kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 24 Ağustos 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

'Soykırım'da geri adım atıldı

Ceyda KARAASLAN - Bülent AYDEMİR
Başbakan Erdoğan'ın Peres ile görüşmesi etkili oldu, önceki gün 'soykırımı tanıyacağız' diyen ünlü yahudi kuruluşu ADL geri adım attı. ADL 'soykırım' için 'ortak komisyon kurulsun' önerisinde bulundu..
ABD'de Ermeni soykırımı iddialarına destek veren tasarısının ele alınması arefesinde, Musevi lobisinin en önemli kuruluşlarından Anti-Defamation League (ADL)'in soykırımı tanıyacağını açıklaması üzerine Ankara dün diplomatik atağa kalktı. Erdoğan ve Gül'ün girişimleri, Egemen Bağış'ın çabaları sonucunda ADL; geri adım atarak "Ortak komisyon kurulsun" noktasına geldi.

GÜL: BEDELİ AĞIR OLUR
Ankara'da ilk olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, görev süresi dolduğu için veda ziyaretine gelen İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi'ye Yahudi lobisinin tavır değiştirmesi halinde bedelinin ağır olacağını ve Ankara-Tel- Aviv ilişkilerinin de bozulabileceği mesajını verdi ve İsrail yönetiminin Yahudi lobisi üzerindeki etkisini de kullanmasını istedi. İsrail Büyükelçisi Avivi'nin de, kararın kendileri için de sürpriz olduğunu belirterek "Biz de çok şaşırdık? Böyle bir şey beklemiyorduk" dediği öğrenildi. Erdoğan da İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD'deki Musevi lobisine telkinde bulunmasını istedi. Peres de "Elimizden geleni yapacağız" yanıtını verdi. Ankara, girişimlerin sonucunu dün gece yarısı aldı. ADL, internet sitesinde yaptığı bir açıklamada soykırım iddialarını yumuşattı. Türkiye'nin de desteklediği ortak komisyon kurma fikri benimsenen açıklamada, "Öyle bir atmosfer yaratmalıyız ki Ermenistan, Türkiye'nin yakın dönemde yaptığı önerilere olumlu bir tepki vermeli. Böylece ortak bir komisyon kurularak Türkiye- Ermenistan arasındaki farklılıklara bir çözüm katmayı başarabilelim" denildi. Siteden, 'soykırımın' tanınacağına ilişkin kararın çıkarılmaması ise dikkat çekti.