kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Ana Sayfa
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
Günaydın
ATV
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Çapa yalısına tarihi eser baskını
Çapa yalısına tarihi eser baskını
Eserlerin hepsi müzeye kayıtlı
Eğer belge almak için başvurmadıysa başı büyük belada
İşte Çapa'nın Yalısından Çıkan Tarihi Eserler

Çapa müzesi baskını

Çapamarka'nın kurucusu Bedii Çapa'nın torunu Didem Çapa'nın yalısında 363 tarihi eser ele geçti

DİDEM Çapa'nın Beykoz'daki yalısına polis, ihbar üzerine baskın yaptı. Ele geçirilen Hitit, Roma ve Bizans dönemlerine ait 363 parça tarihi esere, eksperler paha biçemedi. Didem Çapa, "İzin belgem gelmedi. Bu bana boşanmak üzere olduğum kocamın komplosu" dedi.

***

Çapa yalısına tarihi eser baskını

Ünlü Çapa ailesinin kızı Didem Çapa'nın Beykoz'da bulunan yalısına düzenlenen polis operasyonunda, Hititler'den Romalılar'a kadar uzanan dönemlere ait paha biçilemeyen yüzlerce tarihi eser ele geçirildi Çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Didem Çapa “İzin belgesi almak için başvurmuştum ama çıkmadı. Bu, boşanmak üzere olduğum kocamın düzenlediği bir komplodur“ dedi.

DİDEM Çapa... Türkiye onu, Çapamarka'nın kurucusu Bedii Çapa'nın torunu, ünlü sanayici ve eski Beşiktaşlı futbolcu Vecdi Çapa'nın kızı olarak tanıyor. Annesi Rabia Çapa, Maçka Sanat Galerisi'nin sahibi. Sosyetenin seçkin ailelerinden birinin mensubu olarak çocukluğundan beri sanatla iç içe yaşayan Didem Çapa'nın ismi, şimdi bir tarihi eser operasyonuyla gündemde. Polisin sıkı takibi sonucu İç Anadolu'da yapılan kazılarda bulunarak İstanbul'a getirildiği belirtilen Hititler'den Romalılar'a kadar birçok döneme ait toplam 363 parça tarihi eser, Çapa'ların Beykoz'daki yalısına yapılan baskınla ele geçirildi. İlk defa bu kadar farklı dönemlere ait tarihi eser ele geçirildiğine dikkat çeken polis yetkilileri, bu eserlerle bir müze açılabileceğini bildirdi. Sevk edildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan Çapa, koleksiyon yaptığını belirterek, "Belge için başvurmuştum, ama gelmedi. Ticari amaç taşımıyor. Boşanmak üzere olduğum kocamın komplosu" dedi.

İKİ BUÇUK AYLIK TAKİP
GÜNDEME bomba gibi düşen operasyon, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından düzenlendi. Emniyet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre; "İç Anadolu Bölgesi'nin değişik kentlerinde yapılan kazı çalışmalarında kral mezarları ve toprak altından çıkarılan çok sayıda eserin İstanbul'a getirildiği ve yurtdışına kaçırılabileceği" istihbaratını alan ekipler, detaylı bir çalışma başlattı. Yaklaşık 2.5 ay süren sıkı takip, polisi hiç ummadığı bir adrese götürdü. İddiaya göre eserler, Beykoz'da Didem Çapa'ya ait yalıda saklanıyordu. Bunun üzerine mahkemeden izin alan polis ekipleri, önceki gün saat 15.00'te Beykoz Körfez Caddesi No: 36 adresinde bulunan yalıya operasyon düzenledi. Yalıda yapılan aramada Hitit, Roma, Bizans ve Urartu dönemlerine ait tarihi değeri yüksek toplam 363 parça eser ele geçirildi. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden davet edilen eksperler, yaptıkları incelemeler sonucunda eserlerin paha biçilemez olduğunu belirtti. Uzmanlar, taçlardan birinin 2000 yıl önce Anadolu'da yaşamış bir krala ait olduğunu ve kral mezarından çalındığını bildirdi. Bir adet zırhın da Pers döneminde prenslerin kullandığı zırhlardan olduğu açıklandı. Küpelerin Anadolu'da yaşamış kralların eşlerinin kullandığı küpelerden olduğunu tespit eden eksperler, 65 adet ok ucunun da Tunç Devri insanları tarafından kullanıldığının tahmin edildiğini bildirdi.

AMACIM SATMAK DEĞİLDİ!
2863 sayılı "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet" suçlamasıyla gözaltına alınan Didem Çapa, Mali Şube'ye götürüldü. "Tarihi eser kaçakçılığı" ile suçlanan Çapa'nın kendisini "Tarihi eserlere düşkünüm" diye savunduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Didem Çapa ifadesinde, "Ben tarihi eser biriktirmeyi çok severim. Koleksiyoner belgesi almak için de müracaat ettim. Fakat bürokratik işlemler çok sürdüğü için işin sonucunu takip etmedim. Ama 18 Ağustos'ta belgenin çıktığını biliyorum. Ellerinde tarihi eser bulunanlar benim bu eserlere düşkünlüğümü bildikleri için ellerine geçen eserleri bana getirirlerdi. Ben de satın alırdım. Bu eserleri tanımadığım kişilerden aldım. Ayrıca bu eserleri yıllardır satın alıyorum. Bu benim zevkim. Bunlara bakarak huzur duyuyorum. Asla satmak ya da yurtdışına kaçırmak amacım yoktu" dedi. Çapa, sorgulamasının tamamlanmasının ardından sevk edildiği Beykoz Adliyesi'nde tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Operasyonla ilgili basına açıklama yapan Mali Şube Müdürü Mustafa Aktaş, Türkiye'de ilk kez farklı dönemlere ve geniş tarih yelpazesine ait bu kadar çok tarihi eser ele geçirildiğini anlatarak, müze yetkililerinin bu eserlere paha biçemediklerini söyledi.

POLİS "BELGESİ YOK" DİYOR
AKTAŞ, gözaltına alınan kişinin koleksiyoncu belgesinin bulunmadığını bildirdi. Uzmanların değerlendirmeleri uyarınca örnek olarak gösterdiği taş baltanın Taş Devri insanlarının kullandığı çok değerli bir eser olduğunu vurgulayan Aktaş, gösterdiği küçük bir vazonun da 3 bin yıllık olduğunu ifade etti. Aktaş, "Bundan başka bulamazsınız. Kıyas yapılamadığı için de paha biçilemiyor" diye konuştu. Mali Şube Müdürü Aktaş, yine örnek gösterdiği toprak kapların da Milat'tan önce 3 binli yıllara ait olduğunun söylendiğine dikkat çekti. Müze yetkililerinin "Bir müze açabilecek kadar tarihi eser olduğunu" belirttiklerini anlatan Aktaş, "Müze yetkilileri, ele geçirilen altın kemer ve taçların bir kral mezarından çıkartılmış olabileceğini söylediler" dedi.
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Yanlış alarmla başlayan takip kanlı sonlandı
 Bebeği ile birlikte boğularak öldürüldü
 On iki araca çarpıp devrildi
 Kar düştüğü yerde çileye dönüşüyor
 'Beni kaçıranlar şişelerle vurup işkence yaptı'
 Fırtına İstanbul'da yaşamı alt üst etti
 Deprem Marmara'da en çok güneyi vuracak
ERDAL ŞAFAK
Gül'le Japonya'da
Tokyo: Başbakan Yardımcısı...
AHMET HAKAN COŞKUN
Gürtuna aday olamayacak!
Ali Müfit Gürtuna'nın AKP'den...
HINCAL ULUÇ
Terim Hagi'yi hem de öyle taşır ki..
Fatih Terim devre...
SOLİ ÖZEL
Berduşun ötesi
Saddam Hüseyin'in yakalanmasının sıradan...
Gençlere tam not
Gençlere tam not
Terim, çoğunluğu gençlerden oluşan kadronun, ortaya koyduğu futboldan...
Hagi tartışması
Hagi tartışması
G.Saray'ın eski yıldızının Terim'le çalışmasının iyi olacağını...
Denktaş: Müzakerecilikte ısrarlı değilim
Denktaş: Müzakerecilikte ısrarlı değilim
Parti liderleriyle görüşen KKTC Cumhurbaşkanı müzakerecilikte ısrarlı...
Bürokratlar asgari ücrete çare arıyor
Bürokratlar asgari ücrete çare arıyor
Ekonomi bürokratları 350 milyonluk asgari ücretin, işverene...
Kazandibi temasları
Kazandibi temasları
JAPONYA'DA bulunan Abdullah Gül'ün eşi Hayrunnisa Gül, dün bir araya...
'Türban laikliği zedeler'
'Türban laikliği zedeler'
FRANSA'DA geçen hafta Ulusal Laiklik Komisyonu tarafından...
 
    Ana Sayfa | Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon
Spor | Hava Durumu | Günaydın | Astroloji | Magazin | Sağlık |
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.