kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 30 Mart 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"Raylar yenilenmiyor trenlerin hızı 80'den 30 km'ye düşüyor"

FATİH ATALAY
Demiryolu sektöründe 42 sene çalışan Yavuz, her sene 500 kilometrelik rayın yenilenmesi gerekirken sadece 200 kilometrelik rayın yenilendiğini söyledi..
İLİŞKİLİ HABERLER
"Raylar yenilenmiyor trenlerin hızı 80'den 30 km'ye düşüyor"
18 yaşında girdiği Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD) 60 yaşında emekli olduktan sonra Demiryolu Lojistik şirketini kuran Süleyman Yavuz, Türkiye'nin dünyada demiryollarını yeniden yapılandırmayan 2- ülkeden biri olduğunu ifade etti. Yavuz, demiryollarının her sene 500 kilometrelik bölümünün yenilenmesi gerektiğini, ancak Türkiye'de senede 200 ila 300 kilometrelik bölümünün yenilenebildiğini belirtti. Yenilenme işleminin her sene ötelendiğine dikkat çeken Yavuz, bu nedenden dolayı her sene trenlerin hızlarının düştüğünü kaydetti. Yavuz, "Bu yenilenme işlemi her sene bir sonraki seneye ertelendiğinden dolayı, ister istemez trenlerimizin hızı düşüyor. Normal şartlar altında 80 kilometreyle seyretmesi gereken bir tren, 30 kilometrelik bir hızla yol alabiliyor. Her sene bu hız iyileştirme olmadığından dolayı daha da düşüyor. Ayrıca, Türkiye'deki demiryollarındaki en büyük sorunlarından biri ray iyileştirilmesi yapılmamasına rağmen trenlerin hızlarının artırılmaya çalışması. Demiryolu sektöründe sefer emniyeti çok önemlidir. Bir otobüs devrilir 20-30 kişi yaralanabilir. Fakat bir tren devrilince 500 kişi yaralanabilir. Bu yüzden sadece 2-3 dakika kazanmak için trenlerin hızlarının artırılması sakıncalıdır" diye konuştu.

"1950'DEN BERİ DÜŞÜŞTE"
1950 yılından itibaren Türkiye'de demiryolu sektörünün yükselmesi gerekirken düşüşe geçtiğinin altını çizen Yavuz, 70'li yıllarda yük ve insan taşımacılığının yüzde 10 seviyelerinin üstünde olduğunu vurguladı. Bugün bu oranın insan taşımacılığında yüzde 2, yük taşımacılığında ise yüzde 4 civarında olduğunu belirten Yavuz, bunun nedenini hükümetlerin uyguladığı yanlış politikalar olarak nitelendirdi.

"YÜKTE % 10'A YÜKSELECEK"
Demiryollarında Türkiye'nin 15 senelik bir kayba uğratıldığını kaydeden Yavuz, "Avrupa demiryollarının önemini görüp, ona yatırım yaptı. Biz de gördük ama gereken desteği alamadık. Sonuçta Türkiye petrol zengini bir ülke değil. Demiryollarının karayolları ile rekabet edebilir hale getirilmesi lazım. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre karayollarındaki taşımacılığının yüzde 1'i demiryollarına kaydırılırsa, yılda 16 bin ton petrol tasarrufu sağlamış olacağız. Demiryolları ancak şimdi bütçeden hakettiği yardımı almaya başladı. Hedef 2013 yılında yük taşımacılığının yüzde 10'lar seviyesine getirilmesi" dedi.