Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Haziran 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Mortgage yasası yürürlüğe girdi

Vatandaştan yatırımcıya, müteahhitten bankacılara kadar geniş bir kesimin merakla beklediği, "kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayacak mortgage" sistemi yaşama geçiyor.
Konut finansmanında önemli yenilikler getirecek olan "mortgage" sisteminden düzenli geliri olanlar yararlanabilecek. Bu finansman modeli kapsamında, banka imara uygun olma zorunluluğu bulunan evi araştırarak kredi verecek. Bu sistem için uygulanacak faiz oranı da piyasa koşullarına göre belirlenecek. Sistemden kimlerin yararlanabileceği, konut kredilerden farkının ne olduğu, faiz dışında maliyeti ve para cinsinden riskinin bulunup bulunmadığı, yararlanmak için uyulacak kurallar en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Konut piyasası Mortgage yasasının da yürürlüğe girmesiyle özellikle İstanbul'da iyice hareketlendi. Ardı ardına yeni konut projeleri hazırlanmaya başladı. İstanbul neredeyse kocaman bir şantiyeye döndü. Yeni konut projeleri en çok Maslak, Ataşehir, Beylikdüzü, Halkalı, Kağıthane, Silivri, Kartal, Kurtköy ve Şile'de inşa ediliyor. Buralarda her keseye uygun ev bulmak mümkün.

Yasa yürürlüğe girdi
Mevcut konut kredisi kullanan tüketiciler 3 ay içinde ilgili kuruma başvurarak yasa dışında kalma taleplerini iletmek zorunda. Başvurmayan tüketicilerin konut kredisi 3 ay sonra otomatik olarak mortgage kredisine dönecek. Bu arada yasayla sözleşmede belirtilmek suretiyle, konut finansmanına yönelik kredilerde faiz oranı sabit, değişken veya her iki yöntem esas alınarak belirlenebilecek. Faiz sabit belirlenir sözleşmede yer verilmek suretiyle bir ya da birden fazla ödeme vadesinden önce yapılırsa finansman kuruluşları tüketiciden ödenen tutarın yüzde 2'sini geçmemek kaydıyla erken ödeme ücreti talep edebilecek.