kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Yaz tatili başladı! Çocuklar ne olacak?

Yaz tatili başladı. Herkesin başka planları var. Büyüklerin, gençlerin ve çocukların. Ama hepsinin düşündükleri birbirinden farklıdır. Çocuklar, okul bittiği için tatili hak ettiklerini ve tatilin sadece eğlenmek olduğunu sanırken, aileleri uygun ve düzenli planlar peşindeler. Gençler ise, hiç olmazsa tatilin birazını arkadaşlarıyla geçirmeyi umut ediyorlar. Peki yaz tatili nasıl olmalı? Çocuğun bulunduğu yaş grubu tatil seçimini etkilemektedir. Annenin çalışması da önemlidir. Anne çalışıyorsa, okul kapandığında ortaya çıkan sorun sadece tatil değil bir bakım sorunudur.

OKUL ÖNCESİ ÇOCUĞU
Büyükanneler, büyükbabalar tatil seçenekleri içinde, ailelere cazip gelenlerdendir. Oysa okul öncesi çocuklarının, yani kreş çocuklarının uzun süre anne babalarının yanından ayrılmaları ve büyükanne/ büyükbabaya götürülmeleri doğru değildir. Bu dönemde çocuklar anne babanın onları bıraktığını, terk ettiğini düşünebilir.Uzun süreli ayrılıklara tahammülleri yoktur. 3-6 yaş arasında, en fazla bir hafta, o da iyi tanıdıkları birileriyle olma koşuluyla ayrı kalabilir. Bu nedenle, olanakları zorlayarak, çocuğun aile ile kalma şartları planlanmalıdır. Tabii bir başka sorunda, anneanneler ya da babaanneler, çocuğun ebeveynleri kadar net kurallar koyamayabilirler. Bu durum o ana kadar çocukla ilgili yapılmış her türlü düzenlemenin bozulması, çocuğun her isteğinin yerine getirilmesi, eve döndüğünde ise yeni düzene alışmakta zorluk çekmesine, kısacası kuralların ve verilen terbiyenin değişik bir yön almasına neden olmaktadır. Bu aileler için sıkıntı yaratacaktır.

OKUL DÖNEMİ ÇOCUKLARI
Okul dönemi çocuklar ve ergenler istedikleri taktirde kısa süreli olmak kaydıyla yani bütün bir tatili geçirmek üzere değil, anneanne, babaanne veya yazlığı olan bir akrabanın yanına gidebilirler. Anne babanın denetiminin devam etmesi ve ara ara da olsa kendilerinin de bu tatile katılması gerekir. Okul dönemi çocuklar için yaz okulları iyi bir seçenektir. Hem aileleriyle olup, hem arkadaşlık yapabilecekleri, spor olanaklarının olduğu yaz okulları yararlı olur. Özellikle spor aktiviteleri, eğlenme ve spor yapmış olma dışında yararlar da taşır. Basketbol, futbol, voleybol gibi takım oyunları paylaşmayı, paslaşmayı, arkadaşkalarla iyi geçinmeyi öğretir. İyi bir koçun ya da antrenörün bu eğitimdeki katkısı büyüktür. Ayrıca nerede olursa olsun tatil tüm kuralların unutulduğu dönem olmamalıdır. Sabah ve akşam üstü yarımşar saat kitap okuma, derslere göz atma zamanları ayırmak doğru olur. Bilgisayarın, atarinin hesapsız oynanması, yatma saatlerindeki gecikmenin abartılması, yemek saat ve düzenlerinin tamamen değişmesi, okul açıldığında zorluklara neden olacaktır. Genelde çocuklar 3 ay süren uzun bir tatil sürecinden sonra adaptasyon sorunu yaşamaktadırlar. Yeni ilkokula başlamış ve birinci sınıftan ikinci sınıfa geçmiş çocuklar için bu sorun daha ciddi bir boyut kazanmaktadır. Özellikle biten eğitim döneminde zorluklar yaşamış çocuklar için, planlı bir tatil eksiklerin tamamlanması ve bir sonraki dönemin rahat geçmesi için bulunmaz fırsattır. Yurtdışı ya da yurt içi tatil kampları gelişim için önemlidir. Ancak 6. sınıftan önce ayrılığa, hele de tanımadıkları bir ortamda katlanamazlar ve sorun çıkar. 6. sınıfın bittiği yazdan sonra, iki haftayla başlamak üzere uygulanabilirler. Özellikle, anne babaya aşırı bağımlı çocukların kendi kendilerine yetebildiklerini görmeleri açısından oldukça yararlı olmaktadır.

ERGENLER AİLE İLE TATİLDEN HOŞLANMAZ
Ergenlik döneminde, özellikle de 14 yaş civarında, anne babalar çocuklarının onlarla gezmeğe, yemeğe gelmekten hoşlanmadıklarından yakınmaya başlarlar. Bu yaz dönemi olunca iş zorlaşır. Artık yaz okuluna da gitmek istemeyen, evde tek başına kalabilen genç, bıraksanız bütün tatili bilgisayar ya da telefon başında geçirebilir. Eğer devamlı gidilen ve arkadaşların olduğu bir yazlık varsa, sorun çıkmaz. Ama ailenin bir haftalık tatilinde sıkılırlar. Bu yaş grubundan sonra, yaz kampları, dil okulları daha iyi seçenekler haline gelir. Evde geçirmek zorunda olanlar için hobiler yaratmak, bazı çocukların bildik yerlerde çalışmasını sağlamak gerekir.

ANNE BABA AYRIYSA
Anne baba ayrılığında, yazın diğer ebeveynele daha uzun zaman paylaşmak gerekir. Genellikle anlaşmalar bu şekildedir. Ama eğer bu sağlanamıyorsa, kısa süreli de olsa çocukların , her iki ebeveynle de ayrı ayrı tatil yapması doğrudur. Bazı aileler, çocukların hoşuna gider diye, ayrı olmalarına karşın birlikte kısa tatillere çıkmaktadır. Bu doğru değildir. Ayrılığa alışmış çocuğa, anne babanın yeniden bir araya gelebileceği umudunu verir. Eğer gerçekleşmezse, çocuk büyük hayal kırıklığına uğrar. Evet, tatil başladı. Yoğun eğitim sürecinde, zaman bulamadığınız için, çocuklarınızla paylaşamadıklarınızı yapma fırsatınız var. Eğer iyi planlanırsa, herkesin mutlu olduğu ve yeni öğretim yılına hem dinlenmiş, hem de hazır başlayabileceği bir tatil olabilir. Herkese iyi tatiller...

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Dostunuz var mı?   / 11-06-2005
 Karne alıyoruz   / 09-06-2005
 Psikiyatri kongresi çocuklar ve Atlanta   / 06-06-2005
 Bağımlı kişilik ve bağımlı ilişkiler   / 04-06-2005
 Alkol bağımlılığı   / 02-06-2005
 Alkol kullanmak ne zaman sorundur?   / 30-05-2005
 Nikotin bağımlılığı tedavisi: Sigarayı bırakalım!   / 28-05-2005
 Nikotin bağımlılığı ya da kısaca sigara   / 26-05-2005
 Bağımlı çocuk   / 23-05-2005
 Bağımlılık   / 21-05-2005
AYŞE ÖZYILMAZEL
One Love Festival ve kelebek kızlar....
Cumartesi...
HAKAN & UTKU
Kökü dışarıda tuhaf deyimler
İçimizdeki İrlandalılar:...
Prof. Dr. BENGİ SEMERCİ
Yaz tatili başladı! Çocuklar ne olacak?
Yaz tatili...
AYŞE TÜTER
Sosisli börek
Yufkaları keskin bir bıçakla ikiye kesin.
Tatilde çocuklar bol bol eğlenip minik işlerde çalışsın
Tatilde çocuklar bol bol eğlenip minik işlerde çalışsın
Yaz tatilini çocuklar için verimli geçirmenin çeşitli yolları var.
Mikonos artık kapı komşumuz!
Mikonos artık kapı komşumuz!
Çılgınlar adası Mikonos, Atlasjet'in başlattığı direkt uçuşlarla...
İlk defilesini plajda yaptı
İlk defilesini plajda yaptı
Helin Avşar, 10 kıyafetten oluşan ilk kreasyonunu görücüye çıkardı.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.