31 Mart 2007 Cumartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Tartışma yaratan andıç
Yeniçağ Gazetesi hakkında bilgi notları
Star Gazetesinin hakkında bilgi notları
Murat Yetkin’le ilgili bilgi notları

Tartışma yaratan andıç

Genelkurmay'ın basın kuruluşlarını takip edip hazırladığı andıçın detayları büyük gürültü koparttı. Genelkurmay, internet sitesinden konuyla ilgili açıklamasında andıçı yalanlamayarak sadece ''8 Mart 2007 günü Genelkurmay Başkanlığının basın yayın organları hakkında değerlendirme raporu hazırladığı şeklindeki haberlere medyada yer verilmiştir. Konu ile ilgili adli soruşturma başlatılmıştır'' ifadesi yer aldı.

İşte tartışma yaratan andıçın detayları:

Akredite Basın ve Yayın Organları Yeniden Değerlendirmesi.

c. 1997 yılında, Genelkurmay Başkanlığı tarafından basın-yayın kuruluşlarının "güvenilirlik" denetimine tabi tutulmasına başlanmasıyla; Anayasa'nın değişmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez esasları, İç Hizmet Kanunu ve Yönetmeliği ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vazgeçilmez ilkeleri çerçevesinde güvenilirlik düzeyi düşük basın-yayın kuruluşlarının TSK bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlere katılımı kısıtlanmış ve anılan faaliyetlere ancak güvenilirlik denetiminden geçen basın kuruluşları mensuplarının katılımı sağlanmıştır. Böylelikle, TSK'nın basın faaliyetlerinin; bölücü ve yıkıcı akımlara destek veren basın kuruluşları mensuplarının provokasyon ve kamuoyunu kasıtlı olarak yanlış bilgilendirme girişimlerinden korunması ile bunların askeri bölge, birlik ve tesislere girerek istihbarat elde etmeleri ve bunu bölücü-yıkıcı unsurlara iletmeleri ve askeri birlik, tesis, malzeme ve personele zarar vermelerinin engellenmesi amaçlanmıştır.

Ayrıca bölücü-yıkıcı unsurlara destek sağlayan, bunların propagandasını yapan ve yukarıda belirtilen ilke ve değerler ışığında güvenilir olarak değerlendirilmeyen basın-yayın kuruluşlarına akreditasyon verilmeyerek bunların kamuoyu nezdinde itibar görmemesi de sağlanmıştır.

ç. Aleniyet prensibi gereği Ocak 2005'ten itibaren askeri mahkemelerde yapılan duruşmalar, akreditasyon şartı aranmaksızın bütün basın mensuplarınca izlenebilmektedir. (Açıkça bölücü örgüt propagandası yaptığı değerlendirilen basın kuruluşları mensupları hariç.)

d. Mevcut akreditasyon listesinin, İlgi (c) yönerge üzerinden yapılan inceleme neticesinde tespit edilen hususlar ve basın yayın kuruluşlarının yayın politikalarına ilişkin değerlendirmeler EK-A'dadır.

4. SONUÇ VE TEKLİFLER :

a. Mevcut durumda, bazı basın kuruluşları ve örgütlerinin, akreditasyon işlemini, Genelkurmay Başkanlığı'nın basın mensuplarına vermesi gereken bir hizmet olarak algılamalarının aksine, akreditasyon süreci Genelkurmay Başkanlığı'nın basın kuruluşlarına ilişkin güven değerlendirmesidir.

b. Bununla birlikte söz konusu algılama, ülkemize yönelik bölücü-yıkıcı faaliyetlere karşı etkin bir mücadele yürütülmesi gereğini de göz ardı etmekte, bu faaliyetlere basın yoluyla destek verilmesinin yol açabildiği tahribatın küçümsenerek hakikatte daha büyük zararlara sebep olmasına zemin hazırlamaktadır. Akreditasyon konusu, kamuoyuna bir demokratikleşme sorunuymuş gibi yansıtılarak çarpıtılmakta, akreditasyon uygulamasıyla elde edilen yararlar görmezden gelinmeye çalışılmaktadır. Bu sebeple akreditasyon uygulaması ve sağladığı yararlar konusunda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda her şeyden önce akreditasyon işleminin anti-demokratik bir uygulama olmadığı, tam tersine demokratik devlet düzenimizi korumaya yönelik ve milli güvenlik gereklerimizle uyumlu olduğunun belirtilmesinin yerinde olacağı düşünülmektedir. Bölücü-yıkıcı unsurların, evrensel değerlerin arkasına saklanarak ve ülkemizdeki demokratik ortamı suistimal ederek milli güvenliğimizi yıpratmaya gayret ettiklerinin vurgulanmasında yarar görülmektedir.

c. Ayrıca güvenilirlik değerlendirmesine, basın kuruluşlarının akredite edilmelerinden sonra da devam edilmesinin, bölücü-yıkıcı unsur olarak değerlendirilmemekle birlikte TSK'nın kamuoyundaki imajını ve toplumdaki itibarını zedeleyici, bu imaj ve itibarı herhangi siyasi veya ekonomik saikle istismar edici yayın yapan ve TSK'yı herhangi siyasi veya ekonomik rant mücadelesinin tarafıymış yahut taraflarından birini destekliyormuş şeklinde gösteren basın kuruluşlarının akreditasyonlarının iptal edilmesinin de tutarlı ve kararlı bir uygulamanın gereklerinden olduğu düşünülmektedir.


 1  2  3  4  5  6  7  8  9  .. 17   


DERLENEN HABERLER
Genelkurmay'da köstebek kuşkusu
Genelkurmay'da köstebek kuşkusu
Genelkurmay'ın gazeteciler için değerlendirme raporu hazırladığının ortaya çıkması Ankara'da "ikinci andıç depremine" neden oldu. Soruşturma başlatan Genelkurmay'da, "köstebek" kuşkusu...devamı
Karargahtan çalındı Utah'tan sızdırıldı
Karargahtan çalındı Utah'tan sızdırıldı
Tartışma yaratan 'Medya Andıç'ı konusunda Genelkurmay'daki adli soruşturmayı tamamlayan askeri başsavcılık andıçın siyasi amaçlarla 12 Ekim 2006'da çalındığı ve ABD'nin Utah eyaletinden...devamı
Bir de İslamcı Andıç var- Fatih Altaylı'nın yazısı
Bir de İslamcı Andıç var- Fatih Altaylı'nın yazısı
Genelkurmay'ın "andıç" adı altında yaptığı değerlendirmeler arasında "İslamcı" olarak nitelenen basınla ilgili bölümler de olduğuna dikkat çeken Fatih Altaylı'nın dikkat...devamı
'Andıç raporu iç değerlendirme'
'Andıç raporu iç değerlendirme'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Genelkurmay tarafından hazırlandığı belirtilen "basın yayın organları hakkında değerlendirme raporu''nun bir iç değerlendirme raporu olduğunun anlaşıldığını...devamı
Andıç haberini yazan gazeteci Şık tepkili
Andıç haberini yazan gazeteci Şık tepkili
Genelkurmay'ın andıcın siyasi amaçlarla sızdırıldığı yönündeki değerlendirmesine, andıcı ortaya çıkaran gazeteci Ahmet Şık'tan tepki geldi. Şık, SABAH'a şu açıklamayı yaptı: "Ben bu konuya...devamı


MEHMET BARLAS
Çankaya vetoları andıç mı yoksa yönelim yönergesi mi?
YAVUZ DONAT
Andıç... Zurnanın son deliği
FATİH ALTAYLI
Bir andıç daha var
METEHAN DEMİR
Andıç nedir? Nasıl hazırlanır?
MUHARREM SARIKAYA
Andıç üzerine
EMRE AKÖZ
Andıç-2, adeta miki!
Çankaya Savaşları
SABAH, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle bugüne kadarki Çankaya seçimlerini büyüteç altına alan bir...
Temiz İnternet Kampanyası
SABAH gazetesi, Başbakan Erdoğan'ın katılımıyla "Temiz İnternet" kampanyası başlattı.. İnternette...
Milli Takım'ın EURO 2008 yolculuğu
Milli Takım, 2008 Avrupa Şampiyonası elemelerinde tam dişine göre rakiplerle eşleşti. Artık son iki büyük...
Mortgage yasalaştı
Kamuoyunda mortgage (tutsat) olarak bilinen tasarının Meclis'ten geçerek yasalaşmasının ardından konut...
Aşkın bilimi
Sevgilisi olanların iple çektiği sevgilisi olmayanların duymak dahi istemediği Sevgililer Günü... İşte o...
Küresel ısınma
Amerikan, İngiliz ve Avustralyalı bilimadamları ortak bir raporla dünyanın 10 yıl sonra çevre felaketleri...
Barış Manço
7'den 77'ye herkesin sevdiği Barış Manço, ölümünün 8. yılında anılıyor.

Kanlıca'daki Manço'nun kabri...
İsmail Cem vefat etti
Türk siyasetine damga vuran İsmail Cem, akciğer kanseri nedeniyle hayata veda etti. Eski Dışişleri Bakanı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Bilgi ve Yaşam | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2007 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu