kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Batman'da kadınlar hâlâ ölüyor
Batman'da kadınlar hâlâ ölüyor
'Kadın, erkek gibi düşünüyor'
Bir medya manipülasyonu
İntiharlara karşı gerçek yürüyüş geçen yıl yapıldı
Van Batman'ı geçti
'Kumaya hayır dedim...'

Batman dosyası

Dokuz genç kızın intihar karşıtı eylemiyle gündeme gelen Batman'da, aslında yaprak kımıldamıyor. Yakınlarını kaybedenlerde bile ölüm acısı birkaç gün sürüyor. Hiçbir çözümün üretilmediği kentte, kadınlar seslerini belki de ilk kez ölümleriyle duyuruyor.


Batman'da kadınlar hâlâ ölüyor

Batmanlı dokuz genç kız Türkiye'yi sarstı ama sadece Batman'ı etkilemedi. Kent intiharlara alışmış durumda. Çözüm belki de kadınları değil, erkekleri eğitmekte.

Batman, faili meçhul cinayetlerden sonra intihar olaylarıyla sarsılıyor. Bu yılın ilk beş ayında altısı kız, ikisi erkek sekiz kişi intihar ederek hayatını kaybetti. Çoğu genç kız ve kadın 29 kişi de çeşitli şekillerde intihar girişiminde bulundu. Batman Valiliği tarafından intihar vakalarına ilişkin hazırlanan bir rapor, 2001 ile 2006 yılları arasında 306 kadın ve 121 erkek olmak üzere 449 kişinin intihar teşebbüsünde bulunduğunu, 44 kadın ve 37 erkek olmak üzere toplam 83 kişinin intihar ettiğini ortaya çıkardı. Batman'daki intihar olaylarının altında siyasal, ekonomik, sosyal, kültürel ve psikolojik sebepler yatıyor. PKK ve Hizbullah'ın sebep olduğu güvensizlik ortamı ve işsizlik toplumu derinden sarsarken, lüks yaşamlara duyulan özenti, özellikle genç kızların psikolojisinde kalıcı yaralar açıyor. Son 50 yılda yaşanan hızlı değişim, köyden kente göç, eğitim seviyesinin düşüklüğü, eski ve yeni kuşaklar arasında iletişim sorununa yol açtı. Bölgede gençlere aşırı baskılar uygulanıyor, genç kızlar başlık parasıyla zorla, kendilerinden çok yaşlı insanlarla evlendiriliyor. Düzensiz ve bozuk aile yaşantısı, aile içi şiddet, bölgede batıl inanç ve hurafelerin yaygınlığı da intihar olaylarını artırıyor.

HER YIL ARTIYOR
Batman Barosu tarafından hazırlanan raporda, söz konusu vakaların özellikle 1985 yılından sonra göç alan gecekondu bölgelerinde yaşandığı kaydedildi. İntihar vakalarının nedenlerini öğrenmek amacıyla çalışmalarını özellikle göç alan kenar semtlerde yoğunlaştıran Baro temsilcileri, Batman'da intihar olaylarında her yıl yüzde 100'lük bir artışın gözlendiğini tespit etti. Dünya genelinde kadınlardaki intihar oranının yüzde 25 olduğuna da işaret edilen raporda, Batman'da intihar edenlerin yüzde 75'inin kadınlardan oluştuğu ortaya çıktı. Batman'da intihar eden kadınların oranı, erkeklerin oranının üç katı. İntihar edenlerin yüzde 52'si genç ve bekar kadınlar. Yüzde 10'u dini nikâhlı, yüzde 12'si ise resmi nikâhlılardan oluşurken, intihar yaşı ağırlıklı olarak 14-25 arasında değişiyor. Kadınlar intihar girişiminde genelde ilaç, erkekler ise ateşli silah ve askı kullanıyor. İntihar girişiminde bulunan erkeklerin yüzde 21'inin, kadınların ise yüzde 49'unun 20 yaşından küçük olduğu; kadınların ise yüzde 60'ının bekâr kızlardan, yüzde 40'ının ise evli kadınlardan oluştuğu belirlendi. Belediye bünyesinde kurulan Selis Kadın Danışmanlık Merkezi'ne son altı ayda 72'si psikolojik danışmanlık, 23'ü eğitim, altısı ekonomik, üçü sığınma, ikisi hukuksal olmak üzere toplam 106 kadının başvuruda bulunduğu bildirildi. Merkeze danışanların yüzde 71.66'sının şiddete maruz kaldıkları ve en çok sözel, duygusal, fiziksel şiddet gördükleri ifade edildi.

EŞİTLİK İSTİYORLAR
Aile baskısının intiharlarda önemli bir etken olduğunu aktaran Hanım Eller Lokantası işletmecisi Müjgan Başkaya, annelerin mutlak suretle eğitilmesi gerektiğini vurguluyor. Batman Gençlik Evi'ne kursiyer olarak giden Mine Tunç, Batman ve Güneydoğu'daki intiharların sebebinin aile baskısı ve bilinçsizlik olduğunu belirtiyor. Batmanlı Ayşe Solmaz ise kadınların intihar etmesinin altında eşitsizlik, kadın haklarının uygulanmaması ve şiddet olgularının yattığını, erkekler de ise işsizliğin birinci etken olduğunu söylüyor. Batman'da intihar eden 13 yaşındaki Tuba Tirki isimli öğrencinin anneannesi Ferice Çığır, torunun küçük yaşlarda bir kaza geçirdiğini ve akabinde sakat kaldığını, bu durumun da genç kızı etkilediğini belirtti. Oğlunun da para kazanmak için gurbete gittiğini anlatan Çığır, "Torunum daha önce de iki kez intihar girişiminde bulunmuştu. O gün sevinçle okula gitti. Yarım saat sonra okuldan arayıp torunumun okulun karşısındaki dört katlı binadan kendini attığını haber verdiler," diyerek acısını bizimle paylaştı.

MÜJGÂN HALİS

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Cennette bir şampiyon
 Türkiye'nin Kırgızları
 Kırmızı bekâr, pembe nişanlı, beyaz evli
 Kaderini yendi şampiyonluğu seçti
 'Bit pazarına nur yağdırmayı hiç sevmedim'
 Türk'ün zekâsı böyledir
 Orada güzel şeyler de oluyor
 Vasiyet gerçek oldu
 Sarhoştum, Kasımpaşa'daydım
 Kramnik Dünya Şampiyonu!
 Gizemli bir din: Yezidilik
 'Devlet bizi Müslüman Kürtlerden kurtardı'
 Büyük Türk nobranları
 Fatih Terim (Psikolojik nobran)
 Pamuk: Bir kurgu ustası
 Fildişi kulesindeki sanatçı duruşundan hiç ödün vermedi
 Bu üniversitede neler oluyor?
 Öğrenciler anlatıyor
 Dünyanın bir numaralı diplomatı
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
MEHMET ALTAN
'Yeniden isterim ölmek bütün ölümleri'
'En güzel...
KAZIM KANAT
Ege'de beşinci mevsim: Sarı yaz!
Nereden çıktı bu...
ERDAL ŞAFAK
Cennette bir şampiyon
İngiltere'den Malta'ya,...
Balyoz gibi dizel
Balyoz gibi dizel
Artık benzinli otomobil almak enayilik. 320 CLS'deki 3 litrelik dizel...
Schumacher için perde kapanıyor
Schumacher için perde kapanıyor
Yarış pistlerinin altın çocuğu Michael Schumacher, sezon sonunda spor...
İyi bir seks mi, uyku mu?
Siz hangisini tercih edersiniz? Çoğu kez seçim yapmak zorunda kaldığı...
Mehmet Öz'ün kızından diyet kitabı
Ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz'ün kızı Defne Öz, deneyimlerinden yola...
Bayram baklavasız olmaz
İşte yine bir bayram daha geldi. Tatlı yiyip tatlı konuşacağız. Peki bayramın...
Bayramda Boğaz manzaralı fasıl
Bu yıl Şeker Bayramı'nda hem dinlenmek, hem de gezip eğlenerek bayramın tadını...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.