kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Osman Arıoğlu

Vergi rekortmenlerine VİP müfettişler geliyor

Rahim AK EKONOMİ
En fazla vergiyi ödeyen şirketleri denetleyecek özel bir grup başkanlığı kuruluyor. Başkanlığı hangi kurumun oluşturacağı konusunda kurumlar arasında tartışma çıktı..
Türkiye'nin en büyük şirketleri için özel olarak kurulan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'ne giren 500 şirketi özel bir vergi müfettişi birimi denetleyecek. Şimdiye kadar VİP (Çok önemli İnsan) Vergi Mükellefi olarak adlandırılan Büyük Mükellefler Vergi Dairesi'nin mükelleflerini inceleyecek olan müfettişler, şirketlerin hesaplarını geçmiş dönemler için değil cari dönem (güncel) için de takip edecek. Bunun için vergi dairesi bünyesinde bir türlü güncel takip ağı oluşturulacak. Müfettişler, şirketlerden bilgileri günü güne alıp inceleyecek. Yanlışlar düzeltilecek ve vergi kayıpları önlenecek. Başlangıçta şirketler bilgilerini cd ve benzer ortamlarda bu VİP müfettişlere iletecek. Daha sonra bu sistemin sanal ortamda internet üzerinden iletilmesi gündeme gelecek. Müfettişler bu şirketlerin anlık bilgilerini internetten özel şifreleri sayesinde görebilecek. Şirketleri anında uyarabilecek. Ancak bu müfettiş grubunu hangi kurumun oluşturacağı konusunda bu kez devlet kurumları arasında kavga çıktı. Maliye Bakanlığına bağlı Maliye Müfettişleri, Hesap Uzmanları ve Gelirler Kortrolörleri Başkanlıkları bu grubu kendi başkanlığının oluşturmasını istiyor. Hatta Maliye Müfettişleri ve Hesap Uzmanları Başkanlığı bünyesinde iki ayrı VİP müfettiş grup başkanlığı bile oluşturuldu. Gelirler Kontrolörleri de birimin kendi bünyelerinde kurulması için çalışmalara başladı.

İLK 500 ŞİRKET İÇİN
Büyük Mükellefler Daire Başkanlığı'nın ise üç gruptan müfettişlerin katılımı ile bu VİP müfettiş grubunun oluşması için çalışıyor. Şimdi Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve Gelirler Genel Müdürü Osman Arıoğlu'nun sürece müdahele edip VİP müfettiş grubunu oluşturacak birimi belirlemesi bekleniyor. Vergi gelirlerinin yüzde 25'ini ödeyen 500 dev şirketin vergi işlemleri 1 Ocak'tan itibaren İstanbul Mecidiyeköy merkezli VIP olarak adlandırılan yeni vergi dairesinde yürütülüyor. Listeye en fazla şirket sokan sektör ise 76 ile bankacılık ve sigorta. Bunları 66 ile tütün, gıda, hayvancılık ve perakende pazarlama takip ediyor. Listelerde gözükmeyen yeni şirketler de aktifleri, cirosu ve ödediği vergiye bakılarak yeni vergi dairesine alındı. Banka ve ana sigorta şirketlerinin tamamı ise kriterlere bakılmaksızın listeye eklendi.