kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Eylül 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Eski ABD Büyükelçisi: Genel af PKK sorununu çözer

Yeni Haber
Eski ABD Büyükelçisi Peter Galbraith, "Türkiye, kapsamlı bir genel af ilan ederse PKK sorunu yok olur" iddiasında bulundu.

Kuzey Irak Kürt liderliğine danışmanlık yapmış olan eski ABD Büyükelçisi Peter Galbraith, Newsweek dergisinin son sayısında Kürt sınırının, "İran, Türkiye, Irak ve ABD'yi de içine sürükleyecek patlama tehlikesi olan bir tehdit oluşturduğu" savını dile getirdi.

"Tüm taraflar, Kandil'in başkalarının sorunu olduğu gibi davranıyor" diyen Galbraith, bölgenin nominal olarak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin kontrolü altında olduğunu belirterek "Ancak bölgesel hükümetin Kürt soydaşları ile savaşmayı ne içine sindirebiliyor ne de uzak olan Kandil'deki üsse ulaşmak için helikopterleri var" diye yazdı.

Peter Galbraith, ABD'nin ise, PKK ve PJAK'ı Kandil'den çıkartmak için gerekli askeri güce sahip olduğunu ancak yeni bir cephe açmak istemediğini belirterek Bush Yönetimi'nin, Ankara'ya kaygılarını anlayışla karşıladığını ancak PKK'ya vurmak için gerekli kaynaklarının olmadığını söylediğini kaydetti.

"TÜRKİYE KÜRT DEVLETİ GERÇEĞİNİ KABUL ETMİŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR"

ABD'nin Türkiye ile Kürt liderleri arasındaki ilişkileri kolaylaştırmak için daha çok çaba göstermesi gereğine işaret eden Galbraith, PKK sorunu dışında iki tarafın arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu öne sürdü.
Peter Galbraith, "Türkiye, büyük bir farkla Iraklı Kürdistan'da en büyük yatırımcıdır ve daha önemlisi bağımsız bir Kürdistan gerçeğini kabul etmiş gibi gözüküyor. PKK'ya karşı savaşı yürüten eski cumhurbaşkanı Kenan Evren bile Irak'ta halen bir 'Kürt devleti'nin olduğunu ve Türkiye'nin buna alışması gerektiğini kabul etti" diye yazdı.

"KERKÜK REFERANDUMU BÜYÜK SORUN"

Kerkük referandumunun büyük bir sorun oluşturduğunu belirten Galbraith, ABD diplomatlarının, Türkiye'nin Türkmenler konusundaki kaygılarını gidermelerini istedi.

ABD'nin, ayrıca son yıllarda PKK'nın destek sağlamasına yol açan şikayetleri ele alması için Türkiye'yi cesaretlendirmesi gerektiğini savunan Galbraith, Türkiye'de şimdiye kadar atılan bazı adımlara değinirken DTP'nin artık TBMM'de temsil edildiğine dikkat çekti. Galbraith, PKK'nın da ılımlaştığını, ayrılıcılıktan vazgeçtiğini öne sürerken "Eğer Türkiye, (şimdiye kadar askerlerinin karşı direndiği) kapsamlı bir af ilan ederse, Kandil Dağı'ndaki savaşçıların çoğu evlerine döner ve PKK yok olur" iddiasında bulundu.

(ANKA)