kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Erdoğan, ABD senato heyetini kabul etti

Yeni Haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Demokrat Parti senatörü Joe Biden, diğer bir Demokrat John Kerry ve Cumhuriyetçi Parti'den Chuck Hagel'in aralarında bulunduğu ABD Senatosu heyetini kabul etti.

Başbakanlık Merkez Binada yaklaşık 1 saat süren kabulün ardından açıklama yapan Biden, bugün hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hem de Başbakan Erdoğan ile çok olumlu görüşmeler yaptıklarını, Afganistan ve Pakistan'a yaptıkları ziyaretler hakkında kendilerine bilgi verdiklerini söyledi.

Türkiye ve ABD'nin çıkar ve hedeflerinin aynı olduğuna işaret eden Biden, Türk hükümetine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sundu.Biden'dan sonra söz alan heyet üyelerinden, ABD'de 2004 yılındaki seçimlerin başkan adayı John Kerry de konuşmasına, Amerikan halkı adına Türk halkı ve hükümetine, gerek ikili ilişkilere gerekse Irak, Afganistan, Pakistan gibi alanları kapsayan bölgesel konularda
verdikleri destekten ötürü teşekkür ederek başladı.

Kerry, hem Cumhurbaşkanı Gül, hem de Başbakan Erdoğan'ın, Pakistan'daki seçimlerin yapıcı şekilde gerçekleşmesinde çok önemli rol oynadıklarını, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i bir araya getirerek, bölge sorunlarını hep birlikte tartışabilmelerine olanak sağladığını belirtti. Türkiye ve ABD arasındaki ilişkilerin son derece önemli ve stratejik ilişkiler olduğunu vurgulayan Kerry, "Her iki ülkeyi ilgilendiren konularda birlikte çalışmayı umuyoruz. Farklılıklarımız olduğu noktaları da yapıcı bir şekilde birlikte çözümleyebileceğimize güvenimiz tam. Katkılarınız için teşekkür ediyoruz. Stratejik işbirliğine hep birlikte devam etmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" diye konuştu.

Heyetin diğer bir üyesi Chuck Hagel da Türk-Amerikan ilişkilerinin İkinci Dünya Savaşından bu yana vazgeçilmez derecede önemli ilişkiler olduğunu kaydetti. Bu ilişkilerin, hem bu bölgede hem de dünya üzerinde 60 yıldan bu yana çok önemli etkileri olduğuna işaret eden Hagel, "21. yüzyılın zorluklarıyla mücadele ettiğimiz bu dönemde, Türkiye-ABD ilişkileri bu zorluklarla mücadelede daha da büyük rol oynayacaktır" dedi.

GÜL, ABD SENATO HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de bulunan ABD Senato heyetini kabul etti.

Çankaya Köşkü'nde, basına kapalı gerçekleşen kabul öncesinde, gazetecilerin görüntü almasına izin verildi.

Senato heyetinde, ABD'de 2 Kasım 2004'te yapılan başkanlık seçiminde Demokrat Parti'nin başkan adayı olan John Kerry de yer aldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın da katıldığı kabulde, Türk heyetinde ise Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Vefahan Ocak, Cumhurbaşkanı Gül'ün Dışişleri Başdanışmanı Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ve Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Zergün Korutürk hazır bulundu.

(AA)