kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Kasım 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Mandalina, portakal, limonu salonunuzda misafir edin!

ESEN EVRAN
Bence önce, çiçek alırken alışılagelen seçimleri bırakıp, bodur bir mandalina ağacı alarak işe başlayın. O kadar güzeller ki, hediye etmekle yetinmeyip, kendi salonunuza da bir tane almak isteyeceksiniz..
Bitkilere, ağaçlara, çiçeğe meraklı olup da evinde birkaç saksı ile yetinmeyi başaranlar için değil bu yazı. Önce birkaç sardunya saksısıyla başlayıp, sonra kaktüs ve sukkulentlere merak sarıp, ardından "Niçin salonumda Akdeniz rüzgarı esmesin" diye delilik noktasına yaklaşanlara. Annelerimizin, anneannelerimizin evlerinden hatırladıklarımız artık "Kaybolmaya yüz tutmuş çiçekler" başlığı altında anılıyor. Şimdi her yer, ithal çiçekler, bonzailer, orkidelerle dolu. Son moda da bodur portakal, mandalina, zeytin ağaçları. Doğada gördüğünüz portakal ya da zeytin ağacını 50 ölçek küçültün, şık bir saksıya koyun, sonra da salonunuzda yer açmaya bakın. Gerçekten çok sevimli görünüyor, eğer Egeli ya da Akdenizliyseniz, memleket özlemini gideriyor. Fiyatları 150 YTL'ye kadar çıkıyor (zaten 100'ün altına da pek inmiyor) ama çiçeklere biraz gönlünüz kaymışsa, bağlanmamak mümkün değil.

Fiyatı 120-150 YTL arasında değişiyor
İdeal olanı, kış bahçeleri ya da geniş balkonlarda yetiştirmek tabii. Ama yoksa eve de kolaylıkla sığıyor. Hiçbir esprisi olmayan kocaman yapraklar için açtığınız yerin yarısı kadar bir alana hem portakalı, hem zeytini sığdırabilirsiniz. 60 cm boyundaki ithal kumkuat (mandalina ağacı), çiçekçilerde 120-150 YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Turunçgillerden olan bitki ülkemizde yeni yeni tanınmaya başladı. Limon şeklinde, portakal renginde küçük meyvelerin kabuğu, 2-3 cm kalınlığında. İçi bir bütün halinde soyulmadan yeniyor. İngiltere'de lüks marketlerde marmelatları satılan kumkuat, meyve salatası, kek, pasta yapımında da kullanılabiliyor. Aynı mandalina gibi kokulu, daimi yeşil yaprakları var. Bitki en fazla 4 metre uzayabiliyor. Tüm Akdeniz ikliminde ve kısa süreli kar yağan bölgelerde rahatlıkla yetişebiliyor.

Bitkiler Adana'dan...
Laboratuvar ortamında five aşı gözü yetiştiren Çukurova Üniversitesi Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi, yaklaşık 10 yıldır bölgede üreticilere yönelik hizmet veriyor. Merkezde ayrıca turunçgil gibi süs bitkileri de yetiştiriliyor ve Türkiye'nin çeşitli illerine gönderiliyor. Bahçesini ya da evinin içini narenciye ağaçıyla süslemek isteyenlere de süs bitkisi üreten merkezde süs bitkisi türleri, kumkuat, kalamondin, Çin turuncu, Florida ve alacalı pembe limon bulunuyor. Bu bitkilerden özellikle kamkat, Çin turuncu iç mekan içinde uygun olması nedeniyle turunçgilden hoşlanan ancak, bahçesi bulunmayan kişilerin ilgisini çekiyor. Merkez yetkililerinin verdiği bilgiye göre Türkiye'nin bütün bölgelerinde herkes, kendi evinde turunçgil yetiştirebilir. Normalde diğer turunçgiller gibi aynı periyotta meyve veren bu bitkilerden, yaz aylarında bile ürün almak mümkün oluyor. Üstelik, meyveleri bir yıl boyunca bozulmadan dalında kalıyor. Gelecek yıl ise yeni meyveler alınabiliyor.

Hediyelerde yeni adres turunçgil
Fransa, İtalya ve Yunanis'da turunçgil süs bitkilerinin hediye olarak verilmesi de çok yaygınlaşmış. Türkiye'deki kutlamalarda küçük ağaççıklar verilmesi henüz pek sık karşılaşılan bir durum değil. Ama bir hafta sonra çöpe gidecek kesme çiçeklerle yapılmış bir aranjmana 150 YTL vermek yerine, üzerinde turuncu meyveleri olan küçük bir turunçgili kutlama için bir dosta göndermek, yenilikçi fikirlerin bundan sonra aklına gelir umarız.
Haberin fotoğrafları