kapat
12.03.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HİGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

Baz istasyonları yönetmeliklere aykırı çalışıyor

Baz istasyonlarının çoğu, kanunsuz ve yönetmeliğe aykırı olarak çalışıyor. Bilindiği gibi 09.09.2001. Tarih ve 24518 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Tebliğe göre "Güvenlik Sertifikasının İstasyonda çevreden görülecek şekilde asılması ve bu suretle istasyon etrafındaki güvenli bölgenin herkes tarafından bilinmesi sağlanmalıdır." Hükmüne, açıkça uyulmamaktadır.

Yönetmelikte, mevcut Baz istasyonlarından istenen belgeler açıkça belirtilmiş ve bunları tamamlamaları içinde 01.01.2002. Tarihine kadar süre verilmiştir.

Şahsen, bende bu duruma şahit olmuş ve İzmir İli Menderes İlçesi, Ahmetbeyli Maydanos Koyunda bulunan Telsim ve Turkcelle ait Baz istasyonların Işıklandırılması, süre bitimi olan 01.01.2002. Tarihinde kesilmiş olup sanki çalışmıyormuş gibi izlenim verdirilmek istenmiştir.

Bunun üzerine, ilgili yerlere Yönetmeliğe uyulmadığını ve istasyonların çalıştığını belirtmem üzerine, hukuk ve kural tanınmadığını alenen göstermek istercesine anılan yerlerde, yönetmelik hükümlerine uyulmadığı halde, istasyon karartma işlemine son verilerek aydınlatma işlemlerine tekrar başlanmıştır.

Bu durum Hukuk Devleti söylemlerinin yapıldığı günümüzde, vatandaşa kötü bir örnek oluşturmaktadır. Buna benzer olarakta Ankarada Çankaya Belediyesinin yıktırmak istediği Spor Tesislerine direnen Bakanlığın, tesisleri yasal olmamasına karşılık yıkımı engellemesini gösterebiliriz. Aklımıza, yasalar ve yönetmelikler, vatandaşa çalışıyor kendilerine çalışmıyormu? Sorusu gelmektedir.

İsterseniz, sizde çevrenizde bulunan Baz İstasyonlarına giderek bu duruma uymadıklarını şahsen gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, medyanın bu konuya eğileceğini ümit etmekteyim.

SAYGILARIMLA.

Hasan Yaşar Özfid

Ekonomist - Bilgisayar Programcısı.<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır