kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Uzay teknolojisi ile kartal gözleriniz olsun
Avrupa'dan hastalar geliyor

Uzay teknolojisi ile kartal gözleriniz olsun

Görme kusurlarını gideren ameliyatlar artık son derece gelişmiş cihazlarla, insan eli değmeden, hatasız olarak yapılıyor. Geçmişte 'Lazer uygulanamaz' denen pek çok hasta, artık yeni ve kişiye özel tedavilerle kartal gözlere sahip olabiliyor

Görme kusurlarını gideren ameliyatlar artık insan eli değmeden son derece güvenli şekilde yapılıyor. Avrupa'nın pek çok ülkesinde bulunmayan bu cihazlardan yararlanmak isteyen yabancı hastaların Türkiye'ye geldiğini anlatan Dünya Göz Hastanesi Refraktif Cerrahi Bölüm Şefi Dr. Efekan Coşkunseven, dünyanın en yeni teknikleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı...

Miyop, hipermetrop gibi görme kusurlarının cerrahi tedavisinde pek çok yeni teknik kullanılıyor. Siz olsanız hangi tedaviyi seçersiniz?
Kesinlikle 'intralase-lasik' ve 'kişiye özel lazer' tedavisini tercih ederim. Bu tür ameliyatlara gelen kişileri biz hasta olarak değerlendirmiyoruz. Çünkü bu insanlar gözlükleri ya da kontakt lensleriyle çok iyi görebilen, sadece kozmetik bir nedenle ameliyata gelen kişiler. Dolayısıyla, bir ameliyat yapıyorsanız, bu ameliyatta her şeyden önce, güvenli koşullara dikkat etmeniz gerekli. 'İntralase-lasik' ve kişiye özel lazer tedavisi, doktora güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor. Hasta içinse, ameliyat sırasında olası riskleri minimuma indirdiğinden çok avantajlı.

İntralase-lasik tam olarak nedir?
Mükemmelliği sağlayan bir yöntem. İntralaselasik tekniğinde saniyede 15 bin atış yapabilen bir lazer teknolojisi kullanılıyor. Korneada bir mikronluk hava kabarcıklarını oluşturarak, tabakaları bir fermuar gibi birbirinden ayırabiliyor. Tüm bunları bilgisayar kontrolünde yaptığı için sonuç her zaman standart ve istenildiği gibi oluyor. Gözün kornea tabakası hiç insan eli değmeden en mükemmel şekilde kesiliyor. İntralase-lasik risklere neden olabilecek doktor, hemşire, hasta riskini de tamamen sıfırlıyor.

İntralase-lasik kimlere uygulanabilir?
Lasik ameliyatı yapabileceğimiz bütün hastalara uygulanabilir. Aynı zamanda standart lasik ameliyatı yapılmasının riskli olduğu ya da mümkün olmadığı; çok dar kapak aralığı olan, çok dik, çok düz, çok kalın ya da ince kornealı gözlere uygulanabilir. 'Hiç riske girmek istemiyorum' diyen hastalara öneriyorum.

Kişiye özel tedavi ne demek?
Bir-iki yıl öncesine kadar dünyada standart lazer tedavisi uygulanıyordu. Teknolojinin gelişimi ile wavefront, topolaser ve qmode gibi kişiye özel tedaviler ortaya çıktı. Kişiye özel tedavide herkesin kendi göz yapısına uygun programla lazer yapılabiliyor. Böylece, lazer uygulamasının sonucu çok daha başarılı oluyor. Ortalama görüş yerine mükemmel ve kişinin bütün sorunlarını giderecek görüş elde ediliyor.

Bir göz hastası pek çok yeni teknolojik isimle karşılaşıyor. Wavefront ne demek?
Wavefront halk arasında 'kartal gözü' olarak adlandırılıyor. Göze bir ışık demetinin gönderilmesiyle, retina tabakasında elde edilen görüntünün değerlendirilmesi sonucu, kişiye özel programlanan lazerdir Wavefront. Gece göz bebekleri normalden büyük olanlar, görmesi yüzde 100 artırılamayan veya ameliyatından başarısız sonuç alınmış hastalar, bu operasyon için uygun.

Topolaser nedir?
Daha önce lazer ameliyatı olup iyi göremeyen kişilerde, kornea tabakasında çeşitli hastalık ya da travmalara bağlı yara bulunan hastalarda ya da çok yüksek astigmatlarda tercih edilen bu yöntem, kornea tabakasının görüntüsünün değerlendirilerek lazer uygulanmasını sağlar. Bunun için kornea tabakasının resmi bir analiz cihazı ile değerlendiriliyor. Çekilen bu resim lazer cihazına yönlendirilerek, bu görüntüye göre lazer yapılıyor. Gözün kusursuz görmesini sağlayacak bütün değişiklikler kişiye özel olarak yapılıyor.

Q-mode nedir?
Kornea eğriliğinin kişiye göre ayarlanabilmesi yani; Q-mode çok yeni ve benzersiz bir teknolojidir. Korneada bulunan eğrilik bir cihaz yardımıyla ölçülür. Bu ölçümler lazere girilerek istenilen tedavi yapılır. Tüm bu uygulamalarda doktorun kişisel yeteneğinden daha çok teknolojik üstünlük ön plana çıkar. Kişiye özel lazer tekniklerinin her biri için ayrı cihazlar kullanılır. Doktorun ve personelin bu konuda özel eğitimi, tedavinin başarısı açısından şarttır.

Bunlar çok pahalı ameliyatlar mı?
Bu yöntemler dünyada bile çok pahalı olduğu için çok az merkezde bulunan cihazlar tarafından yapılıyor. Amerika'nın tümünde sadece 80 adet var. Avrupa'da ise bunları uygulayan dokuz merkezden biri Dünya Göz Hastanesi. Her göz başına tek kullanımlık malzemelere ihtiyaç duyulduğu için fiyat bir miktar artıyor.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Artık Sese De 'estetik' Yapılıyor
 'sınırımızı Bilmiyoruz'
 Alkol Bağımlısına Karşı Ortak Tavır Takının
 Tedavi İçin Dibe Vurmayı Beklemeyin
 Okul Başarısındaki Düşüş Alkol Sorununun Belirtisi Olabilir
 Sağlık İçin Aşk Zeka İçin Seks
 Cinsel Sorunlar Kadını Alkolün Pençesine İtiyor
 Dolabınızı 10 Yaş Gençleştirin
 Muntazam Bir İçici Dört Sene İçinde Alkol Bağımlısı Oluyor
 Su, C Vitamini Egzersiz, Bakım
 Uzay Teknolojisi İle Kartal Gözleriniz Olsun
 Göz İçine Yerleştirilen Lenslerle Ömür Boyu Gözlüksüz...
 Kornea Nakli Yapmak İçin Organ Bağışı Gerekmiyor
 40 Yaşında 30 Gibi Görünün
Ben kendimi eleştirmeye devam ediyorum...
Ben kendimi eleştirmeye devam ediyorum...
Bu filmi yaptıktan sonra ne olur?' gibi bir şey hiç düşünmedim.
En büyük sorunu rahat yürüyememek
En büyük sorunu rahat yürüyememek
Üçüncü albümü 'İçinde Aşk Var' ile ortalığı 'sallayan' Işın Karaca,...
Artık sadece oyuncuyum
Artık sadece oyuncuyum
Dün vizyona giren Hırsız Var'daki başarısı ile dikkatleri yine...
Spor yaparak genç kalıyorlar
Spor yaparak genç kalıyorlar
Amerika'nın ünlü kayak merkezlerinden Aspen, geçtiğimiz...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.