kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Telefonda çatışmayı dinletti

Yeni Haber
ABD'de telesekreterlerini dinleyen bir çift, Afganistan'da askerlik yapan oğullarının girdiği çatışmanın üç dakikalık bir kaydını buldu.

BBC'nin haberine göre, 22 yaşındaki Stephen Phillips birliği saldırıya uğradığı sırada yanlışlıkla cep telefonunun "yeniden ara" düğmesine bastı. Phillips, Oregon eyaletindeki ailesine bağlandığından habersiz, çatışmaya devam etti.

Telesekreterde duyulan sesler genelde silah sesleriydi ancak küfür ve "Kurşun getirin!" ya da "Geliyor!" gibi bağırışlar da vardı. Çatışma sırasında Stephen Phillips'in birliğinde ölen ya da yaralanan olmadı.

Yaklaşık bir yıldır Afganistan'da olan Phillips'in kaydı, video paylaşım sitesi YouTube'da yayımlandı ve en az 200 bin kez dinlendi. Stephen Phillips olaydan birkaç saat önce ailesiyle konuşmuştu. Philips'in çatışmanın kargaşası içinde bir şekilde "yeniden ara" düğmesine bastığı belirtildi.

Annesi Sandie Petee ve eşi Jeff, mesajı alışveriş dönüşünde aldı. Bayan Petee olay sırasındaki düşüncelerini "Arkadaşı bir yıl önce Irak'ta ölmüştü ve ben de 'Aman Allahım bu oğlumun sesini son duyuşum olabilir' şeklinde düşündüm" diye anlattı. Jeff Petee de "Bir ebeveynin asla duymak istemeyeceği bir şeydi" dedi.

Kaydı dinledikten sonra saatlerce Stephen Phillips'i aramaya çalışan aile, sonunda ona ulaşabildi. Telesekreterdeki mesajı dinlettikleri Phillips'in küfürler yüzünden utandığı söyleniyor. Annesine göre Amerikalı asker mesajı dinledikten sonra "Anneanneme sakın dinletmeyin" demiş.

(CHA)