kapat
12.03.2002
 SON DAKİKA
 EDİTÖR
 YAZARLAR
 HABER İNDEKS
banner
 EKONOMİ
 FİNANS
 MARKET
banner
 TÜRKİYE
 DÜNYA
 POLİTİKA
 SPOR
 GALOP
 MAGAZİN
 SAĞLIK
 KAMPUS
 HYDEPARK
 İNANÇ
 ANKETLER
 ŞAMDAN
 DİYET
 TATLILAR
 CİNSELLİK
 PAZAR SABAH
 KİTAP
 SİNEMA
 SANAT
 RENKLER
 GURME
 TARİH
 SUNNY
 HİGH-TECH
 YAT&TEKNE
 NET YORUM
 NET GÜNDEM
 MELODİ
 ASTROLOJİ
 SARI SAYFA
 METEO
 TRAFİK
 ŞANS&OYUN
 ACİL TEL
 KÜNYE
 WEB REKLAM
 ARŞİV
 

Tarihi Roma Hamamı hayat buldu

Yüzyıllar önce Roma imparatorlarına sağlık sunan Bursa'nın Manyas ilçesindeki şifalı sular, Türkiye'nin en büyük kaplıca tesisi Serpin Manyas termal tesisleri bünyesinde hizmete açıldı.

Devremülk olarak hizmet veren tesiste 279 daire ve 1.116 yatak bulunuyor. Tarihi Roma Hamamı kalıntılarının bulunduğu 168 dönümlük arazi üzerinde kurulan tesisler, bugünlerde özellikle zayıflamak isteyenler tarafından dolup taşıyor. Devremülk satışı da bulunan termal tesislerdeki su ayrıca mide, böbrek, sindirim sistemleri, şeker, kolestrol ve tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde önemli rol oynuyor.

Hem İstanbul'a hem Bursa'ya yakın olması dolayısıyla hafta sonları ve günübirlik gezilere müsait olan tesisler, yerleşim alanlarından uzak oluşu ile de ilgi görüyor. Termale gidenler şifalı suyun hem içme hem de banyo imkanından yararlanabiliyor. Termal suyun önemli bir özelliği de hiçbir işleme tabi tutulmuyor olması. Tesis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, kaplıca sularından maksimum derecede faydalanmak, suyun doğal olarak kullanılmasına bağlı.

Yani kaynaktan 70-90 derece sıcaklıkta çıkan bir şifalı suya insanların direkt temas etmesi mümkün olmadığı için bu su çeşitli yöntemlerle soğutularak kullanılıyor. Bu soğutma sırasında suyun tedavi edici özelliği bozuluyor ya da azalıyor. Serpin Manyas'ta çıkan suyun sıcaklık derecesi ise 52 derece civarında. Su yüzeye çıktığında 7-8 derece ısı kaybediyor ve insanların girebileceği 42-43 dereceye kadar iniyor. Yani ekstra bir soğutma işlemine tabi tutulmuyor. Bu da şifalı özelliğinden maksimum yararlanmayı sağlıyor.

Termalden çıkan içme suyu böbrekten bağırsaklara, mide rahatsızlıklarından şeker, kolestrol ve tansiyona kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Banyo suyu ise egzama, kapanmayan yaralar, sedef, cilt kırışıklığı, zayıflama, felç ve kireçlenme gibi iskelet sistemi hastalıkları ve damar hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Buraya nasıl mı ulaşacaksınız? İşte size irtibat telefonları:

İstanbul: 0212-288 72 72-Manyas: 0266-818 34 67<< Geri dön Yazıcıya yolla Favorilere Ekle Ana Sayfa Yap

Copyright © 2002, MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. - Tüm hakları saklıdır