kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yavuz Donat @ SABAH
 

Bir bürokrasi masalı

Nuh peygamber bugün yaşasaydı neler olurdu.. Konuyu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu "araştırdı." Hisarcıklıoğlu'na sorduk: - Neler olurdu? Rifat bey "çok önemli şeyler olurdu" dedi ve... Nuh peygamberin bugün yaşaması halinde "olabilecek senaryoyu" anlattı.

***


Allah tarafından Hazreti Nuh'a vahiy gönderilir: - Bir yıl sonra bütün dünya sularla kaplanacak... Bir gemi yap... İçine bütün canlılardan birer çift koy. Nuh peygamber gemiyi yapmaya koyulur. Aradan bir yıl geçer. Tayfun, fırtına, deniz kabarması başlar. Ve gökyüzünden bir ses duyulur: - Nuh!.. Gemi nerede? Nuh peygamber "yüce tanrım, affet beni" diye ağlamaya başlar: - Elimden geleni yaptım... Ama büyük sorunlar çıktı. - Ne gibi sorunlar? - Arz edeyim tanrım.

***


Yüce tanrım. Gemiyi yapabilmek için izin almaya çalıştım. Geminin ayrıntılı planlarını dokuz nüsha halinde noterden onaylatıp, üç ayrı şehirdeki 12 farklı kurumdan onay almamı istediler. Sonra yangın önleme sistemi ve kurtarma aygıtları ile ilgili olarak, "İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Kurulu'yla görüşmelere başladık. Gemiyi, evimin bahçesinde yapacaktım. Komşum, bahçede gemi yapmanın kurallara aykırı olduğu gerekçesiyle beni şikayet etti. Şehir Planlama Komisyonu'ndan izin almak zorunda kaldım. Gemi için ağaç bulmakta zorluk çektim. Baykuşları korumakla ilgili yasa yüzünden izin çıkmıyordu... Orman Bakanlığı'ndan zorla izin alabildim. Bu arada marangozlar dernek kurdu ve greve gitti. Hayvanları toplarken, hayvan koruma dernekleri dava açtı... Her cinsten iki hayvan almama itiraz ettiler. Davayı kazandım, bu defa da Çevre Bakanlığı, sizin öngördüğünüz selle ilgili olarak Çevresel Etki Raporu istedi. Bu arada İmar Bakanlığı hem gemiye ve hem de gemiye alacağım canlılara ayrı ayrı sigorta yapılmasını şart koştu. Derken, Maliye bütün mal varlığıma el koydu. Zira gemiyi vergi ödememek için, yurtdışına kaçmak amacıyla yaptığımı düşünüyorlar. Ulaştırma Bakanlığı'ndan da bir uyarı aldım... Gemiyi su taşıtı olarak kaydettirmeyi unutmuşum. Son olarak da İnsan Hakları Kurulu geminin yapılmasını mahkeme kararıyla durdurdu. Gerekçesi de, dünyanın sellerle kaplanmasının dini bir olay olduğu ve Anayasa'ya aykırı bulunduğu. Yüce tanrım, gemiyi 5-6 yıldan önce bitiremeyeceğim.

***


Nuh peygamber gözyaşları içinde sözlerini tamamlayınca, birden güneş açar, gökyüzü parlar, fırtına durur, denizler alçalır, sular çekilir. - Ey yüce Tanrım... Yani dünyayı mahvetmeyecek misiniz? - Ey Nuh... Bürokrasi bu işi çoktan yapmış.

***


Adalet Bakanı Cemil Çiçek'le sohbet ediyorduk. "Değişimin önündeki en büyük engel bürokrasi" dedi. - Zihniyet değişimi şart... Vatandaş, bürokratın velinimeti... İnsan velinimetine zorluk çıkarır mı, bugün git yarın gel der mi?.. Onun işini zora koşar mı?.. Yasal düzenlemelerle, bürokrasiyi önleyeceğiz.

***


Cemil Çiçek'ten sonra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile konuşurken... "Adalet Bakanı böyle diyor" dedik. Hisarcıklıoğlu "doğru söylüyor... Bunu yapamazlarsa ne yolsuzluklar önlenir ve ne de Türkiye'de işler rayına oturur" diye söze başladı. Sonra da... "Hikayeyi" anlattı: - Hazreti Nuh bugün yaşasaydı.........

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Hülya Avşar'ın köyünden...   / 17-12-2003
 Kars sınıf atlıyor   / 16-12-2003
 Ardahan... "fakir ama dimdik."   / 15-12-2003
 Ankara ile İstanbul'un farkı   / 14-12-2003
 Bir bürokrasi masalı   / 13-12-2003
 Özal'ın yapamadığını.....   / 12-12-2003
 Sıra dokunulmazlıkta   / 11-12-2003
 Meclis'teki hava   / 10-12-2003
 Sporda şiddet   / 09-12-2003
 UEFA’nın Türkiye’ye ettiğini.....   / 08-12-2003
YAVUZ DONAT
Olga hanımın köyü
Kars'a havayolu ile giderseniz,...
 atv 16.30
"Kaç Para"
 atv 17.40
"Çocuklar Duymasın"
 Star 16.50
"Süper Kahramanlar"
 Kanal D 17.00
"Şansa Dansa"
 TRT 1 17.05
"Afacanlar"
 TGRT 17.00
"Türk Sineması"
Çapa yalısına tarihi eser baskını
Ünlü Çapa ailesinin kızı Didem Çapa'nın Beykoz'da bulunan yalısına...
Yanlış alarmla başlayan takip kanlı sonlandı
Bir taksiden gelen yardım sinyali ile polis, gaspçı sandığı üç gencin...
Hevesi kursağında kaldı!
Hevesi kursağında kaldı!
Helin Avşar, iki aydır Dolmabahçe Süzer Plaza'nın patronu...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Astroloji | Magazin | Sağlık |
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.