya başladım. Benden hap getirmemi istiyorlardı. Artık işler benim için zorlaşmaya başlamıştı." Görüştüğü kişilerden bazılarıyla yakın arkadaşlıklar kurduğunu belirten Şuben, "Bağımlılıktan kurtulmak için benden yardım isteyen çok kişi oldu. Ama benim elimden konuşmaktan başka bir şey gelmiyordu." Aysu Şuben dört yıl süren araştırma sürecinde bağımlılarla görüştüğünü ailesinden sakladığını söylüyor: "Onlarla görüştüğümü anneme ve babama hiç belli etmedim. Benim sadece teorik bir araştırma yaptığımı düşünüyorlardı. Söyleseydim endişe duyarlardı. Kitabım basıldıktan sonra, ilk başta kızdılar ama iyi bir şey ortaya çıkardığımı görünce affettiler."

SAHTE MUTLULUK
Bağımlı gençlerin en belirgin özelliğini hayattan hiç bir beklentileri olmaması şeklinde ifade eden Şuben'e göre insanlar anlık bir mutluluk için uyuşturucu kullanıyor. Bağımlıların, maddeyi aldıktan sonra kısa bir süre için bunu yakaladığını belirtiyor ve şöyle diyor: "Bir kez alan kişi bununla yetinmiyor, tekrar tekrar deniyor çünkü bu ona mutluluk veriyor. Ama bu sahte ve geçici bir mutluluk. Denemeler bir süre sonra bağımlılığa dönüşüyor. Böyle insanların hayata normal bir insan gibi devam etmesi imkansız. Hepsi kendilerine farklı bir yaşam kuruyor. Uyuşturucu özelliği olan bazı maddelerin eczanelerde de satıldığını ve temin etmenin çok kolay olduğunu dile getiren Şuben "Bazı ilaçların içinde kodein denen uyuşturucu maddeden belirli bir miktarda var. Bağımlılar bu ilaçlardan fazlaca alıp, içindeki maddeyi ayrıştırıyor ve kullanıyorlar. Bu, bağımlılar arasında çok sık başvurulan bir yöntem" diyor. Uyuşturucu kullanımının toplumumuzda giderek yaygınlaşmasının sosyal bir olgu olduğunu ifade eden Şuben, yoksulluk ve işsizlik gibi toplumsal sorunların kişiyi uyuşturucu kullanmaya ittiğini söylüyor. Uyuşturucuyu alan kişinin gelecek kaygısı taşımadığını düşünen Şuben ailelerle ilgili şunları söylüyor: "Dürüst olmak gerekirse araştırma boyunca ailelerine bağımlılardan daha çok üzüldüm. Her gün çocuklarının kollarını kontrol etmek zorunda kalıyorlardı. Ama ne yazık ki bizde aileleri uyuşturucu hakkında yeterli bilgisi yok. Çocuklar onları 'Alkol aldım' diyerek rahatça kandırabiliyor. Anne babalar bilgilendirilse uyuşturucu kullanımının semptomlarını daha önceden fark edebilirler." "01 Enjektör"ü yazmaktaki amacının; aileleri, uyuşturucuya özenen gençleri, bağımlı yakınlarını ve hatta bağımlıları bilgilendirmek olduğunu söyleyen Şuben kitabın geliriyle AMATEM'deki bir bağımlının tedavisine katkıda bulunmayı düşünüyor.

Gözde Gebelek Haber Merkezi

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Kızların mikrokredi mucizesi
 Olimpiyat Stadyumu'nda sadece Süreyya'yı düşünüyordum
 Gitar ustası İstanbul'da
 Güneşle gelen büyük zafer
 10 derste mutluluk
 Nobel Ödüllü bir köy evi
 Hayatınıza giren dijital kolaylıklar
 Asırlık surlar hayat buluyor
 Troya artık vakfa emanet
 AB'nin yönetiminde daha çok kadın var
 Rize Güneysu'da Erdoğan bereketi
 'Şeref Abi' ile nostaljik turlar
 İstanbul "müze kent" olacak
 Çok tartışılan şampiyonluk
 Seks paradan önemli
 "İstanbul'un Sesleri" Atina'da
 Karadenizli sanatçılar Açıkhava'da
 Anadolu'nun parlayan yıldızı
 Anadolu'da bin kızım var, öğretmen olacak
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
İtalyan danteli
İstanbul'un alameti farikalarından biri...
ALİ POYRAZOĞLU
Basın sopayı vurun, vurun, vurun
Zina meselesini...
TURGAY NOYAN
Yönetmelikteki olası sıkıntılar
Yeni Amatör Denizci...
Tatlıların kralı baklava
İlk Fatih'in mutfak kayıtlarında rastlanan baklava, geleneksel...
Mediciler'in şehrinde şarap sanat ve mutfak
Karmaşık ve sürprizlerle dolu bir kent Floransa. Prens Charles'ın da geldiğinde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.