kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ocak 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kayıp bumerang 25 yıl sonra "döndü"

Yeni Haber
Avustralya yerlilerinin av amacıyla kullandığı bumerangların, "aradan 25 yıl geçse de geri dönebildiği" ortaya çıktı...
Avustralya'daki Mount Isa kentindeki yetkililer, Amerika'dan postayla gelen kutudan bir bumerang çıkınca önce şaşırdılar. Bumerang ile birlikte gelen not okununca, kutuyu gönderen kişinin, 25 yıl önce Mount Isa Müzesi'nden çaldığı bumerangı iade etmeye karar verdiği anlaşıldı. Mount Isa Belediye Başkanı Ron McCullough, notta "1983 yılında, genç ve aptalken bu bumerangı alıp götürdüm. Bu yanlış bir şeydi üzgünüm, şimdi onu size geri gönderiyorum" yazdığını, paketten ayrıca bir bağış çekinin çıktığını söyledi.

Gönderilen bumerangın, eski madencilik ekipmanı ve Aborjin sanat eserlerinin sergilendiği ancak artık kapalı olan Frank Aston Müzesi'nden çalındığı belirtildi.

Yetkililerin tam kimliğini açıklamadığı, sadece adının Peter olduğu belirtilen "pişman hırsızın" geri gönderdiği bumerangın, eğer bulunabilirse yasal sahibine teslim edileceği kaydedildi. Bumerangların, fırlatıldığı zaman dönen ve dönmeyen çeşitleri bulunuyor. Tipik bir bumerangın, gerekli biçimde fırlatıldığında, havada 25-50 metre uçtuktan sonra fırlatan kişiye dönebildiği belirtiliyor.