kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Bilgi ve Yaşam
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
    Kampüs
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Fırıncıdan iç mimar olur mu?
Fırıncıdan iç mimar olur mu?
Öneriler

Fırıncıdan iç mimar olur mu?

Salon evinizin imajıdır. Burada zevkiniz ve kişiliğiniz ön plandadır. O yüzden bu mekanın dekorasyonunda mutlaka size özel bir tema işlenmeli. Renkler, motifler ve aksesuarlarla uyum içinde olan bir salon rahatlık, huzur ve mutluluk verir
Geçtiğimiz hafta sonu bir antikacı dükkanında çok sevimli, görmüş geçirmiş bir beyle tanıştım. İç mimar olduğumu söyleyince bana ilginç bir eleştiri yaptı. Dedi ki: "Siz iç mimarlar nedense pek mesleğinize sahip çıkamıyorsunuz ve önüne gelenin iç mimarım diye piyasada iş yapmasına izin veriyorsunuz. Oysa ki, gerçek bir profesyonelin elinden çıkmış bir ev akşam geldiğimde beni en sıcak karşılayandır. Sokak kapısını açtığımda bana çoğunlukla eşimden evvel hoşgeldin der..."

Bugüne kadar dekorasyon konusunda hiç duymadığım bir gözlemdi bu. Gerçekten de evinize vardığınızda tüm sıkıntıları sokakta bırakabilmek çok önemli. Bunu bıraktırabilmek de gerçekten her yiğidin harcı değildir. Aynı bey devam etti: "Kullanışlı odam, güzel bir banyo yorgunluğumu unutturur. Sonrasında eşimi mutfakta lezzetli yemeklerin arasında bir balçiçeği gibi görürüm. Evdeki rahatımız evliliğimizdeki huzurun anahtarıdır evladım!... "

Öyleyse bu nazik beyin uyarılarını dinliyor ve şunu da eklemek istiyorum. Nasıl ilk yardım kursunu bitirene doktor denilemezse, lütfen bir takım kurslarla da iç mimar olunamayacağını unutmayalım. Aslında ülkemizde en komiği, hem odun ekmeği satıp, hem de itina ile "dekarasyon" yapanlar! Eşim, artık hayli ilerlettiği Türkçesiyle, bu insanlara "Hiç mimar" adını taktı, haksız da sayılmaz hani! Uzun yıllar Fransa ve İsviçre'de iç mimarlık yaptım, inanın oralarda genelde mimarlara bile iç mimarlık yaptırmıyorlar. Madem Avrupa standartlarında yaşamak istiyoruz, o zaman yaşam standartımızı hazırlayan mesleklere daha saygı gösterelim. Sağlıklı, konforlu, güzel bir çevre, yapı, mekan, yani bizlere bir bütün olarak yaşam biçimi sağlayabilmek için mühendisin, mimarın ve iç mimarın herzaman birbirine ihtiyacı var. Ve her şey bitip, ailece güzel bir akşam yemeği için masa etrafına oturduğunuzda gelsin sıcacık, mis gibi ekmekler! Gelelim bu haftaki konumuza...

Evimizin imajı olan salonları anlatacağız bu hafta. Burada zevkiniz ve kişiliğiniz ön plandadır. O yüzden salonunuzun dekorasyonunda mutlaka size özel bir tema işlenmeli. Renkler mekanın boyutlarını, mobilyalar görsel donanımı, aksesuarlar ise kişisel zevklerinizi zenginleştiren unsurlardır. Bunların arasındaki uyum göz rahatlığınızı sağlar. Renkler armonik, koltuklar rahat, aydınlatması ise yaratılmak istenen konfor, imaj ve rahatlığı destekler olmalıdır.

EVİMİZİN KALBİ SALONLAR

Salonda dinlenmek için hafif, neşeli davetleriniz için hareketli müziğin dinlenmesine imkan veren bir ses düzeni kurulmalıdır. Evinizde oda sayısı izin veriyorsa, televizyon köşesini oturma odasına kaydırıp, salonu bu açıdan ferahlatabilirsiniz. Şömineniz ya da antika bir çini sobanız varsa şanslı sayılırsınız. Çini sobalar kendilerine ait şık bir odunluğu ve aletleri ile aktif, nostaljik bir köşe yaratırlar. Şömineler de dekoratif resim çerçeveleri ve tablolarla hareketli ateşi yüzünüze yansıtırlar. Salonunuzda bunlar yoksa gene de muhakkak bir atraktif odak noktası yaratın. Hobilerinizin sergilendiği, özel tasarlanmış raflar, antika bir dolap ya da duvar saati, orijinal bir çerçeve içine düzenlenmiş anı, fotoğraf panoları olabilir.

Salon aydınlatması, dinlenme ve yemek bölümü olarak iki farklı şekilde incelenmelidir. Bu bölümde farklı ambiyanslar yaratabilmek için ışığı ayarlanabilen lambalar tercih edilmelidir. Renkli ışıklar da bir yerin vurgulanması istendiğinde çok orijinal sonuçlar verebilir. Gizli aydınlatma objelerin vurgulanmasında kullanılabilir. Her zaman olduğu gibi, ışık renklerinin duvar ve tavan renkleriyle uyumlu olmasına özen göstermeliyiz aksi halde baştan belirlediğiniz ahenkli temanız bozulur. Perdeler salonun havasını bir anda değiştiren önemli dekoratif unsurlardır. Korniş malzemesinin ve duvar bordürlerinin mekanla uyumu önemlidir. Perdelerle bütünlük gösteren yastıklar da mekana noktasal ahenk getirir. Salonunuzda yastıklar, şallar ve örtülerle de hoş bir dekoratif atraksiyon yakalayabilirsiniz. Motif seçimlerinde çeşitli orijinal fikirlerle kişisel zevkinizi sergileyebilirsiniz.

1. Salonun aydınlatması çok önemlidir. Vurgulamak istediğiniz bölümlere ayrı ışık verebilirsiniz.
2. Şömine, perdeler ve tüm dekoratif malzemeler bir bütünlük içinde.
3. Salonunuzda anılarla dolu böyle şık bir köşeyi çiçeklerle zenginleştirebilirsiniz.

Meltem Etcheberry

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Bu okullarda devamsızlık olmuyor
 Anahtar teslim evlendiriyorlar
 Bronzlaşmak uğruna sağlığınızdan olmayın
 Gökkuşağı içimizde parıldıyor
 Erkeklere yaşam kursu
 Mükemmel bir polisiye
 Radyoculuk disiplin ister
 Bohemlerin semti kıpır kıpır
 İlişkide kavga etmek de yararlı
 İstanbul'da rock fırtınası
 Müzede konser
 Makyaj Çantası
 En Yeni Kozmetik Ürünleri
 Ajanda
 Modanın yeni hedefi SPOR
 Bodrum'da özel bir mekan
 Ajanda
 Düğüne hazırlanırken yakalanan özel anlar
 Aralıksız konserlerle İstanbul müziğe doyacak
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
AYŞEGÜL ALDİNÇ
Kısır döngü tarifi
Aynı sorun... Hiç bitmiicek... Hiiiç.
ŞAFAK KARAMAN
On yedinci yıl
Türkiye, yeni pop starlarını televizyon...
KENAN ONUK
Festival günleri
İyi bir başlangıç oldu. Gürer Aykal...
Bu da bir İngiliz klasiğini Amerikanlaştırma çabası
Bu da bir İngiliz klasiğini Amerikanlaştırma çabası
Coen kardeşler bu kez kara komedinin peşine düşmüşler. Film onlara...
İnsanların kaybolup gittiği bir ülkenin öyküsü
İnsanların kaybolup gittiği bir ülkenin öyküsü
Önde tango denen dünyanın en güzel, en zarif dansını yapan insanlar.
Gurmelerin en beğendiği restoran
Bundan 10 yıl kadar önceydi. Sultanahmet'te, üstelik eski cezaevinin...
Fındıklı süt reçelini denediniz mi?
Birleşmiş Milletler tarafından verilen "En yenilikçi girişimci"...
Brad Pitt gibi olmak için dokuz ay yeterli
Ünlü oyuncu Brad Pitt'i son filmi Truva'da oynadığı Akhilleus rolüne hazırlayan...
Filenin efeleri geliyor
Avrupa Ligi'nde elde ettiği galibiyetlerle pek çok ilke imza atan A Milli Erkek...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.