kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ben bir Kabartay Çerkezi'yim
Ben bir Kabartay Çerkezi'yim
Sorun gelir dengesizliği
Keşke sihirli değneğim olsa

Ben bir Kabartay Çerkezi'yim

'Türkiye'de Çingene Olmak' adlı kitapta çingene olduğu iddia edilen Türkan Şoray: Roman kardeşlerimizi çok seviyorum... Çok renkli ve sevimliler ama ben bir Çerkez'im; gerçek olan bu!.

Türkan Şoray, yıllar önce bir yangında yok olan aile şeceresini yeniden yapıyor. Ailesinin Kuzey Kafkasya'dan yola çıkıp, İstanbul'da sonlandırdığı yolculukları hakkında 'heyecan verici' bilgiler edinen Şoray ile köklerini konuştuk... Bu arada laf siyasete de geldi!

* Güzelliğinizin nedeni köklerinizde saklıymış. Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun Ocak 2005'te basılan 'Biz Çerkesler' adlı kitabında Çerkez film sanatçıları kategorisinde varsınız; yani Türkan Şoray 'Çerkez Sultan'... (Gülüyor...) Teşekkür ederim. Evet, biz Çerkez'iz. Kuzey Kafkaslar'daki Kabartay Çerkezleri'ndeniz. (Kabartay Balkar Cumhuriyeti; Çeçenistan'a 50 kilometre mesafede) Sizin de dediğiniz gibi Çerkez kadınları güzellikleriyle meşhurdur. Benim de Çerkez olduğum güzelliğimden belli değil mi zaten?

ŞECEREMİZ YILLAR ÖNCE YANDI

* Kabartay Çerkez'iyim dediniz. Kökeninizle ilgili başka neler biliyorsunuz? Annemin babası Selanikli. Baba tarafım ise Kafkasya'dan gelme. Kuzey Kafkasya'dan 1800'lü yılların sonlarında gelmişiz. Göç sırasında bir kısmımız Anadolu'ya yerleşmiş. Büyükbabam Murat Şoray, milli mücadele yıllarında subaydı; Atatürk'ün askerlerindendi. Hatta ay-yıldızlı kılıcı bende saklıdır.

* 'Biz Çerkesler' adlı kitapta yer aldığınızdan haberiniz var mıydı? Evet. Zaten soy ağacı araştırmalarımız sırasında biz de aile olarak Kafkas Dernekleri Federasyonu ile irtibata geçmiştik. Kendileri çok ilginç bilgiler edinmemize yardımcı oldu.

* Ne zamandır soy ağacı yapmakla ilgileniyorsunuz? Aslında amcamın evinde şecere vardı. Eski Türkçe yazılı, mumlu, zincirli bir şeydi, duvara asılıydı. Ancak amcamın vefatından sonra maalesef ki bir yangında bunların hepsi yok oldu. Eğer o şecere yanmasıydı; köklerimizi detaylı olarak bilecektik. "İlk nereden geldik?" sorusu benim hep aklımdaydı. Bu yüzden yeniden bir soy ağacı yapmak için uğraşıyorum. Uğraştıkça hoşuma gidiyor. Büyükannemin yani babamın babasının annesinin adı Goşehan'mış mesela. Tam bir Kafkas adı ve 'hanların gelini' demek. İşte böyle hoş şeyler öğreniyorum araştırdıkça.

* Büyükannelerin, dedelerin dizinin dibinde dinlenen eski dönem hikayeleri vardır. Hatırladığınız böyle hikayeler var mı? Çok küçük yaşlarda annemle babam ayrıldığı için ben biraz baba tarafına uzak kaldım. Kardeşim babamın ailesiyle oldu. Ne kadarı doğru bilmiyorum ama büyükanne saraya gidermiş, müzik öğretmeniymiş.

* Filmlerinizde hiç Çerkez kızını canlandırdınız mı? Malum, pek çok kez çingene kızı oldunuz. Hiç Çerkez kızı olmadım filmlerimde. Ama birçok kez çingene kızını severek oynadım. O filmlerim çok başarılı oldu; o filmlerde çok sevildim. Zaten Roman kardeşlerimizi çok seviyorum. O kadar renkli ve sevimli insanlar ki... Dünya görüşleri, hayata güzel bakışları, müzikle iç içe yaşamaları çok hoş.

* Mustafa Aksu'nun 'Türkiye'de Çingene Olmak' adlı kitabında çingene olduğunuz iddia edilmişti... Kitabı okudum... Romanların kimlik savaşı verdiklerini anlatıyor. Mücadelelerine saygı duydum. Ve evet benim adım da geçmiş. Oynadığım çingene kızı rolleriyle o kadar sevildim ki; beni kendilerinden görüyorlar. Bu çok güzel bir şey ama n'apiiim, ben Çerkez'im... (Gülüyor) Hem zaten Çerkez'i, Rum'u, Kürt'ü, Laz'ı hepimiz bir bütünüz. Aynı topraklarda yaşıyoruz, herkes eşit.

KARAGÜMRÜK ÖYKÜSÜ...


* Bu yanılsamanın sebebi sadece oynadığınız çingene kızı rolleri mi? Sanırım. Bir de tabii bana Karagümrüklü denir hep. (Gülüyor) Yıllardır böyle bu. Oysa ben Eyüp kütüğüne kayıtlıyım.

* Peki nereden kaynaklanıyor bu yanlış kanı? Bir yıl Karagümrük'te oturduk. Çünkü annem ile babam ayrıldı ve Fatih'te oturan dedeme yakın olmak için annem Karagümrük'ten ev tuttu. O zaman daha 13 yaşındayım. Cumartesi ve pazar günleri annemin yanına gidiyordum, diğer günler dedemin yanındaydım ve Fatih Kız Lisesi'ne devam ediyordum. Annemin ev sahibinin kızı, Emel Yıldız da filmlerde yer alıyordu. Bir gün beni sete götürdü ve ondan sonra ben artist oldum. Ne oldu? Ben Karagümrük'ten artist çıktım gibi oldu. Karagümrük'e Roman kızı rolleri de eklenince bu yanılsama oldu sanırım. Ama dediğim gibi, ben Çerkez'im, gerçek bu!

* Peki, diğer aile büyükleriniz kimler? Büyükbabam, milli mücadele yıllarında İstanbul Rami Kışlası'nda yüzbaşı olarak görev yapmış bir subay; Atatürk'ün askerlerindendi. Halam Nadire Varlı öğretmen emeklisi, amcam Rıdvan Şoray Eyüp Halk Partisi Gençlik Kolları Başkanı'ydı. Diğer amcam Adil Şoray, emniyet amirliği yaptı. Babam Mirat Halit Şoray da emniyet mensubuydu.

VİLDAN YAMANOĞLU / MAGAZİN

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 İlk siparişimi Alişan verdi: İşlemeli kravat
 'Ev alışverişi bana ait!'
 Arapça rock söyledi
 Tüm bunların bana yapılması çok yazık
 7 milyon 500 bin albüm sattım
 Moskova'da Tarkan ateşi
 İbo'lu Karagöz gösterisi tuttu
 Ben bir Kabartay Çerkezi'yim
 Takı takmadan dışarı çıkmam!
 İki farklı Türk markası
 Ben Affleck Superman oldu
 Televizyon programı hazırlayacak
 'Dünya Kadınları' ödüllendirildi
 Halk ne diyor?
AYŞE ÖZYILMAZEL
'Morarmış' Beyoğlu, 'ermiş' Tuğçe, vesaire...
Aslında...
ÖZAY ŞENDİR
Mehmet Yakup bizimle dalga geçiyor...
Mehmet Yakup...
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Dalyan köfte
Kıymayı, ekmek içi,...
Yumurtayı veren mi doğuran mı anne anne?
Yumurtayı veren mi doğuran mı anne anne?
Tıp, biyolojik aile kavramını tartışıyor. Başkasının yumurtası ya da...
Mandalina kanserden koruyor
Mandalina kanserden koruyor
Japonya'da yapılan iki farklı araştırmaya göre; mandalina yiyenlerin...
Çarşamba günü boşanacaklar...
Çarşamba günü boşanacaklar...
Cem Hakko Ronit Gülcan'la aşkı yüzünden 24 yıllık eşi Bettina...
Damat adayı aileye girmiş
Damat adayı aileye girmiş
Hyundai Assan'ın patronu Ali Kibar, eşi Şafak Hanım ve üç-beş yakın...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.