kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Ağustos 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Günaydın 
DR. ECE HATTAT
Sağlık ve Güzelliğiniz için güzelliğiniz için BENCE

Ciltteki yaşlılık lekelerinden kurtulmanın başlıca yolları

45 yaşındayım. Bundan 5 yıl önce, ellerimde hiç kırışıklık yoktu. Artık cildim kurumaya ve kırışmaya başladı. Yaşlılık lekelerinden kurtulmam için bana ne yapmamı önerirsiniz? Leyla M./İstanbul

Yaşlanma süreci tüm vücudunuzda zamanla çeşitli fonksiyon kayıplarına neden olur. İnce çizgi ve kırışıklıklar, buruşma, sarkma problemleri size ve çevrenizdekilere yaşlandığınızın açık işaretlerini verir. Yaşlılık lekeleri de, ileri yaşlarda sıklaşan cilt sorunları arasındadır. Ciltte kabarık olmayan gri, kahverengi veya siyahımsı görünümdeki bu lekeler; özellikle 40 yaşından sonra sıklaşır. Ancak, genç insanlarda da görülebilir. Yüzünüzde, ellerinizde, omuz, sırt ve kollarınızda yani vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde zaman içinde oluşurlar. Genelde bir santimetreden küçük olsalar da, biraraya gelerek dışarıdan daha büyük lekeler şeklinde de görülebilirler.

GÜNEŞTEN KORUNUN!
Yaşlılık lekelerinin oluşumunda güneş çok önemli bir faktördür. Aşırı güneş maruziyetinin sadece lekelere değil; kırışıklık, solukluk, kuruluk ve ince damarlarda belirginleşme gibi pek çok soruna yol açtığı artık biliniyor. Bu nedenle gençlik yıllarından itibaren düzenli olarak UVA ve UVB ışınlarına koruma sağlayan yüksek koruma faktörlü bir krem kullanmalısınız. Bu kremleri yaz-kış denemeden kullanın. Güneş koruma kremlerini güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat önce sürmeniz gerekiyor. Ayrıca güneş ışınlarının aşırı yoğun olduğu saatlerde, özellikle sabah 10.00'dan akşamüstü 16.00'ya kadar, güneşe maruz kalmamanız oldukça yararlıdır. Cildinizi koruyacak hafif kıyafetler ve şapka işinize yarar.

UZMANA GİDİN
Yaşlılık lekelerinden kurtulmak istiyorsanız, bir cildiye uzmanına başvurmanızda fayda var. Medikal estetik hekimleri de, bu konuda size yardımcı olabilir. Doktorunuzun tavsiyesi ile cildinizin rengini açan ve hafifçe soyan kremleri kullanabilir; lazer, kimyasal peeling, dermaabrazyon ve kriyoterapi gibi işlemlerden faydalanabilirsiniz. Güneş lekelerinin genellikle iyi huylu oluşumlar olduğunu bilmelisiniz. Ancak lekeleriniz aşırı koyu renkli ise veya boyut olarak giderek büyüyorlarsa, değişik renklerde ve kenarları aşırı şekilsiz ise daha ciddi bir sorun olup olmadığını anlamak için cilt doktoruna gidin.