kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kendi halınızı kendiniz çizin
Kendi halınızı kendiniz çizin

Ailesi üç nesildir halıcılıkla uğraşan Cem Şengör, "Step" markası ile halı anlayışına yeni bir boyut getirdi. Step'in en güzel ayrıcalıklarından biri istediğiniz desen ve renkte halı sipariş edebilmeniz.

Dekorasyona meraklı olunca, dekorasyon trendleri doğrultusunda evinize yeni eklemeler ya da değişiklikler yapmak en çok zevk aldığınız şeylerin başında geliyor. Örneğin, einde hala el dokuması halılarını kullananları saygıyla karşılıyorum. Ancak ne yalan söyleyeyim, bu tip halıları yıllar sonra yine görmek beni sıkıyor. Halıya ve halıcılığa yeni bir anlayış getiren Step Halı ise benim gibi düşünenlerin imdadına yetişiyor. Firma sahibi Cem Şengör, 1986 yılında ailesinin Nuri Osmaniye'deki turistik halı mağazasında işe başlamış. 1993'te el halıcılık işini Nişantaşı'na taşıdıktan sonra kurumsallaşma kararı almış. Ancak el halısı işinde kurumsallaşmanın mümkün olmadığını, bunun için önce bir marka yaratmak ve zincir bir mağaza sistemi kurmak gerektiğini görmüş. Böylece "halı"yı kendine göre yeniden tanımlamış. Şengör "Halı eskiden nesilden nesile aktarılan, kullandıkça değeri artan, ilmik ilmik sevgiyle dokunmuş bir üründü. Böyle bir ürünle mağazacılık yapmak mümkün değil. Biz de halıyı yeniden tanımladık: 'Halı bir ev tekstil ürünüdür, günün dekorasyon trendlerine uymak zorundadır. Dolayısıyla böyle bir ürünün alışverişinin de kolay olması lazım' diyerek, halı alışverişini kolay hale getirdik" diyor. Halının satılması en zor ürünlerden biri olduğunu söyleyen Şengör, bunun için Step mağazalarında her halının üzerine fiyat etiketi koydurmuş. Böylece klasik halı alışverişindeki pazarlık sisteminden uzaklaşmış. Ancak bu pek de kolay olmamış. O da bunu itiraf ediyor, "Pazarlık konusunda ilk başlarda çok sıkıntı çektik. Ama hiç kimseye tavizde bulunmadığımız için de bugüne geldik."

KARIM RASHID TASARIMI HALI
Dünyaca ünlü tasarımcı Karim Rashid, Step için 100 parçalık bir koleksiyon tasarlamış. Çünkü Step'in hedefi kendi konseptini yurtdışına taşımak. Karim Rashid tasarımlarının ilgi görüp görmediğini sorduğumuzda, ilk siparişlerinin Konya'dan olduğunu söylüyor. Şengör, "tasarımcılar pahalıdır" mantığı yürütmediklerini, Karim Rashid tasarımlarının da diğer halıları ile aynı fiyatlarda olduğunu vurguluyor. Yurtdışında da mağazacılık girişimlerinin olduğunu söyleyen Şengör, Moskova'da ve Beyrut'ta iki mağaza açtıklarını, amaçlarının tüm dünyada mağazalar zinciri oluşturmak olduğunu söylüyor. Başta Isparta ağırlıklı olmak üzere, Belçika ve Çin'de üretim yapan firma, Avrupa'daki bir çok ülkeyle beraber Yeni Zelanda, Japonya hatta en büyük rakip olan Çin'e de ihracaat yapıyor. Ayrıca çok yakında Avrupa'daki çok iyi zincir mağazalar içinde korner olarak gireceklerinin de müjdesini veriyor. Kolay halı alışverişini sağlamanın yanı sıra Step'in getirdiği yeniliklerden bir tanesi de, ev aksesuarları ile bu alışverişi hem kolay hem eğlenceli bir hale getirmesi. Geçtiğimiz yıl "Color Therapy" konseptiyle mekanları renklerin etkisiyle buluşturan Step'in yeni bir konsepti "Color Therapy Fusion" da farklı renklerin birlikteliğinden oluşuyor. Color therapy fusion, her rengin tek başına yarattığı etkinin yanı sıra farklı renk kombinasyonlarının mekanlarınızda ortaya çıkarağı farklı duyguları yansıtıyor. Step tasarımlarındaki bu yeni renk birliktelikleri, mekanlarında yeni duygulara dönüşüyor ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Step'de dilerseniz kendi halınızı kendiniz de tasarlayabiliyorsunuz. Dilediğiniz desen ve renklerdeki halıyı üç hafta gibi kısa sürede yaptırabiliyorsunuz. Cem Şengör, "Anneanneler her ne kadar el halısında ısrarcı olsa da, gençler artık yeni halı konseptine sıcak bakıyor" diyor. Ayrıca ısrarla sakladığımız el halılarını satmaya kalktığınızda eskisi gibi para etmediğini de belirtiyor.

Esra Çoruh

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Onların 'zaman'ı çok değerli
 Yapışkanlı not kağıdı 25 yaşında
 İngilizce yazılı tişörte karşıyım
 Plajlarda farkedilmek
 Yaza özel 'meyve' serisi
 Baş döndüren kokular
 İçiniz renklenecek
 Yumuşacık bornozlar
 Püfür püfür yaz indirimi
 Drakula'nın kötülüklerinin hala sürdüğü söyleniyor
 Bu hafta sonu DVD izleyin
 Rüya gibi albüm
 Haydi rockçılar ileri!
 7 gün 7gece nerede ne yapmalı
 Dışarı Çıkmadan Önce
 Üniversiteli gençler sanal alemde çete kuruyor
 Alışveriş ve moda artık Beyoğlu'ndan soruluyor
 Yaz akşamlarının nostaljik eğlencesi
 Jet lag'i nasıl alt edebilirsiniz?
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Hey gidi Kazım Koyuncu!..
Tarla, eteğindeymiş bir dağın.
Fantastik dünyalardan gerçek hayat öykülerine
Fantastik dünyalardan gerçek hayat öykülerine
KGeçtiğimiz yıl ciddi bir artışla, sinema salonlarında 200 yabancı...
Spielberg 'dost' uzaylıdan ölümcül uzaylıya geçiyor
Spielberg 'dost' uzaylıdan ölümcül uzaylıya geçiyor
Spielberg bu teknolojik başarı ve görkemli sermaye-özel efekt...
Türk şaraplarında kalite yükseliyor
Türk şarapçılığı dönüm noktasında. Şaraplarımızı artık yabancılara...
Genç Sultanların şampiyonluk kıyafetleri hazır
Büyük başarılara imza atan Milli Bayan Voleybol Takımı'ndan sonra Genç Bayan...
Kız arkadaşımla görünemem çünkü korkuyorum
Türkiye'nin en başarılı futbolcularından biri kabul edilen Tuncay Şanlı, şans...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.