kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 17 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Asla teslim olmayacağız"

Yeni Haber
Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, hiçbir zaman teslim olmayacaklarını söyledi.

Saakaşvili, Alman Der Spiegel dergisine verdiği röportajda, Rusya'nın Gürcistan'ın ekonomisinin çökmesini istediğini belirterek, "Rusya kendi görüşüne göre kendisine ait olanı almak istiyor. Ancak biz en son Rus askeri Gürcü topraklarından çıkana kadar savaşacağız. Asla teslim olmayacağız" dedi.
Gürcistan'ın NATO'ya girme şansı olup olmadığına dair soruya karşılık da Saakaşvili, şimdi onu düşünecek durumda olmadıklarını, başka yapacaklarının bulunduğunu ve ülkesini kurtarmaya çalıştığını söyledi.

Saakaşvili, "Neden ayrılıkçı Güney Osetya bölgesine askeri operasyon başlattınız" sorusu üzerine de "Güney Osetya'nın yarısı zaten her zaman Gürcü kontrolündeydi. Moskova Gürcistan'ı almak istiyor. Ruslar yaz ayları başında Abhazya'da tren yolunu yenilediler ve oraya büyük miktarlarda akaryakıt götürdüler. Bunun şimdi müdahalede bulunacak olan askerlerin ihtiyacı için olduğunu biliyoruz" diye konuştu.Yaz aylarının başında Rusya'nın Abhazya'ya 200 tank götürmek istediği ve Gürcistan'ın kuzeyinde yaşayan Gürcüleri gözetledikleri yönünde bilgi aldıklarını ifade eden Saakaşvili, "bölücülerin ağustos başında Gürcü barış gücü askerlerine ateş etmeye başladıklarını, iki askerin öldürüldüğünü, 6 askerin de yaralandığını, ancak kendisinin yine de ateşe karşılık vermemeleri yönünde emir verdiğini" söyledi.

7 ağustosta 150 Rus tankının Kuzey Osetya sınırından Güney Osetya'ya girdiği ve doğrudan Gürcü köylerine gittikleri bilgisini aldıklarını ifade eden Saakaşvili, bu köylerin hemen arkasında Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin bulunduğunu, buradan Gürcistan'ın her yerine geçilebileceğine işaret etti. Rus askerlerini Gürcü köylerinin önünde durdurmak istediklerini ifade eden Saakaşvili, "Bizim tanklar Tshinvali'ye girdiğinde Ruslar kenti bombaladı. Biz değil onlar Tshinvali'yi yıktı. Biz sadece kentin merkezindeki üç binayı yıktık; ateş açılan parlamentoyu, savunma bakanlığını ve Güney Osetya'nın sözde hükümet binasını" dedi.

Saakaşvili, "Rusların İkinci Dünya Savaşında Kaliningrad'da yaptıkları gibi etnik temizlik yaptıklarını" öne sürdü.

AA