kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Kasım 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Telekom işçisi iş başı yaptı

Yeni Haber
Türk Telekom'da 44 gündür grevde olan işçiler, anlaşmanın sağlanmasının ardından bu sabah iş başı yaptı.

Türk Telekom yönetimi ile Türkiye Haber-İş Sendikası'nın toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varmasıyla iş yerlerinin girişlerine asılan ''Bu iş yerinde grev var'' yazılı pankartlar kaldırıldı. Grev gözcülerinin nöbetleri de sona erdirildi.

Sendika, tüm üyelerini uyararak grevin bittiğini, bu sabah itibariyle mesailere başlanacağını bildirdi.

Türk Telekom Ankara İl Müdürlüğü'nde çalışan işçiler, sendikanın çağrısıyla mesailerine başlamak üzere iş yerlerine gittiler.Kuruma girmek isteyen işçilere, özel güvenlik görevlileri tarafından bir süre izin verilmedi. Sendikanın Ankara Şube yöneticileri ve işçilerin tepkileri üzerine, görevliler, ''başmüdürün talimatının beklendiğini'' bildirdi. Yapılan görüşmelerin ardından işçiler, kimlikleri kontrol edildikten sonra iş yerlerine alındılar.

ANLAŞMA KOŞULLARI

Türk Telekom'da 16 Ekim'de başlayan grev, taraflar arasında dün gece yarısı sağlanan uzlaşmayla sona erdi.

Anlaşmaya göre, 26 bin işçinin işçinin ücretlerine birinci yıl için yüzde 10, ikinci yıl yüzde 6,5 artı enflasyon farkından oluşan zam yapılması kararlaştırıldı.

Ayrıca 2008'in 3'üncü ayında işçiler arasındaki ücret farklılıklarını gidermek için 30 milyon YTL'lik denkleştirmeye gidileceği, kurban bayramından önce ise grev sürecinde geçen zaman nedeniyle 200'er YTL ödeneceği bildirildi.