kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Okul baskısı yapacağınıza beslenme eğitimi verin
Okul baskısı yapacağınıza beslenme eğitimi verin
Kaçamak kalbe zarar
Yaşamınızı düzenleyin
Erkekler migrene dikkat!

Okul baskısı yapacağınıza beslenme eğitimi verin

Çocuklar artık okuluna servisle gidiyor, fast food kültürüyle büyüyor. Böyle olunca da kalp sağlıkları tehlikeye giriyor. Dr. Doğan uyarıyor: Bu yüzden aileler 'şu okula gireceksin' diye baskı yapmak yerine, çocuğa doğru beslenme eğitimi vermeli.

Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi Kardiyaloğu Doç. Dr. Özgen Doğan; son yıllarda çocuk genç, kadın erkek ayrımı olmaksızın modern toplumu tehdit eden kalp hastalıklarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

* Çocukların kalbinde hastalık düzeyinde gerçekten büyük bir problem var mı?
Var, çünkü kalp hastalığı bir gecede olmuyor. Kırk yıllık birikim sonucu oluşuyor. Çocukların pediatrist tarafından kolesterolüne bakılması abartı değil aslında. Eğer anormal bir durum varsa bunu düzeltmek gerekli. Çünkü o yaştaki kolesterol de damarlara zarar verir. Bu bir teori değil, size örnek olarak vereceğim yeni bir çalışma da bunu kanıtlıyor. Ultrason teknikleriyle, ses dalgalarıyla bakılarak çocukların kol ve bacak damarları incelendi. Yüzde 37'sine varan bölümünde çocuk damarlarının çeperinin bozulduğu görüldü. Özellikle kilo problemi olan çocuklarda bu daha da yüksek çıktı. Çocukların kalp sağlığı alarm verdiği için Amerika'da okullardaki yiyeceklere kısıtlama getirildi, bence çok yerinde bir uygulama. Kolalı içecekler ve enerji içecekleri kısıtlanıyor. Bu zamanda artık çocuklarımızı yetiştirirken, yeme içme eğitimi de vermemiz gerekiyor.

* Çocuklarda görülen kalp hastalıkları geri dönebiliyor mu?
Çocuklarda ve erişkinlerde önlemleri alırsanız, damar sertliği geriliyor. Kötü kolesterol nasıl damar çeperine oturup okside ederse, iyi kolesterol de bir musluğu açar gibi orayı temizler. Önümüzdeki senelerde iyi kolesterolü artıran yeni tedavi yöntemleri çıkacak. Bunlar, damar sertleşmesini geriletmekte bence çok önemli bir çığır açacak.

* Anne ve babası kalp damar hastasıysa, çocuğun kontrollerini kaç yaşında yaptırması gerekir?
Mümkün olduğunca erken davranıp, kolesterolüne bakmakta fayda var. Çünkü özellikle büyük şehirlerde çocuklar az hareket ediyor. Örneğin, eskiden okula yürünürdü şimdi servisle gidip geliniyor. Bunun dışında, rekabet artık çocuk dünyasında daha fazla; 'şu okula gireceksin, şu lisanı öğreneceksin' diye baskı yapılıyor. Anne ve babalar çocukların üzerinde kartal gibi durmuş, akademik başarı bekliyor. Keşke bu aileler, akademik başarı kadar yeme-içme, spor yapma ve sporu sevme alışkanlığı kazandırsa. Böylece çocuklar hem fiziksel hem de zihinsel olarak kazançlı çıkar. Bu sayede spor yapan bir çocuk, aşırı alkolden ve ilaçlardan uzak durur, daha sosyal ve sağlıklı bir insan haline gelir.

AŞIK OLMAMAK LAZIM!
* Stresin kalp hastalıkları üzerinde tetikleyici etkisi var mı?
Stresin kalple ilişkisi çok fazla. Bunu herkes söylüyor. Stresin çocuk kalbi üzerindeki etkisiyle ilgili bilimsel bir araştırma henüz yapılmadı ama son dönemde çocuklarını kaybeden aileler üzerine yapılan araştırma dikkate değer. Araştırmada; çocuğunu kaybetmiş anneler takip edildi. İlk altı ay içinde bu annelerde kalp kasında önemli bir zayıflama ortaya çıktı. Kalp kası bir anda çalışamaz duruma geldi. İki üç hastanın kalbi delindi ve öldü. Çünkü, heyecanlandığınız ve kızdığınız zaman kalp hızını artıran bazı maddeler salgılıyorsunuz. Bu, hem kalp hızını artırıyor hem de kalp damarını kasıyor. Aşık olmakta da benzer durum ortaya çıkıyor. Bu yüzden aşık olmamak lazım. Her şeyi dozajında yapmak gerekiyor. Sevgi, daha normal ve ruhsal açıdan da önemli. Onun için zaten rahatlama teknikleri ve inanma gibi şeylerin faydası oluyor.

* Seks, gerçekten kalp üzerinde ilaç etkisi yapar mı?
Kalp hastalarının en büyük sorunlarından biridir cinsel yaşam. Erkeklere, kalp ameliyatına ihtiyacı olduğunu söylediğimizde ilk sordukları soru, 'Seks hayatım ne olacak?' olur. Biz de hep aynı yanıtı veririz; 'İki kat merdiveni nefes darlığı olmadan çıkabilirseniz, bu aktivite seks aktivetesine eş değerdir!' Seks, ama özellikle de sevgiyle yapılan seksin, kalp üzerine etkileri artık kanıtlandı. Ama bunun insanı ruhen yormayacak şekilde olması önemli. Kaçamak yerine düzgün ilişkileri tavsiye ediyoruz.

ESRA TÜZÜN

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Okul baskısı yapacağınıza beslenme eğitimi verin
 Panik atak diyabeti tetikliyor
 Zayıflama diyeti ve bitkisel çaylar
 İncir, kayısı ve çay kriz riskini düşürür
 Kitap okuyun gripten korunun
 Konseye çıkmak iyi mi kötü mü?
 Kozmetiğin ilaçla buluştuğu nokta
 Krem seçerken aklınızda bulunsun
 Kadına yaz, erkeğe kış epilasyonu
 Çinliler gibi az ve sık yemek yiyin
 Diş hekimine gitmiyoruz
 Sütü sokaktan alın suyu musluktan için
 Yeni aşıları nasıl takip edeceğiz?
 Soyayı unutun! Balık yağı ve tereyağı hayat iksiridir
 Kanser aşısı 10 yıla kadar gerçek olacak
'Bir Demet Tiyatro' ile kahkahaya hazırlanın
'Bir Demet Tiyatro' ile kahkahaya hazırlanın
Demet Akbağ ve Yılmaz Erdoğan'ın başrolleri paylaştığı komedi klasiği...
Camiler ayak kokuyor barlarda herkes kesişiyor
Camiler ayak kokuyor barlarda herkes kesişiyor
2010 yılı için Avrupa'nın dört kültür başkentinden biri seçilen...
Yeni bir rekor peşindeler...
Yeni bir rekor peşindeler...
Başkanlığını Mine Narin'in yaptığı, kurucu üyeleri arasında Ayşen...
Kuzu kurda emanetmiş!
Kuzu kurda emanetmiş!
Hülya Koçyiğit'in torunu Neslişah Alkoçlar, reşit olur olmaz İstanbul...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.