kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Uçağımız artık pistten çıktı

Yeni Haber
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Finlandiya ile yapılan özel maç sonrası milli takımı uçağa benzeterek, ''Artık uçağımız pisten çıktı, yükselişe geçti. Allah yolumuzu İsviçre'de açık etsin'' dedi.

(A) Milli Takımın son durumunu bir basın toplantısıyla değerlendiren Terim, takımın futbol olarak artık yükselen bir grafiğe sahip olduğunu belirterek, ''Özellikle hakeme itiraz edilmemesi konusuna çok değindik. Uruguay maçını izlerseniz bariz ofsayt vardı. Penaltılarda hiç bir şey demedik. Bugün gayet iyi oynadık. Ağır idmanlar sonrası ve çok nemli bir havada bu maçta iyi oynamamız beni sevindirdi. Kolay değildi'' ifadelerini kullandı.

Terim, özellikle Emre'nin önemli işler yaptığına işaret ederek, Mevlüt, Tuncay, Nihat, Sabri ve Hamit ile hep beraber rakibin üstüne gittiklerini belirtti.

Fatih Terim, iyi maç yaptıklarında iyi oynadıklarını söylemeleri gerektiğini kaydederek, şöyle konuştu:

'' İyi oynadığımızda, iyi olduğumuzu söylemeliyiz. Keşke hiç hata olmasa ama hata her zaman olacaktır. Emre'nin topa olan özlemi bazen aleyhine çalışıyor. Bazen istemeden fazla topla oynayınca ekonomik olamıyor. Ancak ben Emre'den memnunum. Liderliğinden saha içinde top ayağındayken becerisinden çok memnunum. 9-10 güne kadar tam hazır olacaktır. Servet hiç bırakmamış gibi bence. Çok çalıştı. Normal antrenman dışında antrenman yaptı. Sürekli tedavi uyguladı. Gökhan ile Servet eski günlerinden biraz bize gösterdiler. Omuzluk filan da takmadılar. Omuzluk 1 kilo, terle birlikte iki kiloydu. Ancak Servet'in bileği biraz acımış.''

Tuncay'ın rahatsızlığının çok önemli olmadığını dile getiren Terim, şöyle devam etti:

''Futbolcular Antalya'dan bu yana güzel bir takım oldular. Takımda arkadaşlık çok iyi. Hiçbir rakibi oyuncularıma izletmedim henüz. 12'miz 13'ümüz kafamızda var. 8-9 kişi illa olur. Sisteme göre 1-2 değişikliğimiz olur. Hamit çok önemli bir silahımız. İyi oyuncu. Hamit'in kasığında küçük bir problemimiz var. Hamit daha da Hamit olacak. Oynadığında tek başına bir takımı parçalayacak bir oyuncu. Sahada olması bizim için önemli. Mevlüt'ten de çok memnunum. Bugüne kadarki oyuncu kıstaslarıma gelince. Benim doğru bildiğim inandığım şeyleri yapmaya özen gösterdim. Bundan sonrada kul değişmeyeceğine göre ben de kolay kolay değişmeyeceğim. Ben de insanım hata yapabilirim. Benim kimseye karşı ön yargım, art niyetim yok. Ben yıllarca herkese forma verdim. Antalya'da başlayan bir ilişkiler zinciriyle buraya geldik. En fazla hazırlık maçı oynayan takımlardanız. Dışarıya yansımayan birçok sakatımız var. Gökhan Gönül'ü kadrodan çıkarmak zorunda kaldık. Yaralarımızı sardık. Fizik ve psikolojik olarak yavaş yavaş daha hazır hale geliyoruz. Ümit ediyorum sakatlıklarla şampiyonada karşılaşmayız. İsviçre'ye hep beraber gidiyoruz. Kazanacaksak beraber, kaybedeceksek de hep beraber kaybedeceğiz. Güzel bir takımımız var. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Güzel bir grup. İyi bir takım. Daha da iyi olacaktır. Allah yolumuzu açık etsin.''

Finlandiya Teknik Direktörü Stuart Baxter ise Türkiye'nin iyi bir takım olduğunu ve şampiyonada başarılı olacağına inandığını kaydetti.İlk yarı başlarında iyi oynadıklarını belirten Baxter, gol sonrası takımın disiplinden koptuğunu sözlerine ekledi.

DOĞAN: UMARIM İSVİÇRE'DE DE BU SEVİNCİ YAŞARIZ

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan ise maçtan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, öncelikle galibiyetten dolayı oyuncuları ve teknik ekibi tebrik ettiğini belirterek, ''Umarım İsviçre'de de bize bu sevinci yaşatırlar'' dedi.

Doğan, kampın hazırlık maçları kısmının bittiğini ifade ederek, ''Bu maçlarda herhangi bir sakatlığımızın olmaması sevindirici. Özellikle Emre'nin pozisyonunda yüreğimiz ağzımıza geldi. İskandinav futbolu bize aslında ters gelir. Ama hazırlık maçı olarak iyi oldu. Grupta en iyi sonucu almak istiyoruz'' diye konuştu.