kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
2007 yılının 4 aylık bölümünde ise 15 bine yakın yerli ve yabancı turist ziyaret etti

Fethiye Kayaköy'ü turist bastı

24.04.2007
UNESCO tarafından ''Dünya Dostluk ve Barış Köyü'' ilan edilen Fethiye - Kayaköy, yerli ve yabancı turistlerden ve fotoğraf sanatçılarından yoğun ilgi görüyor..
Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy'e turizm sezonun başlaması ile birlikte çok sayıda turist ve fotoğraf sanatçısı gelmeye başladı. Tarihi köyün bulunduğu noktaya araçlarla ulaşan turistler, bölgede görev yapan rehberler yardımı ile ilkbahar mevsimi ile birlikte, rengarenk çiçeklerle kaplanan köyde fotoğraf çekiyor ve tarihi evleri yakından inceleme fırsatı buluyorlar.

Kayaköy'ün tanıtılması için yoğun çaba gösteren fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş, bölgedeki çarpık yapılaşmaya dikkat çekerek, ''Biz köyü fotoğraf çalışmalarımızda pilot bölge olarak seçtik. Kayaköy, sit alanı. Çevrede kaçak binalar hızla yükseliyor. Bölgede arazisi olanlar ise çaresiz. Olaya yasakçı bir mantıkla yaklaşmadan çözüm bulmak lazım'' diye konuştu.

Tarihi M.Ö 3000'li yıllara kadar uzanan Kayaköy'den bugüne, Antik Likya Uygarlığı'na ait lahit ve kaya mezarlar ulaşabilmiş. Kayaköy'ü 2006 yılı içinde 46 bin 69, 2007 yılının 4 aylık bölümünde ise 15 bine yakın yerli ve yabancı turist ziyaret etti.