SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
  » Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Atina 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Müzik Kasabası için geri sayım başladı
Festival Keyfi
Program
Ana Sahne
Alternatif Sahne
Ulaşım
Sorular Cevaplar
Kamp alanı

Ana Sahne

50.000 kişinin aynı anda konser izleyebileceği bir alanda kurulacak ana sahnede birçok yerli ve yabancı grup sahne alacak.

Iggy & The Stooges
Punk rock, garaj rock ve Amerikan heavy metal'inin 60'larda patlayan, 70, 80 ve 90'larda fırtına gibi esmeye devam eden Iggy Pop ve oğulları the Stooges tüm dünyayı rock'ın evrensel gücünün etkisi altına aldı. 16'dan fazla stüdyo albümü ve 50'den fazla toplama albümü ile Iggy Pop çağdaş müziğin farklı isimleriyle ortak çalışmalar yaptı. Müziğindeki elektronika, punk, garaj rock ve bir çok etkileşmilere rağmen 35 yıldan sonra hala rock yıldızı olarak dimdik ayakta.

50 Cent
Rap sanatını sokaklarda büyüyerek öğrenen 26 yaşındaki Curtis Jackson, müzik otoritelerince bir "başyapıt" olarak nitelendirilen Power Of A Dollar'ı 1999 yılında hazırladı. Jay-Z, Wu-Tang Clan ve Rapheal Saadiq gibi sanatının ustaları tarafından yaratılan "beat"lerin yeniden keşfedildiği bir bootleg olan 50 Cent Is the Future Eminem'in dikkatini çekti. Şubat 2003'te yayınlanan albüm zamanının en çok tartışılan albümlerinden bir haline gelirken 5 günde 1 milyon adedin üzerinde sattı, 2003 yılının en çok satan albümü oldu.

The Rasmus
Merakla beklenen son albümleri Dead Letters ile Rasmus ününe ün kattı. Stockholm'de kaydettikleri Playground etiketli albümle İskandinavya'dan çıkan en iyi rock grubu olarak nam saldılar. Albümlerini kaydederken birçok korku filmi seyrederek geceleri kabuslar gören ve bu şekilde ruh hallerinin daha karanlık olmasını sağlayan grup bunu şarkılarına da yansıtıyor. Rasmus'un üyeleri birbirinden ilginç ve yetenekli genç müzisyenlerden oluşuyor. Grup vokalist Lauri, gitarist Pauli, bas gitarist Eero ve davulda Aki'den oluşuyor.

M.F.Ö
Türkiye'nin çağdaş müzik gruplarının en köklülerinden MFÖ, müzik dünyamıza tümüyle kendilerine ait söz ve bestelerden oluşan albümleri ve getirmiş oldukları yeniliklerle 25 yıldır beraberliklerini sürdürüyor. 1968 yılında Mazhar Alanson ve Fuat Güner'in çıkardıkları "Türküz Türkü Çağırırız" isimli long-play'le temelleri atılan grup 1970 yılında Özkan Uğur'un katılması ile birlikte MFÖ adıyla kuruldu. Geçen yıl da Rock'n Coke Müzik Festivali'nde sahne alan grubun performansı festivalin en beğenilen konserlerinden olmuştu.

SLY & ROBBIE TAXIGANG featuring BUNNY RUGS
Sly & Robbie reggae'nin en yenilikçi ve en progresif ikilisi olarak tanınıyor. 70'li yıllarda kuruldu. Lee Perry tarafından keşfedilen ve tanışıklıklarını evrensel bir "ritmik bir drum'n bass" ortaklığına dönüşen ikilinin ilk uluslararası hiti Peter Tosh ve Mick Jagger ile yaptıkları "Keep on Walking: Don't Look Back" oldu. Serge Gainsbourg ve Jimmy Cliff'in albüm yapımcılığını üstlenen Sly & Robbie Grace Jones, Joe Cocker, Robert Palmer, Bob Dylan, Ian Dury, Herbie Hancock, Maxi Priest, Cindy Lauper ve Carly Simon albümlerindeki davul ve bas'ın da sahibi.

Erkin Koray
Gitar kahramanı Erkin Koray ilk konserini 16 yaşında Galatasaray Lisesi"nde verir. Beatles'ı da şöhret eden, müziğin kalbinin attığı yer sayılan Hamburg'daki Star Club'da alır soluğu... Hiccups adlı bir Alman Grubu'yla da sahneye çıkar. Elektro-bağlama yaptırtıp bu alanda da bir ilke imza atar. 1970"lerde kurduğu "Yeraltı Dörtlüsü" ile dönemin popüler parçalarını ve türkülerini rock stilinde yorumlar. Türk motiflerini kullanarak kendine has bir tarz yakalayan Erkin Koray'ın her konseri dolup taşan sanatçı "Anadolu Rock" tarzı ile 42 yıldır her kesimden insanı etkilemeyi beceriyor.

FUN LOVIN' CRIMINALS
Beyaz Hip-hop'un öncüleri Beastie Boys'un açtığı yoldan ilerleyenler arasında en etkileyici gruplardan Fun Lovin' Criminals funky groove'ları ile dünya çapında geniş bir hayran kitlesi kazandı. Basta Fast, davulda Steve ve vokal- gitarda Huey'den oluşan üçlü, müzik kariyerlerine New York'ta The Limelight adlı kulüpte başlayan grup, zamanla tanınmaya başladı. 1995 yılında başka bir grubun yerine çıktıkları bir konserde EMI tarafından keşfedildiler ve böylece ilk albümleri "Come Find Yourself"e imza attılar.

THE ORB
Neredeyse 15 yıldır elektronik müziğin önderliğini yapan The Orb zihinlerimizi sanal maviliklerle doldurup bulutlara çıkarmak ve daimi günbatımlarını izletmek üzere sahnede olacak. İlk albümlerini 1991 baharında çıkardıktan sonra Jimmy'nin yerini genç stüdyo sihirbazı Trash aldı. Beat'lerin birbirine çarptığı, dub ve techno'nun house müzikle birleştiği ilk albüm olan 'The Orb's Adventures Beyond The Ultraworld' günümüzde hala sihirli bir başyapıt olarak değerlendiriliyor.

ASH
Buzzcocks ve punk-pop'un çiğ gitar riff'lerinden beslenen Kuzey İrlandalı üçlü İngiltere'nin en güçlü müzik otoritelerinin favorileri arasında. Avrupa listelerinin tümünde ilk 5'in içindeler. Mayıs 2004'de piyasaya sürülen Meltdown ile punk kökenlerine hızlı ve parlak bir dönüş sergileyen ASH, dünyanın tüm rock festivallerine konuk olurken, müzik listelerine de ilk 5'ten girmeyi başardı. Tim Wheeler - vokaller / gitar, Charlotte Hatherley - gitar, Mark Hamilton - bas gitar, Rick "Rock" Mc Murray - davul

dEUS
90'lı yıllarda yeşeren ve uluslararası başarıyı yakalayan ilk Belçikalı indie-rock grubu ünvanlı dEUS 4 senelik bir aradan sonra 2004'te tekrar bir araya geldi. dEUS 1994 yılı imzalı single'ları Suds and Soda ve Via ile adını duyurdu. Progresiv rock'tan folk, punk ve caza kadar bir çok tarzdan etkilenen beşlinin akıllara kazınan hiti No More Loud Music grubun yokluğunda da hafızalardan silinmedi.


SPIRITUALIZED
Alternatif rock camiasına 1991 yılından itibaren damgasını vuran İngiliz grup ticari olduğu kadar müzikal olarak da başarıyı yakaladı. Sahneye neredeyse 15 kişilik bir orkestrayla çıkan grup sound ve üslup olarak The Beatles'dan Patti Smith'e, Jefferson Airplaine'den Lou Reed'e kadar bir çok efsaneye benzetiliyor. Öyle ki bazı müzik otoriteleri onları 90'ların Pink Floyd'u olarak bile tanımlıyor. 2003 yılında çıkan Amazing Grace gurubun 7. stüdyo albümü.
3 COLOURS RED
Adını Kieslowski'nin klasik filminden alan Britanyalı punk üçlüsü 1996 yılında kuruldu. 90'lı yıllarda yeşeren Brit-pop akımına vahşi bir sound getiren üçlü "This is my Hollywood" adlı ilk bağımsız albümleriyle undergroud çevrelerinin en gözde gruplarından biri oldu. 1999 yılında İngiltere'deki Reading Festivali'nde bir veda konseri veren grup, 2002'de tekrar birleşti ve 3. ve son albümleri The World is Yours Temmuz 2004'de piyasaya çıktı.

Athena
Hakan ve Gökhan'ın 1987 yılında başlayan Athena macerası ciddi olarak Bulutsuzluk Özlemi ve Erkin Koray'ın alt grubu olarak çıktıkları konserlerde başladı. Athena kariyerinin önemli anlarından biri de ülkemizin marşı haline gelen ve büyük yankı uyandıran '12 Dev Adam' projesi için besteledikleri şarkı oldu. Gökhan Özoğuz - vokal, gitar, Hakan Özoğuz - gitar, back vokal, Ozan Musluoğlu - bas gitar, Doğaç Titiz - davul

Wax Poetic
İlhan Erşahin'in en yaratıcı projelerinden olan grup, 1997 yılında kuruldu. Erşahin'in müzikal vizyonu ile kozmopolit olanı birleştiren Wax Poetic, hip-hop, acid-jazz, groove, trip-hop ve drum'n bass gibi güncel sokak ritmlerini elektronik bir altyapıda Ortadoğu ezgileriyle kaynaştırıyor. A.B.D'de henüz piyasaya sürülen ve Kruder & Dorfmeister, Thievery Corporation gibi başarılı müzisyenlerde hayranlık uyandıran albüm Groove Armada, Danny Tenneglia, Jamiroquai ve Morcheeba gibi ünlülerin plak şirketi Ultra Records tarafından yayınlandı.

Kurban
İkinci albümleri Sert ile hem hayranlarını sevindiren hem de yeni bir kitle kazanan Kurban, ülkemizdeki en iyi alternatif rock gruplarından. Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Namus Belası gibi cover'ların da bulunduğu albüm için grubun yeni çıkaracağı daha sert olacak albümden önceki ısınma turu denebilir. Grup vokal ve gitarda Deniz Yılmaz, davulda Burak Gürpınar, bas ve geri vokalde Kerem Tüzün ve gitar da Özgür Kankaynar'dan oluşuyor.

Özlem Tekin
Hacettepe Üniversitesi Devlet konservatuarında eğitimi gördü. Şebnem Ferah'ında dahil olduğu Türkiye'nin ilk kadın grubu Volvox'un solistliğini ve klavye sanatçılığını yaptı. Piyano, klavye, klarnet ve akustik gitar gibi bir çok enstrümanı ustaca çalabilen Tekin'in Volvox'taki en deneyimli müzisyen olması onun ön plana çıkmasını sağladı. 1995 yılı imzalı ilk solo çalışması Aşk her şeyi affeder mi? parçasıyla dikkatleri üzerinde topladı. 2. albümü Özün hit parçası "Yol" özellikle Fransız müzik kanalı MCM'in gözdeleri arasına girdi ve sık sık gösterildi.

Kargo
Türkiye'de pop müziğin zirveye ulaştığı yıllarda bir rock grubu olarak doğan Kargo'nun (1993) "Sil Baştan" albümü Türk rockseverlere ilaç gibi geldi. Rock ile doğu ezgilerinin harmanlandığı "Arabik Fahişe" gruba yeni hayranlar kazandırırken, 4. albüm "Sen Bir Meleksin" diğer albümlere göre daha akustik ve soft bir albüm oluşu, hayran kitlesini yaş ortalamasının artmasına neden oldu. Solo projeler sebebiyle yollarını bir süreliğine ayıran grup Mayıs 2004 yılında çıkardıkları "Ateş ve Su" ile tekrar sevenleri ile buluştu.

Rebel Moves
Müzik geçmişleri 15 sene öncesine dayanan besteci, aranjör ve stüdyo müzisyeni olan grup üyeleri, 2000 yılında Rebel Moves'u kurdu. Melodi ve ritmi ile dinleyiciyi yakalayan, eğlendiren, coşkulu parçaları var. French Fries a la Turca ve Sheep, grubun son üç sene içinde gerçekleştirdiği doğaçlama konserler ve stüdyo çalışmaları sırasında keşfedilen tarz ve melodilerin ürünü. Rebel Moves, perküsyon, davul, elektrik gitar, bas gitar, keyboard ve synth'leri, alaturka yaylı grubu eşliğinde çalıyor. Sözlere gelince; Parçalar, İngilizce, Fransızca ve Rebel Moves dilinde!DERLENEN HABERLER
Görgün Taner
Görgün Taner
İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü. 32 senelik bir kuruluşun genel müdürü olarak festivale danışmanlık hizmeti veriyor. Bu işe nasıl giriştiklerini ise şöyle açıklıyor: "Geçen...devamı
Fırat Kasapoğlu
Fırat Kasapoğlu
Prodüksiyon Direktörü. Ona 'Kasaba'nın Şerifi' diyorlar. Kendileri geçen seneki Rock'n Coke'un da mimarı. Her şey ondan soruluyor. Eurovision'u da yapan kişi. 'Hangisi daha zordu'...devamı
Galya Frayman Molınas
Galya Frayman Molınas
Coca-Cola Türkiye Bölgesi Pazarlama Müdürü . Festivalin en büyük sponsorunun yetkilisi... Rock'n Coke, zaten Coca-Cola Türkiye'nin en büyük projelerinden biri ve bu festivali uzun...devamı
48 saat için Rock'n Coke kasabası kurdular
48 saat için Rock'n Coke kasabası kurdular
21-22 Ağustos tarihlerinde Hezarfen Havaalanı'nda gerçekleştiri lecek, Türkiye'nin en büyük açık hava festivali Rock'n Coke için geriye sayım başladı. Bu yıl ikincisi yapılan festivalin...devamı
Rock'la uykusuz geceler
Rock'la uykusuz geceler
50 bin kişinin izlemesi beklenen Rock'n Coke'un hazırlıkları tamamlandı. 21-22 Ağustos'taki festivalde 50 Cent'ten MFÖ'ye kadar pek çok ünlü isim sahne alacak. Türkiye'nin en büyük...devamı
'50 Cent' geliyor
'50 Cent' geliyor
Dünyaca ünlü Amerikalı rap yıldızı 50 Cent, bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Rock'n Coke Festivali'nde konser vermek için Türkiye'ye geliyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Rock'n...devamı
Müzik Kasabası için geri sayım başladı
Müzik Kasabası için geri sayım başladı
Dünyaca ünlü grup ve DJ'lerin yanı sıra Türkiye'den sanatçıların da sahneye çıkacağı Rock'n Coke'a 50 bin kişinin katılması bekleniyor. MFÖ ve Özlem Tekin, festivalin yerli konukları...devamı


MANSUR FORUTAN
Hip'n Coke
Atina 2004
Atina'nın evsahipliği yaptığı 28. Yaz Olimpiyat Oyunları açılış töreni 13 Ağustos'ta gerçekleşti.
1 Milyon TL = 1 Yeni Türk Lirası
Yeni Türk Lirası'na 2005'te hazır olun. Yasa ile, Türk lirasından altı sıfır atılarak bir milyon Türk lirası...
Marmara Depreminin 5. yıldönümü
20'nci yüzyılın en büyük depremi Marmara Bölgesi'nde bundan 5 sene önce 17 Ağustos'ta olmuştu. Depremin...
Süreyya Ayhan Dosyası
1500 metre Avrupa Şampiyonu Süreyya Ayhan Atina Olimpiyatları'na bir hafta kala, 7 Ağustos'ta, sağ dizindeki...
% 80'e varan indirimler!
Yeni tarifelerin getirdiği en büyük özellik, artık abonelerin kendi tercihlerine göre farklı ücretlendirme...
Tüm zamanların en iyi 30 sinema karakteri
Amerikan sinema dergisi Premiere'in yazarları, tüm zamanların unutulmaz 30 film karakterini seçti. Bu...
Irak'ta can pazarı
Irak'ta 5000 Türk bulunuyor. Şu ana kadar 30'a yakın Türk vatandaşı öldürüldü. Son gelen haberlere göre...
Türkiye'nin en büyük 500 firması
İstanbul Sanayii Odası'nın raporuna göre Türk sanayii krizi atlatıp toparlanma sürecine girdi. Özel sektör...
Hızlandırılmış Katliam
Oysa "Hızlandırılmış Tren" projesinin uygulamaya geçmesiyle kara trenin bahtı açılacaktı. Ankara-İstanbul...
Alaattin Çakıcı Dosyası
Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, 15 Temmuz 2004'te saat 19.30 sıralarında Avusturya'nın Graz...
 
GAP Dosyası
1970'lerde temeli atılan Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 8'inci büyük projesi GAP, gereken 32 milyar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.