kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yetiştirme yurdundan şampiyonluğa
Yetiştirme yurdundan şampiyonluğa
Genç yaşta pek çok ödül aldı

Yetiştirme yurdundan şampiyonluğa

Türkiye, sporcularının 2004 Atina Olimpiyatları'ndan aldığı ödüllerle gururlanırken, Konya Necati Çetinkaya Kız Yetiştirme Yurdu'nda büyüyen genç halterci Sibel Özkan, Norveç'teki Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası'nda birinci oldu. Milli sporculara tanınan olanaklardan yoksun olarak, günde sadece iki saat çalışabilen Özkan, Halter Federasyonu'nun kendisine sahip çıkmasını bekliyor.

Sosyal faaliyet olsun diye üç yıl önce başladığı halterde, Avrupa Şampiyonluğu'na ulaşan genç bir sporcu Sibel Özkan... Konya Necati Çetinkaya Kız Yetiştirme Yurdu'nda büyüyen ve hâlâ orada kalan 16 yaşındaki Sibel, temmuz ayında Norveç'te yapılan Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası'nda kilosunda birinci oldu. Sibel Özkan'ın hedefi 2008 Pekin Olimpiyatları'na katılıp, bayrağımızı dalgalandırmak ve buradan aldığı ödülün bir kısmı ile yoksul ailelere yardım etmek.

ÜÇ MADALYA BİRDEN KAZANDI
1988 yılında Afyon'da doğan ve ailesiyle Konya'ya taşınan Sibel Özkan, 1994 yılında anne ve babasının boşanmasıyla birlikte Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nun (SHÇEK) yuvasına verildi. Ardından Konya Necati Çetinkaya Kız Yetiştirme Yurdu'na geçtiğini belirten Sibel, dört yıldır bu yurtta olduğunu söyledi. Sibel, 26 Temmuz'da Norveç'in Stavanger kentinde düzenlenen Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası'nda koparmada ikincilik, silkme ve toplamda birincilik elde ederek, kilosunda Avrupa Şampiyonu oldu. Şampiyonada 53 kilo, koparmada 67,5 kilo kaldırarak ikincilik elde eden Özkan, silkmede 87,5 ve toplamda da 155 kilo ile birinci olarak, üç madalya birden kazandı. Türkiye dereceleri de bulunan Sibel, Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'de kaldırdığı ağırlığın çok altında ağırlık kaldırdığını belirterek, "Yarışmalarda motivasyon çok önemli. Kendimi yarışlara tam olarak veremediğim için derecem bu kadar düşük oldu ama yine de kazandım" dedi.

GÜNDE SADECE İKİ SAAT ANTRENMAN
Konya Selçuklu Lisesi son sınıfta okuyan Milli Sporcu Sibel Özkan, günlük programını şöyle anlattı: "Sabahları saat 04.45'de kalkıyorum. Hazırlanıyor, kahvaltımı yapıyor ve 07.00'de okula gidiyorum. 14.00'de okuldan yurda dönüyor ve 16.30'a kadar etüt saatinde ders çalışıyorum. Akşam yemeğinin ardından spor salonuna gidiyor ve 19.00-21.00 saatleri arasında antrenman yapıyorum. 21.00'i geçiremiyorum, çünkü yurda girişlerin son saati bu." Günde iki saat antrenmanın ısınmasına bile yetmediğini belirten Sibel Özkan, kendisine özel bir çalışma ya da beslenme programı uygulanmadığını da belirterek, "Yurtta ne çıkıyorsa, onu yiyorum. Özel bir şey yapmıyorum" dedi. Sibel Özkan, üniversite sınavında beden eğitimi bölümünü kazanmak istediğini, böylelikle antrenmanlarına devam etme imkânı bulacağını söyledi. Sibel, ileride, Nurcan Taylan gibi olmayı ve bayrağımızı gururla dalgalandırmayı düşlediğini anlattı.

SPONSOR VE KULÜP ARIYOR
Konya Emniyet Spor'da lisanslı olduğunu ama gönlünden Ankara veya İstanbul'daki klüplerde spor yapmak geçtiğini söyleyen Sibel, "Kulübüm bana eşofman ve ayakkabı temin ediyor ama bunlar yetmiyor" şeklinde konuştu. "Milli sporcu olmak masraf gerektiriyor ve yurt müdürüm bir yere kadar masraflarımı karşılıyor" diyen Sibel, sponsor arayışı içinde olduğunu da dile getirdi. "Geleceğimi garanti altına almak için spora devam etmek durumundayım" diyen Özkan, kendisine sahip çıkılmasını istedi.

AKTİVİTE OLSUN DİYE BAŞLAMIŞTI
Konya Necati Çetinkaya Kız Yetiştirme Yurdu, tam bir sporcu barınağı. Yurt Müdürü Mevlüt Adaş, "Sosyal aktivite olsun" diyerek, üç yıl önce başlattığı spor faaliyetlerinden, bu kadar başarılı sonuçlar geleceğini beklemediğini ifade etti. Adaş, bugüne kadar halterde Sibel Özkan, Demet Tezcan, Ebru Ay ile güreşte pek çok başarılı sporcu bulunduğunu söyleyerek, "İyi ki sosyal faaliyet olarak sporu tercih etmişiz" dedi.


Behzat M?SER - Kemal SOYLU / MERKEZ

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Biz birbirimize hiç 'kıl' olmadık
 Şarkılarını Osetyalı çocuklara ithaf etti
 Altın Portakal karışıyor
 Atasagun'un ağırbaşlı modeli, Sever'in sarısı
 Adı mini, derdi maksi
 Kiev'e moda çıkarması
 Evlilik geyikleri
 Hayranları konser alanlarına sığmıyor
 Dawool Anadolu'yu ayağa kaldıracak
 En büyük özelliği genç tasarımcılarla birlikte çalışması
AYŞE ÖZYILMAZER
Ya Reina / Laila'cısın ya değil...
İstanbul gece...
HAKAN & UTKU
Zina diyalogları
(Adam yatakta uyurken başka bir kadının...
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Nuraniye
Etlere kaynar suyu ilave...
Çocuğunuzun çantasından önce bedenini okula hazırlayın
Çocuğunuzun çantasından önce bedenini okula hazırlayın
Okul çağındaki çocukların geçirdiği bulaşıcı hastalıklar, kalıcı...
Yeni bir aşk
Yeni bir aşk
Bir süredir sesi soluğu çıkmayan gece hayatının hızlılarından...
Kızını da marka yapıyor
Kızını da marka yapıyor
"White Co. by H" adıyla ismini markalaştırıp beyaz t-shirt ve eşofman...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.