kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Drakula'nın kötülüklerinin hala sürdüğü söyleniyor
Drakula'nın kötülüklerinin hala sürdüğü söyleniyor
Sedad Eldem kitabı Türkçe'de
Haftanın Kitapları

Drakula'nın kötülüklerinin hala sürdüğü söyleniyor

Elizabeth Kostova'nın Drakula mitini sorguladığı "Tarihçi" romanı 7 temmuzda çıkıyor. Murathan Mungan'ın "Elli Parça" adlı kitabı yakında okurla buluşacak.

Okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen, Elizabeth Kostova'nın "Tarihçi" romanı tüm dünyayla birlikte 7 temmuzda İnkılap Yayınları tarafından yayımlanacak. "Modern dünya ile Kazıklı Voyvoda Efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? Drakula mitinin gerçekten var olmaz ve nesilden nesile geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı?" Bu soruların yanıtları "Tarihçe"nin kahramanlarının manastırlardan tozlu arşivlere, İstanbul'dan Doğu Avrupa'nın derinliklerine kadar uzanan araştırmaları sonucu ortaya çıkacak. Kitap daha piyasaya çıkmadan inanılmaz bir ilgiyle karşılanıyor. 28 dile çevrilen kitabın film hakları da Sony firması tarafından satın alındı. Kitapla ilgili diğer ilginç bir haber ise Tarihçi'nin el yazması ilk kopyasının geçen yıl düzenlenen bir müzayedede tam 2 milyon dolara alıcı bulması. Otoriteler ise normalde ilk romana ait el yazmalarının en fazla 200 bin dolara alıcı bulabildiğine dikkat çekiyor. Kitabın konusu oldukça ilgi çekici. Genç kadın, bir gece babasının kütüphanesini karıştırırken yaprakları sararmış mektuplar ile eski bir kitap bulur. "Benim sevgili ve talihsiz ardılım," diye başlayan bu mektuplar genç kadını tasavvur bile edemeyeceği bir dünyaya; babasının geçmişinde gömülü olan sırların ördüğü labirente ve annesinin gizemli kaderinin, tarihin derinliklerinde gizli, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına götürecektir. Tarihi roman sevenlere şiddetle öneriyorum. İlk kitabı "Sultana Dokunmak" ile Altın Kitaplar'ın yazarları arasında yerini alan Hakan Yel, romanında, bir tür gerilim-polisiye kurgusu ile çıkıyor karşımıza. Romanın ekseni Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde faaliyet gösteren Sadikiler üzerine kuruludur. Sadikilerin sıradan bir kökten dinci tarikat görüntüsünün gerisinde başka amaçları vardır: Ülkeye hilafeti getirip gücü ele geçirmek. Romanın bir diğer karakteri ise Selim Tekin'dir. Mehmet Ünver'in, Okuyanus Yayınlarının "O" kitaplar dizinden farklı hayatları anlatan bir roman çıkıyor. Kitabın adı: Kırmızı Fener Sokağı. Gündelik yaşantılarını, bildik rollerini sokağın başında bırakıp kendilerini zevke bırakan insanlar. Kırmızı Fener Sokağı'nda kader çizgileri çakışan kadınlar kaderin garip bir cilvesi sonucunda bir araya gelip yüzünden ve bedeninden inanılmaz güzellikteki bir ışık haresinin yayıldığını gördükleri bir adamın peşine düşerler. Bu bir roman. Ancak bazı romanlar gibi, sadece kurgudan ibaret değil.

MUNGAN'DAN YENİ KİTAP
Murathan Mungan'ın yeni kitabı Elli Parça Metis Yayınları'ndan çıkıyor. Mungan'ın üzerinde çalıştığı kitaplardan elli parçayı bir araya getiren özel bir kitap. Okura yazarın çalışma masasının üzerini gösteriyor, yazarın bugününü paylaşmaya davet ediyor. Farklı edebi türlerden parçalar var: Hikaye, şiir, roman, oyun ve deneme. Elli Parça'yı var eden, ileride ise birer kitap olarak okuyacağımız dosyalar şu başlıkları taşıyor: Şairin Romanı, Harita Metod Defteri, Sayfadaki Gibi, Yedi Kapılı Kırk Oda, Stüdyo Kayıtları, Belki Birkaç Şarkı, Eldivenler Hikayeler, Kadından Kentler, Aşk, İkinci Hayvan, Şiir Kitabım. Elli Parça, 2005 yılı için yapıldı. Tasarımı Bülent Erkmen'e ait. Sonraki yıllarda baskıları yapılacak.
Not: Geçen 'haftanın kitapları' tanıtımımda, bir cümlem yanlış anlaşılmış olabilir. Kabalcı Yayınevi'nin Divanü Lugati't-Türk edisyonu kendinden önceki çalışmaları şevk ve ders verici bir rehber, bir yol gösterici olarak kabul edip, tamamen özgün bir çalışma ve kolay anlaşılır bir kaynak yaratma gayesiyle metnin yeniden çevrilip, yeniden düzenlenmesiyle oluşturulmuştur. Çevirmenler: Serap Tuğba Yurteser / Seçkin Erdi...

Sayım Çınar

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Onların 'zaman'ı çok değerli
 Yapışkanlı not kağıdı 25 yaşında
 Kendi halınızı kendiniz çizin
 İngilizce yazılı tişörte karşıyım
 Plajlarda farkedilmek
 Yaza özel 'meyve' serisi
 Baş döndüren kokular
 İçiniz renklenecek
 Yumuşacık bornozlar
 Püfür püfür yaz indirimi
 Bu hafta sonu DVD izleyin
 Rüya gibi albüm
 Haydi rockçılar ileri!
 7 gün 7gece nerede ne yapmalı
 Dışarı Çıkmadan Önce
 Üniversiteli gençler sanal alemde çete kuruyor
 Alışveriş ve moda artık Beyoğlu'ndan soruluyor
 Yaz akşamlarının nostaljik eğlencesi
 Jet lag'i nasıl alt edebilirsiniz?
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Hey gidi Kazım Koyuncu!..
Tarla, eteğindeymiş bir dağın.
Fantastik dünyalardan gerçek hayat öykülerine
Fantastik dünyalardan gerçek hayat öykülerine
KGeçtiğimiz yıl ciddi bir artışla, sinema salonlarında 200 yabancı...
Spielberg 'dost' uzaylıdan ölümcül uzaylıya geçiyor
Spielberg 'dost' uzaylıdan ölümcül uzaylıya geçiyor
Spielberg bu teknolojik başarı ve görkemli sermaye-özel efekt...
Türk şaraplarında kalite yükseliyor
Türk şarapçılığı dönüm noktasında. Şaraplarımızı artık yabancılara...
Genç Sultanların şampiyonluk kıyafetleri hazır
Büyük başarılara imza atan Milli Bayan Voleybol Takımı'ndan sonra Genç Bayan...
Kız arkadaşımla görünemem çünkü korkuyorum
Türkiye'nin en başarılı futbolcularından biri kabul edilen Tuncay Şanlı, şans...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.