kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 27 Nisan 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Görüntülü telefona aylık öde sınırsız konuş modeli

TİMUR SIRT
TİMUR SIRT
Argela tarafından geliştirilen Türk Telekom'un görüntülü telefon hizmeti ayda yaklaşık 30 milyona sınırsız konuşma ile sunulacak..
İLİŞKİLİ HABERLER
Görüntülü telefona aylık öde sınırsız konuş modeli
Daha önce ilk kez Paul Doany ve Cem Yılmaz'ın evinden yaptığı konuşma ile tanıtılan görüntülü konuşma servisi Telekomünikasyon Kurumu'nun tarifeleri onaylanmasından sonra devreye girecek. Yaklaşık 30 YTL aylık sabit ücretle sınırsız görüntülü konuşma yapılabiliyor. Tıpkı bilgisayarda MSN veya Skype kullanmak gibi... Bilgisayara ve karmaşık yazılımlara gerek kalmadan telefon numarasını girmek yeterli oluyor. Telefon aylık sabit ücret ödeyen herkese ücretsiz olarak sunulacak. Tüketiciler isterlerse hizmeti teknoloji mağazalarından aldıkları telefonlarla da yapabilecek. Eğer telefon Türk Telekom'dan ücretsiz alınırsa sözleşme yapmak gerekecek. Aslında projenin arkasında Argela'nın patentli teknolojisi tek numaradan dünyanın her yerinden konuşma veya mesajlara ulaşma çözümü "İletişim Köprüsü" (Convergence Gateway) bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Türk Telekom tarafından satın alınan Argela, geliştirdiği çözümleri dünyadaki diğer Telekom operatörlerine pazarlıyor.

PATENTLİ TEKNOLOJİ
Peki görüntülü telefon nasıl kullanılıyor? Aslında görüntülü telefon bir internet hizmeti olarak sunuluyor. MSN veya Skype'den bir farkı yok. Bu tür bilgisayar gerektiren kurulum için uğraşmak gerektiren uygulama yerine basit görüntü telefon çözümü kullanılıyor. Arama normal telefon araması gibi yapılıyor. Öncelikle evde ADSL bağlantısı olması gerekiyor. Daha sonra telefonun bir ucunu ADSL hattına bağlamak yeterli oluyor.