kapat
   
11 Aralık 2006 Pazartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Servislerimiz
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu haberi dinle
Polat'a suç duyurusu

Kurtlar Vadisi dizisindeki Polat Alemdar rolüyle üne kavuşan Necati Şaşmaz'ın da ortağı olduğu Pana Film'in, Crispino markası için çektiği reklam filminin parasını ödememekle suçladığı Akdaş Giyim, hem iddiaları yalanladı hem de karşı atağa geçti.

Firma, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na Şaşmaz'ın da aralarında bulunduğu Pana Film'in sahipleri hakkında çete kurmak suretiyle çek ve senet yağması iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Akdaş Giyim'in avukatı aracılığıyla savcılığı verilen dilekçede, Pana Film'in sahip ve yöneticileri Raci Şaşmaz, Necati Şaşmaz, Hilmi Zübeyr Şaşmaz, Mehmet Canpolat, Hasan Kaçan ve Saadettin Namoğlu hakkında ayrıca sahtecilik, emniyeti suistimal, iftira, adli mercileri yanıltma ve Vergi Usul Kanunu'na muhalefetten suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. Reklam ve tanıtım organizyonlarında Kurtlar Vadisi'nin Polat Alemdar'ı Necati Şaşmaz'ı kullanmak, ayrıca reklam filmi ve katalog hazırlatmak için Pana Film'le hazır giyim markası Crispino arasında 27 Mayıs 2006 tarihinde, yaklaşık değeri 2.5 milyon YTL olan bir sözleşme imzalandı.

İmza sırasında Akdaş Giyim tarafından Pana Film'e teminat olarak açık tarihli, bazıları imzalı bazıları imzasız yaklaşık 3 milyon YTL değerinde çekler teslim edildi. Ardından firma, 300 YTL de avans ödedi ancak Akdaş Giyim ile Pana Film arasında, iddiaya göre istenen reklam ve tanıtım kampanyalarının zamanında yapılmaması ve sözleşme şartlarına uyulmaması sebebiyle anlaşmazlıklar yaşandı.

2 şirket arasındaki sözleşme 6 Eylül tarihinde feshedilerek mutabakat metni düzenlendi. Daha sonra Pana Film, kendilerine teminat olarak verilen yaklaşık 2 milyon 200 bin YTL'lik çeki Akdaş Giyim'e iade ederken 750 bin YTL değerindeki beş adet çeki ise geri vermedi. İki firma arasındaki anlaşmazlık bu noktada çıktı.

Pana Film, ürün katalog grafikleri, dia filmler ve hazırlayarak teslim ettiği 60 saniyelik reklam filminin ödemeleri için geri kalan çekleri Crispino'ya teslim etmeyerek tahsil etmeye çalıştı ancak şirketin, Pana Film'e emanet olarak bırakılan henüz vadesi gelmemiş çeklerle ilgili olarak bankaya ödemeyin şeklinde yazılı talimatı üzerine film şirketi, elindeki 750 bin YTL'lik çekleri tahsil edemedi. Bunun üzerine Pana Film karşılıksız çek vermek, nitelikli dolandırıcılık ve sahtecilik suçlamalarıyla Akdaş Giyim'e kamu davası açtı. Akdaş Giyim ise kendilerine yöneltilen iddialara karşı harekete geçerek savcılığa yaptığı suç duyurusunda, yapılan işin karşılığının en çok 200 bin YTL olduğunu, Pana Film'e ödenen 300 bin YTL'lik avansın bunu fazlasıyla karşıladığını öne sürdü.

Geçen günlerde bazı gazetelere, "Polat'a çek kazığı", "Polat bile dolandırılmış" şeklinde yansıyan olayın ardından Akdaş Giyim, yaptığı açıklamada Pana Film şirketine borçları olmadığını ve sözleşmenin iptal edildiğini belirtti.

Açıklamada, şöyle denildi: "Akdaş Giyim, sözleşmenin imzalanmasından bu yana üzerine düşen yükümlülükleri eksiksiz yerine getirmiştir. Aynı erdemi muhatabından da bekleyen Akdaş Gruop, ne yazık ki hayal kırıklığına uğratılmıştır. Bizden 300 bin YTL aldılar ama tek liralık fatura kesmediler. Sözleşme karşılığında teminat olarak verdiğimiz çekleri iade etmedikleri için dava açtık. Sözkonusu çeklerin Pana Film'in elinde bulunmasının tek sebebi emanet olmasıdır." Akdaş Giyim, kendine yapılan suç duyurusuna karşı da suç duyurusuyla cevap verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen dilekçede, Pana Film yöneticilerileri hakkında sahtecilik, çete kurmak suretiyle senet ve çek yağması, emniyeti suistimal, iftira ve adli mercileri yanıltma ve Vergi Usul Kanunu'na muhalefet suçlamalarında bulunuldu.

(CHA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Diyarbakır'da askeri lojmanda patlama
 Mernis skandalı
 İçişleri: İddialar gerçek dışı
 TÜİK Başkanı: Eşleştirme yapıyoruz, mükerrere rastlamadık
 Gelir İdaresi: Hatalar vergi işlemlerini etkilemeyecek
 Profesörü olmayan üniversite!
 Ve Pamuk Nobel'i aldı
 Merak etmeyin yine siyaset konuşacağım
 Pamuk: Karşılama töreni istemiyorum
 'Cumhurbaşkanını millet seçmeli'
 Kadın askere giden kocasına bakacak
 Büyükanıt'ın duygusal günü
 Ağar: Nasipleniyorsa Türkiye'ye faydalı
 Ölüm orucunun 250 günü kitaplaştı
 Süryani ruhani lider Mardin'de
 Hey gidinin efesi... Efelerin efesi!
 PKK operasyonu: 8 gözaltı
 Ümraniye ve Alibeyköy'de gergin saatler
 Bardakoğlu: Eleştirilerim nezaket ölçüsündeydi
 Ereğli'de bedava hamsiye hücum
ERGUN BABAHAN
Medya ve sahiplik
Bilgi insanı güçlendirir. İnsan ne...
MEHMET BARLAS
Gerçek hayat bir poker oyunu değildir
Belki sizler de...
UMUR TALU
Liman ve bomba!
Yine mutlaka bir "taraf"...
ERDAL ŞAFAK
Yol arkadaşına veda
Kamuoyu araştırmalarında...
Direnişçiler ve ABD masada
Amerika, Irak'tan çıkış tünelinde ışık arayışında. Bu arayışta da...
Şili diktatörü yargılanmayı beklerken kalpten öldü
17 yıllık iktidarında 3 binden fazla kişinin öldüğü ya da kaybolduğu...
Üç süper gol bir süper adam: 3-1
Üç süper gol bir süper adam: 3-1
G.Saray, Bursa karşısında 4'te geriye düştü. Futbol olarak döküldü.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu