kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Gulse Birsel @ SABAH
 

Bill Gates'e sevgilerimle!

Her senaryo yazma günümde olduğu gibi, bilgisayarımın başındayım. Önümde vanilyalı kahvem, karşımda yanıp sönen 'alçak cursor'! Hikayelerimi, bağlantı noktalarımı, sahnelerimi, dün geceden hazırlamışım. Tatlı tatlı diyaloglamaya başlayacağım. Sağ alt köşede bir kutucuk çıkıyor; 'Güncellemeleri yüklemek istiyor musunuz' konulu. Bu haftada birkaç kere çıkıyor, ben de her seferinde 'iptal' seçeneğini tıklayıp, hayatıma mutlu mesut devam ediyorum. Bilgisayarlara bakış açım şudur, "Çalışıyor mu? Memnun musun? O zaman hiç dokunma, güncelleme, temizleme!" Bu sefer ne oluyor bilmiyorum. Şeytan mı dürtüyor, yoksa bilgisayar uzmanımız Kevork'un "Bu güncellemeleri düzenli olarak yükleyin, aman diyeyim" lafını mı hatırlıyorum, 'yükle' seçeneğini tıklayıveriyorum!
Ve iyi halt ediyorum!
Ben ne bileyim Microsoft'un 'Service 2 Pack' adında, bütün işletim sistemini değiştiren ve birçok bilgisayarla uyum sağlayamayan tuhaf bir güncellemesi olduğunu... Ve bunun çoğu bilgisayarı çökerttiğini! 'Bilgisayarı yeniden başlat' kutusuna tıklamamla, hayatımın kararması bir oluyor. Bilgisayar açılması için gereken işlemleri, kontrolleri yapıp yapıp, başa dönüyor! Acilen çağırılan Kevork geliyor ve diyor ki: "Sizi uyarmalıydım! Microsoft'un böyle bir güncellemesi var. Tanıdığım herkesin, ben de dahil, bilgisayarında aynı durum oluştu!" E ne olacak?

KAHVE ÜZERİNE KAHVE...
Bilgisayarın hafızasındaki her şey başka bir bilgisayara yüklenecek, işletim sistemi baştan kurulacak! Sinirlenmeye başlıyorum: "Bana zaman söyleyin, zaman!" "Birkaç saat veya daha fazla!" cevabını alarak yıkılıyorum! Bill Gates'e Kevork'la birlikte tüm iyi dileklerimizi arka arkaya sıralıyoruz! O arada 'Avrupa Yakası'nın reji ekibi arıyor, "Senaryo yarın sabaha olur mu?" diye! Murat'ın bilgisayarına geçip çalışmaya uğraşıyorum. Deplasman iyi gelmiyor. Başka oda, başka klavye, başka bilgisayar. Konsantre olamıyorum, kahve üzerine kahve içiyorum. Birkaç saat sonra bilgisayarım hazır. Sevinç içinde oturuyorum, sadece şunları yazabiliyorum: 'İÇ.SALON.GECE' ve elektrikler kesiliyor! Evet, 'Karamazov Kardeşler' veya 'Savaş ve Barış'ı yazmadığımın farkındayım! Ama bir yazar için bu kadar elverişsiz ortam olmaz ki kardeşim... Bir saat sonra elektrikler geliyor. Hevesle oturuyorum: "Aslı, Volkan, anne, baba, salonda otururlarken..." ve zır telefon! Kadın sesi şöyle diyor: "Ben bilmem ne güzellik salonundan arıyorum, anketimize cevap verirseniz yapılacak olan çekilişte..." "Bir dakka!" diyorum. "Siz kimi aradınız?" Tarihi bir cevap geliyor: "Ben kimi aradığımı bilmiyorum, anket yapıyorum!" "İlgilenmiyorum" deyip kapatıyorum. Zır bir daha telefon! Aynı kadın! "Eğer bu anketimizi cevaplarsanız, çekilişte..." Sesimi yükselterek, kendi açımdan tarihi bir cevap veriyorum! Tarihi olmasının sebebi, kendimi de şaşırtarak yumuşak da olsa, konuşmamı küfürlerle süslemem! Kendimi artık tanıyamıyorum. Saat yediye geliyor, 56 sayfalık senaryonun sadece bir satırı var! Derin nefes alıyorum, bir kahve daha, kendime telkinler yapıyorum ve başlıyorum: "Cem son derece mahcuptur, elinde çiçekler..." ve çekiç sesi başlıyor!

YOK SENARYO MENARYO...
Çekiç değil de, balyoz diyelim biz ona! Sanki bir duvar kırılıyor. Ya da benim enseme bir resim asılıyor da olabilir! Ne yazık ki İstanbul'un en çok tadilat yapılan, aynı zamanda da en ince duvarlı apartmanında oturuyorum. En alt kattaki mobilya mağazası, tadilat ve dekor değişimi için cumartesi-pazar sabah erken saatleri, bir de akşam saatlerini tercih ediyor! Sebep: Müşterileri, gündüz saatlerinde rahatsız etmemek! Sanıyorum apartman sakinleri kümesiyle, müşteri kümesinin bir kesişim kümesi olabileceği fikrini benimsemiyorlar. Haklılar, artık hayat boyu olacağını da sanmam! Çekiç sesi, tüm seslerin katılarda, havadan daha kolay ve net iletildiği prensibini doğrulayarak, bizim kata kadar gücünü ve titreşimini yitirmeden çıkıyor. Kafam kazan olmuş, yine de dört ayrı hikayeyi bağlama ve on iki farklı karakteri aynı anda kendi tarzlarında konuşturma çabası içindeyim. Rejiden yine arıyorlar: "Senaryo ne alemde, hihih?" Hiç gülecek durumda değilim. "Yok senaryo menaryo" diyorum! Eskiden senaryo mu varmış! Sabah dörtte işim bitiyor. Senaryo iyi de, ben kötüyüm. İçtiğim kahve sayısını hatırlamıyorum, dönüp durarak yediye doğru uyuyorum. Koskoca elektrik şirketleri, güzellik salonları, mobilya mağazaları, hele ki o kadar parasından pulundan utanmadan, o Stephen Hawking kılıklı Bill Gates, zavallı, genç bir senaristin ekmeğiyle, kariyeriyle oynuyor ya, pes!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Kadın kuaförü işkenceleri   / 02-04-2005
 Parfüm hafızası   / 27-03-2005
 Soyunma odası psikolojisi!   / 26-03-2005
 Dans işine de el attım, hayırlısı!   / 20-03-2005
 'Özel numara' terörü!   / 13-03-2005
 Olgunlaşamıyorum ben deli miyim?   / 12-03-2005
 Dakikada 24 kare   / 06-03-2005
 Ünlüyüm ama ruhum ünlü değil!   / 05-03-2005
 Saatli Maarif Takvimi gırgır, yoğurt makinesi!   / 27-02-2005
 Aman evladım siyasete bulaşmayın!   / 26-02-2005
GÜLSE BİRSEL
Bill Gates'e sevgilerimle!
Her senaryo yazma günümde...
AYŞE TÜTER
Mutfakta Lezzet Güneşi
Kuru fasulyeli mantı
Unun...
Selüliti önce ölçün, sonra tedavi edin...
Selüliti önce ölçün, sonra tedavi edin...
Tamamen selülitlerinizden kurtulmuş bir şekilde yaza girmeniz mümkün.
Boyun kırışıklığı için tavsiyeler
Boyun kırışıklığı için tavsiyeler
Boynunuzdaki kırışıklıkları ve pürüzleri ortadan kaldırmak...
Müzayede savaşları  II
Müzayede savaşları II
"Kaplumbağa Terbiyecisi" için kıyasıya kapışan Eczacıbaşı ve...
Baba-kız geziyorlar
Baba-kız geziyorlar
Yılların usta sinemacısı Ediz Hun'un hayatındaki en büyük aşkı kızı...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.