kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Zayıflama diyeti ve bitkisel çaylar
Zayıflama diyeti ve bitkisel çaylar

* Fazla kilolarımla uzun yıllardır başım dertte. Yaklaşık yirmi yıldır çeşitli aralıklarla rejim yaptığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Tahmin edeceğiniz gibi, zayıflıyorum ama bir müddet sonra kaybettiğim kiloları geri alıyorum. Son zamanlarda, diyet sırasında bazı bitkisel çayların ya da destek tabletlerin kullanımı ilgimi çekmeye başladı. Çevremden duyduğuma göre, iştahı düzenlemekte hayli etkiliymişler. Siz bunları kullanmayı önerir misiniz? Çiğdem S.İstanbul

Eskiden 'normalden sapma' gibi kabul edilen şişmanlık, artık devamlı mücadele edilmesi gereken kronik bir hastalık olarak ele alınıyor. Çünkü beraberinde yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, şeker hastalığı gibi sorunları taşıyor. Bu bakımdan yirmi yıldır bırakmadan sürdürdüğünüz çabanızı takdirle karşılıyorum. Yalnız dikkat edilmesi gereken; bu iyileşme çabaları içinde sağlam olan sistemlere de zarar vermemek. Bir insanın kilo alıp vermesi basit kurallara bağlıdır. Şöyle düşünün; kışa hazırlık olarak bir ton kömürünüz var. Soğuk geceler boyunca bunu yakarken bir taraftan da depo eksilmesin diye arada sırada yeni kömür alıyorsunuz. Eğer yaktığınızdan çok alırsanız depodaki kömür çoğalır, az alırsanız azalır. Ama yaktığınız kadar alırsanız aynı kalır.

AZ YEMEK, ÇOK HAREKET
Bu örnekten yola çıkarak; eğer kilo vermek istiyorsanız ya enerji alımınızı azaltmalısınız ya da yakışınızı artırmalısınız. Enerji alışını azaltmanın tek yolu daha az yemek, yakışı artırmanın tek yolu ise fiziksel aktiviteyi çoğaltmaktır. Bunun haricindeki iştahı kesmek veya bağırsaktan emilimi azaltmak gibi uygulama ve ilaçlar, dikkat edilmesi gereken doğal olmayan yöntemler. Zayıflama için kullanılan bitkisel ürünlerin çoğu idrar söktürücüdür, yani size sıvı kaybettirir. Haliyle normalin iki-üç katı idrara çıkan birisi tartıda hafif çıkar ama vücut için yaşamsal olan sıvının mutlaka tekrar yerine konulması gerekir. Bu arada bozulan tuzsıvı dengesi ciddi sorunlar yaratır. Bir kısmı ise laksatif, yani müshildir. Bağırsak hareketlerini artırarak besinler henüz tam emilmeden atılmalarını sağlar. Uzun dönemde ciddi bağırsak fonksiyon bozukluklarına yol açarlar.

ÇAY DEĞİL DOĞAL DİYET
Anfetamin türevi uyarıcılar, uzun yıllar iştahı azalttıkları için zayıflama haplarında kullanıldı. Ama ölüme kadar varan ciddi yan etkilerinin ortaya konulmasından sonra tamamen kaldırıldı ve şiddetle yasaklandı. En istenmeyenleri ise içinde 'efedra' denilen bitkisel uyarıcı bulunan destek ürünleridir. Efedra; doğada bulunan ve bitkilerden elde edilen her şeyin zararsız ve yararlı olduğu yanlış inancı ile zayıflama için hazırlanan ürünlerde kendine yer buluyor. İştah keserek, verilen diyete uymayı kolaylaştırması ilgiyi artırıyor. Buna karşın, yapılan son çalışmalar; tek doz efedranın bile tansiyonu yükselttiğini, kalpteki elektriksel iletide gecikmelere sebep olduğunu ve bunun da ölümcül olabilecek ritim bozukluklarına yol açabileceğini ortaya koyuyor. Felce sebep olabileceği düşünülen efedrayla bağlantısı kurulan 150'ye yakın ölüm bildirildi ve yasaklanması için yasal süreç başlatıldı. Sonuçta; zayıflama için kullanılan bitkisel ürünler genellikle ya faydasız ya da zararlıdır. Faydalı olduğu düşünülenlerin bu özelliği de sabit değildir.

Uz. Dr. Eren Eroğlu

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Okul baskısı yapacağınıza beslenme eğitimi verin
 Panik atak diyabeti tetikliyor
 Zayıflama diyeti ve bitkisel çaylar
 İncir, kayısı ve çay kriz riskini düşürür
 Kitap okuyun gripten korunun
 Konseye çıkmak iyi mi kötü mü?
 Kozmetiğin ilaçla buluştuğu nokta
 Krem seçerken aklınızda bulunsun
 Kadına yaz, erkeğe kış epilasyonu
 Çinliler gibi az ve sık yemek yiyin
 Diş hekimine gitmiyoruz
 Sütü sokaktan alın suyu musluktan için
 Yeni aşıları nasıl takip edeceğiz?
 Soyayı unutun! Balık yağı ve tereyağı hayat iksiridir
 Kanser aşısı 10 yıla kadar gerçek olacak
'Bir Demet Tiyatro' ile kahkahaya hazırlanın
'Bir Demet Tiyatro' ile kahkahaya hazırlanın
Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan'ın başrolleri paylaştığı komedi klasiği...
Camiler ayak kokuyor barlarda herkes kesişiyor
Camiler ayak kokuyor barlarda herkes kesişiyor
2010 yılı için Avrupa'nın dört kültür başkentinden biri seçilen...
Yeni bir rekor peşindeler...
Yeni bir rekor peşindeler...
Başkanlığını Mine Narin'in yaptığı, kurucu üyeleri arasında Ayşen...
Kuzu kurda emanetmiş!
Kuzu kurda emanetmiş!
Hülya Koçyiğit'in torunu Neslişah Alkoçlar, reşit olur olmaz İstanbul...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.