kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Dostunuz var mı?

Antik Yunan lirikleri diyor ki: "Dostunu ele vermeyen, tanrıların ve ölümlülerin saygısını kazanır benim kanıma göre"... Aksini düşünen yoktur sanırım. Ama önemli olan, o ele verilmemesi gereken dostun kim olduğu ve nasıl seçildiğidir. Yine eski Yunan felsefesinden gidelim. Epikuros insanın mutlu olması için edinmesi gereken şeylerin başında dostluk olduğunu söylemiş. Ve devam etmiş: Bir şey yiyip içmeden önce, ne yiyip içeceğinize değil, kiminle yiyip içeceğinizi düşünün; çünkü yanında arkadaşı olmaksızın yemek yemek ancak bir arslana ya da kurda mahsustur. O zamandan bu zamana değişmeden, felsefede, yazında, şiirde, filmlerde en çok işlenen konulardan biri olmuş dostluk. Aşk öyküleri kadar, hata daha çok anımsanan bir ilişki biçimi. Aşktan üstün olduğu kabul edilmiş çoğu kez. Çünkü dostlar uğruna aşklardan vazgeçilmiş, aşklar unutulmuş ama dostluklar unutulmamıştır. Çocukluğumdan anımsadığım en güzel dostluk kitabı 'Pall Sokağı'nın Çocukları'dır. Sonra çocukluğumun Türk filmleri gelir dostluğu anlatan, dostluğun önemini aklıma kazıyan. Büyüdükçe yaşama, deneyimlere uzanan dost kavramı, görüşmelerde de çıkıyor karşıma. Soruyorum "Arkadaşlarınız var mı?" Yanıt benzer geliyor çoğu kez: "Çok insan tanırım, ama gerçek dostum yoktur" ya da "Çok arkadaşım var ama dostum diyeceğim bir iki kişidir." Arkadaşın da bir üst düzeyi, arkadaştan da yakını gösteren bir tarif. O zaman çevremizdeki kişilerrin tümünü gözden geçirmekle başlamalı işe.

KİMLER DOSTTUR?
Çevremizde birçok insan bulunur. Ailemiz, okul arkadaşlarımız, iş arkadaşlarımız, komşularımız, arkadaşlarımızın arkadaşları hatta tesadüfen karşılaştıklarımız. Onlar olmadan var olmamız mümkün değildir. Varlığımızın görülmesi ve onaylanması gerekir. Yaptıklarımızın, konuştuklarımızın, düşüncelerimizin ve sevgimizin tanınması bizi var eder. Ayrıca onlardan almamız, öğrenmemiz gerekenler de vardır. İşte bu aşamadan sonra, çevremizdekiler halkalaşmaya başlar. Söylemeleri, dinlemeleri bizi çok ilgilendirmeyenler en dış halkadadır. Sonra bizi biz olduğumuzdan çok, konumumuz nedeniyle dinleyenler, var edenler gelir. Toplum ölçütlerine göre varlığımızı onaylar, bizi dinler ve bilgilendirirler. Gerçek dostlar ise toplumsal yaşamın ölçütleriyle değil, bizi benliğimizle var edenlerdir. Sorunlarımızı, kusurlarımızı, hatalarımızı bilirler. Onaylamasalar da yanımızdadırlar. Kaybetsek de bizim "biz" olduğumuzu bilirler. Eleştirirler, kızarlar ama yanımızdadırlar. Kızgınlıklarını, eleştirilerini, yargılarını bize iletirler. Başkalarıyla konuşup, bizim yüzümüze söylemeyenler, bizden çok, kendi beklentileriyle ilgilenenlerdir.

DOSTLARA İHTİYACIMIZ VAR
Bazen fark etmesek de, para kazanmayı, ün kazanmayı, mevki edinmeyi yanımızda insanlar olsun diye isteriz. Bizi tanısınlar, konuşsunlar, sevsinler diye. Yalnız yaşayabilmek bir meziyettir. Ama mutlak yalnızlık hüzündür. Bedenen yanınızda olmasalar da, ihtiyacınız olduğunda bir telefonla ulaşabileceğiniz, seslerini duymanın, bizi dinlemelerinin huzur verdiği insanlar. Eğer ulaşabileceğiniz biz ses yoksa, gerçekten yalnızsınızdır ve dostunuz olup olmadığını düşünme zamanıdır. Özellikle toplumsal yargılara göre önemli sayılan şeyleri kaybetmeye başladığınızda, ulaşabildiklerinizi de kaybetmeye başlamışsanız "dost" kime denir sorusunu sorma zamanıdır. Onun için "dost, düşman zor günde ayırt edilir" denir. Ama dost edinebilmek için, dost olmayı bilmek gerekir.

DOST OLMAYI BİLMEK
"Dost kazığı yemek" diye bir deyim vardır. Sık sık kullanırız. Galiba da yanlış kullanırız. Çünkü dostlar ardınızdan konuşmaz, sizi kötülemez, sizi yok etmek için çalışmaz. Yani kazık atmazlar. Tersini düşünüyorsanız, kime dost dediğinizi, dostun anlamını bilememiş ve en önemlisi dost olmayı becerememişsiniz demektir. Dostluk biriktirilen, emek verilen bir kavramdır. Dost olmayı beceremeden, dostlar elde etmek olanaksızdır. Her önüne gelene dostum diyenler, dostluğun içini doldurmadan kolayca elde edenler yalnız olduklarının farkında olmayanlardır. Bu, gerçek yalnızlıktır. Dostluğun gereklerini yerine getirmeden, karşınızdakini yargılardan uzak, olduğu gibi kabullenmeden, onu kıracak ve zarar verecek davranışlarda bulunarak dost edinemezsiniz. Edinemezsiniz, çünkü önce dost olmayı bilmeniz gerekir. Dostluk tek yanlı yaşanamaz.

'DOSTLAR BENİ HATIRLASIN'
Dünyadaki en güzel şeylerden biri, gerçek dostunuz olduğuna inandığınız insanla aynı güzelliği paylaşabilmek.
Örneğin, deniz kıyısında oturup, boğazı seyrederken aynı güzellikleri gördüğünüzden emin olmak. Dostlar sadece acı günler için değildir. Paylaştığınız şeyin, güzellik içinden seçilen, aynı manzara olduğuna eminseniz, merak etmeyin acıyı da paylaşmayı becerebilirsiniz. Sonuçta, birgün veda ederken, büyük ozan Aşık Veysel kadar inanarak "dostlar beni hatırlasın" diyebilirsek, ne mutlu bize ki dost olmayı becerebilmişizdir.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Karne alıyoruz   / 09-06-2005
 Psikiyatri kongresi çocuklar ve Atlanta   / 06-06-2005
 Bağımlı kişilik ve bağımlı ilişkiler   / 04-06-2005
 Alkol bağımlılığı   / 02-06-2005
 Alkol kullanmak ne zaman sorundur?   / 30-05-2005
 Nikotin bağımlılığı tedavisi: Sigarayı bırakalım!   / 28-05-2005
 Nikotin bağımlılığı ya da kısaca sigara   / 26-05-2005
 Bağımlı çocuk   / 23-05-2005
 Bağımlılık   / 21-05-2005
 Gençlik ve Spor Bayramı   / 19-05-2005
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Hindili elmalı kısır
Bulguru unlu...
Prof. Dr. BENGİ SEMERCİ
Dostunuz var mı?
Antik Yunan lirikleri diyor ki:...
Oyunculuk için tüm hayatımı değiştirdim
Oyunculuk için tüm hayatımı değiştirdim
"Gelen şöhretle birlikte hayatımda her şey değişti. Ailemi ve en...
Dünyanın en kolay müziği rock müziktir
Dünyanın en kolay müziği rock müziktir
Bugüne dek 260 albümde çalan Can Şengün, bir hafta önce ilk albümü...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.