kapat
12.03.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HIGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

Anma günlerimiz...

Grup 7 İletişim Hizmetleri, on yıl önce, 1991 yılının son çeyreğinde bir halkla ilişkiler şirketi olarak faaliyete geçiyor. O yıl, yerini yurdunu dostlarına duyurmak için farklı bir "tatil günleri" takvimi hazırlamıştı. Ardından "Bayramlarımız, Anma Günlerimiz" takvimlerini hazırladı. Bunu da "Bayram Yemeklerimiz", "Mekânlarımız" ve "Geleneklerimiz" izledi.

Hepsinin de ortak noktası farkları yok saymadan, yüzyıllarca birlikte yaşamaktan kaynaklanan nice ortak noktanın doğduğunu ve bunun ortak bir kültür mirası yaratmış olduğunu ortaya koymak...

Bugün bu ortak kültür mirasından kimi anma günlerini aktarmak istiyorum.

MİRAC KANDİLİ: Müslümanlıkta Mirac, Hz. Muhammed'in bir gece (2002'de 3 Ekim) Mescid-i Aksâ'dan Allah'ın dilediği yüksekliklere çıkarılmasıdır. Bu gecede Cebrail, Hz. Muhammed'i Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksâ'ya götürmüş ve göklere yükseltmiştir. Allah, Hz. Muhammed'e ve ümmetine beş vakit namazı bu gecede farz kılmış, Bakara Sžresi'nin son ayetlerini indirmiş, cennet ve cehennemi göstermiş, cemaliyle müşerref kılmıştır.

ABDAL MUSA TÖRENLERİ: Her yıl 23-24 haziranda Alevi-Bektaşilikte kutsal olan "12 Makam"dan birinin sahibi olan Abdal Musa Sultan'ı anma törenleri yapılır. Antalya-Elmalı'daki Tekke köyüne giden Alevi-Bektaşiler burada kurbanlar keser. Cem yaparlar.

APOKEKALİSTU İOANNU: Kocasını zindana attırarak onun kardeşi Kral Hirodes ile evlenen Hirodias, "Kardeşinin karısını almak sana caiz değildir" dediği için Yahya Peygamber'den nefret etmektedir. Hirodias'ın kızı Prenses Salome, baş döndürücü dansından sonra Kral'dan Vaftizci Yahya'nın başını ister. Rumlar, Yahya Peygamber'in başının kesildiği bu günde (29 Ağustos) perhiz tutar, karpuz, domates gibi rengi kırmızı olan hiçbir şeyi yemezler.

BOUTHO DNİNVE: Süryani cemaati bu orucu Ninova halkının MÖ 862 yılında Kral Tiğlatpalassar dönemindeki "Büyük Tövbe"sini örnek olarak tutmaktadır. Önceleri altı gün tutulan oruç, zamanla üçe indirildi. Üç gün üç gece hiçbir şeyin yenilip içilmediği bu orucu günümüzde bir dileği olan genç kızlar tutuyor. (2002'de 25 Şubat)

CEMAAT BAYRAMI: Yedi gün süren Yezidilerin bu en önemli bayramı, pirleri Şeyh Abdi'nin topladığı ilk cemaatin anısını tazelemek için kutlanır. Eskiden 23-30 Eylülde kutlanan bayram, 20. yüzyılda 6-13 Ekime alındı. Tören, Musul'un kuzeyindeki Laleş'te (Şeyh'in türbesinin bulunduğu kutsal topraklar) yapılır. Törene her aşireti temsilen bir kişi katılır.

CEJNA M”HR”CANE: Kürtçede "mihr" sevgi, "gan" ise can, süreklilik anlamına gelir. Mihrican "sürekli sevgi" demektir. İnanışa göre bu gün, Tanrı'nın bütün canlılara ruh verdiği gündür. Kürtlerin, Newroz'dan sonraki en önemli bayramıdır. (31 Ağustos)

DZAĞGAZART: İncil'e göre İsa, Kudüs'e girerken halkın büyük bölümü, yollara giysiler, çiçekler ve zeytin dalları serdi. Bunun için Ermeniler bugün (2002'de 24 Mart) kiliseyi zeytin dalları ve taze çiçeklerle donatır. Ayinden sonra herkes evine kiliseden aldığı bir demet çiçek ya da bir zeytin dalı götürür. Zeytin dalı, evin bir köşesine, genellikle mutfağa asılır, yıl boyuncaf uğur ve bereket getirdiğine inanılır.

ŞAVUOT: "Turfandalar Günü" ya da "Hasat Bayramı" olarak da kabul edilen Şavuot, ilk tahılın toplanmasıyla başlayıp yedi hafta sonra buğday hasadı ile sona eren 50 günlük dönemin sonunda kutlanır. (2002'de 17 Mayıs). Musevilerin bu bayramının önemli özelliği Hz. Musa'ya "10 Emir"in bu günde verilmiş olmasıdır.

Anma günlerimiz elbette bu kadar değil, ben rasgele birkaç örneğini sergilemek istedim sadece...<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap


Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır