kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Kasım 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Ahmet Zorlu

'Gayrimenkule 3 yıl içinde 5 milyar dolar yatıracağım'

HACER GEMİCİ
ABD'li beyaz eşya devi Whirlpool ile ortak şirket kurmak üzere iyi niyet anlaşması imzalayan Zorlu'nun gözü gayrimenkul ve enerji sektöründe Ülke ülke dolaşarak özel yapıları inceleyen Ahmet Zorlu, "2010 yılına kadar 4-5 milyar dolarlık projeleri tamamlamış olacağız" diyor..
İstanbul'un en değerli arazisi olarak gösterilen Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisine 800 milyon dolar veren Zorlu Holding, geçtiğimiz günlerde ABD'li beyaz eşya devi Whirlpool ile de ortaklık yolunda ilk adımını attı. Şimdilik beyaz eşya alanında iki şirket arasında niyet anlaşması imzalansa da TV'lerde dönmeye başlayan Vestel ve Whirlpool reklamları ortaklık yolunda 'niyet'ten çok daha büyük adımlar atıldığını ortaya koyuyor. Peki önce Denizbank'taki yüzde 75'lik hissesini 2.4 milyar dolara Fransız-Belçika ortaklığı olan bankacılık grubu Dexia'ya satan, ardından Karayolları arazisine 800 milyon dolar yatıran ve son olarak da bir başka dünya devi Whirlpool ile ortaklık yönünde adım adan Zorlu Grubu'nun bundan sonraki hedefi ne? Bu soruya grubun patronu Ahmet Zorlu'nun yanıtı, "Girdiğimiz hiçbir alanda küçük ölçekli kalmak istemiyoruz. Küçük ölçekli kalırsak, rekabet şansınız olmaz. Enerjide hedefimiz 2012 yılına kadar 4 bin megavat elektrik üretir hale gelmek. Gayrimenkulde ise bizden yine milyar dolarlık yeni projeler bekleyin. İstanbul'un yanı sıra İzmir ve Marmaris'te de projelerimiz olacak. 2010 yılına kadar bu sektörü yapacağımız yatırım 4-5 milyar doları bulacak" şeklinde oluyor. Karayolları arazisi üzerinde yapacağı yatırımdan, son ortaklık girişimine, Manisaspor'un sponsorluğunu çekilmesinden, kurun seviyesine kadar Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu sorularımızı şöyle yanıtladı:

* Whirlpool ile ortak şirket kurulması yönünde bir iyi niyet mektubu imzaladınız. Türk şirketleri global olmak için belli bir noktadan sonra yanında yabancı bir grup mu görmek istiyor?
Biz Whirlpool ile 3-4 yıldır beyaz eşyada zaten birlikte çalışıyorduk. Şimdi ortak bir şirket kurma konusunda çalışmalarımız sürüyor. İyi niyet anlaşması imzaladık ama şimdiden kesin bu iş oldu, bitti diyemeyiz. Dünyada artık gruplar birleşmeye gidiyor. Bu bankacılıkta, enerjide, ilaçta var. Bize teklifler geldiğinde karşılıklı menfaatler önemli, yapmayacağız diye bir lüksümüz olamaz.

* Karayolları arazisini satın aldınız, ama halen projenin detayları bilinmiyor. Proje seçim süreci tamamlandı mı?
İhaleyi kazandığımız gün söyledim, burası 2010 İstanbul Kültür Başkenti'ne layık bir proje olacak. Geçen gün Zorlu Gayrimenkul'den arkadaşlarımız Almanya'da bir fuara gitmişlerdi. Bir standın önünde dururken bizim projeden söz edildiğini duymuşlar. Şimdiden dünyada konuşulan bir proje bu. Açtığımız yarışmaya 14 tane yerli ve yabancı mimarlık bürosundan katılım oldu. Bunlar arasında 5'ini seçip yeniden bir elemeden geçireceğiz. Yıl sonuna kadar süreç tamamlanmış olur.

VARLIKLI YAŞLILARA REZİDANS
* Peki ilk kazmayı ne zaman vurmayı planlıyorsunuz? Bu yapının özellikleri neler olacak?
Şunun üstüne basarak söylüyorum biz bir taş yığını yapmayacağız. Amacımız bu yılın sonunda artık kazmayı vurmak. Yaklaşık 100 dönümlük bir yer burası. 70 dönümü yeşil alan olacak. 1000'er metrekare üzerinde yükselen 5-6 bina söz konusu. Burası bir 'kültür adası' olacak. Türkiye'de ilk defa elektronik kütüphaneyi burada kuracağız. Araştırmacı gençlerimiz ücretsiz olarak kullanacaklar. Rezidans, kongre merkezi, otel ve alışveriş merkezinin yanı sıra projenin yüzde 5'ini varlıklı yaşlılar için bir yaşlılar evine dönüştüreceğiz.