kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mart 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Yerel yönetimlere 4 milyar YTL'lik kaynak geliyor

Belediyelerin mali yapılarını güçlendirmek için yasa hazırladıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, belediyelere 2007'de 13.3 milyar YTL aktarıldığını yeni düzenlemeler sonrası aktarılacak payın 4 milyar YTL artacağını kaydetti..
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, belediyelere mali yapılarını güçlendirmek için yasa çalışması yaptıklarını belirterek, yasa çıkarsa mahalli idarelere aktarılan payın 4 milyar YTL artacağını kaydetti. Başbakan Erdoğan, bu aktarımın daha önce vergi gelirlerinden özel tüketim ve özel iletişim vergi gelirlerinin düşülmesiyle yapılan hesabın artık bu gelirler dahil edilerek hesaplanacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, dün AK Parti Grup toplantısında yaptığı açıklamada yerel hizmetlerin layıkıyla verilebilmesi için belediyelerin güçlü olması gerektiğini belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin değişim iradesinin her geçen gün güçlendiğini, bu değişimde, vatandaşlara doğrudan hizmet veren yerel yönetimlerin de mutlaka önemli bir yeri olduğunu söyledi.

GELİRLER TEK ELDE TOPLANACAK
Yerel yönetimlerin mali yapılarının kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla İl Özel İdareleri ve Belediye Gelirleri Yasasını çıkaracaklarını ifade eden Erdoğan, düzenlemeyle, genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden mahalli idarelere ayrılan pay miktarını yaklaşık yüzde 30 oranında artırdıklarını söyledi. Erdoğan, geçen yıl, mahalli idarelere gönderilen 13.3 milyar YTL'nin, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle 4 milyar YTL artarak yaklaşık 17.5 milyar YTL olacağını kaydetti. Daha önce pay matrahına dahil edilmeyen petrol, alkollü ve gazlı içecekler ile motorlu taşıtlar üzerinden alınan özel tüketim vergileri (ÖTV) ve özel iletişim vergisinin (ÖİV) tamamının pay matrahına dahil edileceğini bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

PERFORMANSA GÖRE PARA
"Mahalli idare gelirleri tek kanunda toplanacak, konuyla ilgili muhtelif kanunlar kaldırılacak. Yerel yönetimlere aktarılan payların dağıtımında nüfusa ilave olarak 'performans ve gelişmişlik endeksi' gibi yeni kriterler getiriyoruz. Özellikle gelişmişlik endeksi kriteri, daha az gelişmiş belediyelerin daha fazla pay almasına imkân sağlayacaktır. Nüfusu 10 binin altında olan belediyelere mali yardım için Maliye Bakanlığı bütçesine denkleştirme ödeneği konulması öngörülüyor. Denkleştirme ödeneği, mali yapıları yetersiz olan küçük belediyeleri rahatlatacak bir düzenlemedir. Merkezi idare tarafından toplanan vergilerde olduğu gibi, bu kanunda yer alan vergi ve harçlara ilişkin maktu miktarların, her yıl yeniden değerleme katsayısı oranında artırılması imkânını getiriyoruz. Bu bilgilerin hiçbiri mevcut belediye başkanları tarafından bilinmiyor. Vergi ve harçlar yeniden düzenleniyor, uygulama basitleştiriliyor ve kolaylaştırılıyor. Vergi ve harç uygulamasında da daha adil mekanizmalar getiriyoruz.'' Erdoğan, öncelikle belediyeleri beş gruba ayırdıklarını ve her grup içinde bulunan belediye sınırlarını da ayrıca 3 dereceye ayırarak vergi yükünü, gelişmişlik durumuna göre azalttıklarını belirterek, bürokrasi ve kırtasiyeciliği artıran uygulamaları da büyük ölçüde kaldırdıklarını kaydetti. Erdoğan, yönetim zihniyetinin değiştirilmesine büyük önem ve ağırlık verdiklerini belirterek, yerel yönetimlerin personel istihdamını kolaylaştırmak, kentsel dönüşüm projeleri uygulamak, sivil toplum kuruluşlarının mahalli idarelerin yönetimine aktif olarak katılmasını sağlamak konularında bugüne kadar cesur adımlar attıklarını söyledi.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nün açıkladığı bütçe verilerine göre, Hazine'den 16 büyükşehir belediyesine yüzde 5, belediyelere yüzde 1, ilk özel idarelerine yüzde 1.2 kaynak aktarılıyor. Ancak bütçeden yapılan bu aktarımlar hesaplanırken ÖTV ve ÖİV dahil edilmiyor. Başbakan'ın açıklamalarına göre ÖTV ve ÖİV de dahil edilerek tüm belediyelere yüzde 6, il özel idarelerine yüzde 1.2 kaynak aktarılırsa bu belediyelere 4.2 milyar YTL'lik bir kaynak yaratacak. 2008'de ise bu rakam daha da yüksek olacak çünkü hem ÖİV hem de ÖTV'den daha yüksek gelir bekleniyor.
Haberin fotoğrafları