kapat
   
16 Ekim 2006 Pazartesi
 
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İBRAHİM PAŞA SOYUNDAN.... Şekure Basman, 1700’lü yıllarda Girit valiliği yapmış olan İbrahim Paşa’nın soyundan geliyor. Eşi Gündüz Pamuk’tan 1978’de resmen boşandı.
'Oğlum yanlış söyledi'
"Kavgalı değiliz"
'Türkiye'de kabul görüp coşkuya vesile olmalı'

Orhan yanlış bir şey söylemiş

Yazar Orhan Pamuk'un annesi Şekure Hanım, oğlunun tartışmalı sözlerini 1.5 yıl sonra ilk kez SABAH'a yorumladı: Yanlış söylemiş.

Orhan Pamuk'un "Benim Adım Kırmızı" kitabındaki kahramanına adını verdiği Şekure Hanım, oğlunun "1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü" şeklindeki sözleri için şunları söyledi:

TÜRK BASINI BÜYÜTTÜ
"Orhan ufak bir Avrupa gazetesine yanlış bir şey söylemiş. Ancak bu işi Türk basını çok büyüttü. Olayın üzerine gitti. Hükümet olayın üstünü kapamak istese de basın kurcaladı."

BİLGİSİ YANLIŞ HERHALDE
"Benim de Ermeni olaylarıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Okulda öğrenmedik. Orhan da öğrenmedi. Bilgisi yanlıştı herhalde. Nobel'i aldığını duyunca 'Aman Allahım acaba ne söyleyecekler şimdi' dedim..."

NOBEL'E SEVİNDİM
Anne Şekure Basman, "Orhan'ın Nobel almasına çok sevindim. Aslında hiç düşünmüyordum" dedi. Pamuk, İstanbul kitabında annesiyle bu fotoğrafına yer verdi.


'Oğlum yanlış söyledi'

Orhan Pamuk'un "Benim Adım Kırmızı" kitabının kahramanlarından birine adını veren annesi Basman oğlunun, "Bu topraklarda 1 milyon Ermeni öldürüldü" sözü için, "Orhan yanlış bir şey söylemiş" dedi.

Nobelli ilk Türk yazarın en çok ilgi gören kitabı "Benim Adım Kırmızı"nın kahramanlarından birine hem adını veren hem de esin kaynağı olan Orhan Pamuk'un annesi Şekure Basman eleştirilerden dert yandı. SABAH'a konuşan Şekure Basman, "Sevindim ama bir yandan da 'Aman Allahım, ne söyleyecekler acaba şimdi' dedim" derken, Pamuk'un yargılanmasına da yol açan, "Bu topraklarda 1 milyon Ermeni öldürüldü" sözünü eleştirip, "Orhan yanlış bir şey söylemiş. Bilgisi yanlıştı herhalde" dedi.

TV'den öğrendi
Oğlunun Nobel ödülünü kazandığını televizyondan öğrendiğini aktaran Şekure hanım, "O an çok sevindim, duygularımı anlatamam. Çok güzel bir olay. Aslında Nobel'i alacağını hiç düşünmemiştim, aklıma bile gelmemişti" dedi. Yapılan eleştiriler ise anne Basman'ın sevincine gölge düşürdü. Şekure Basman, "Duyduğumda çok sevindim ama bir yandan da 'Aman Allahım, ne söyleyecekler acaba şimdi' dedim. Sonra bunları aldırmamaya karar verdim" diye konuştu. Orhan Pamuk, annesini ödül aldığının açıklanmasından bir gün sonra aramış. Oğluyla yüz yüze en son ekim ayı başında görüşen Şekure Hanım, telefon konuşmasında oğluna yürekten tebriklerini iletmiş. Şekure Basman, "eleştirilere aldırmadığını" söyledi ama Orhan Pamuk'un "Bu topraklarda 1 milyon Ermeni, 30 bin Kürtöldürüldü" sözlerini eleştirmekten de geri kalmadı. Şekure Hanım, "Orhan yanlış bir şey söylemiş. Bilgisi yanlıştı herhalde" dedi. Ermeni iddiaları konusundaki soruya ise, "Ermeni olaylarıyla ilgili benim hiçbir fikrim yok. Bunları biz okulda öğrenmedik. Tarih kitaplarında böyle birşey yazmadığından, bize de öğretmediler, Orhan da öğrenmedi" karşılığını verdi. Olayları basının abarttığını belirten Şekure Basman, şöyle konuştu:

'Yanlış söylemiş'
"Orhan, ufak bir İsveç gazetesine yanlış bir şey söylemiş. Bu gazetenin trajı ülkede 30-40 bin civarında. Ancak bu işi Türk basını çok büyüttü. İşin üzerine gitti, aşırı milliyetçiler dava açtı. Hükümet bu olayın üstünü kapatmak istese de basın kurcaladı. Basın kurcalamasaydı, böyle küçük bir İsveç gazetesine verdiği demeç büyümezdi. Avrupa'da da böyle kararlar alınmazdı. Basın bunu kurcalamaktan keyif duydu. Bu işte basın hatalı. Devletin dahli yoktur." Orhan Pamuk'un bütün kitaplarını okuduğunu söyleyen Şekure Basman, "Bütün kitaplarını okudum, hepsi muhteşem" dedi. Şekure Hanım'ın en sevdiği kitap ise bir karakterine hem adını verdiği hem de esin kaynağı olduğu "Benim Adım Kırmızı" romanı. Pamuk da "Benim Adım Kırmızı"daki "Şekure" karakterinin annesinden esinlendiğini anlatmıştı.

Sibel HÜRTAŞ/ ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Her 10 gençten ikisi uyuşturucuyu deniyor!
 Başbakan'la iş ve siyaset değil futbol konuşuruz
 Polis değil ama öğrenci dövüyor
 Florya Köşkü'ndeki kaçak inşaat durdu
 Cinsel suçluya ve dayakçı eşe uzlaşma yolu kapalı
 Kolcuoğlu üçüncü kez İstanbul Barosu Başkanı
 'Teröristler sevinmesin'
 "Türkiye'deyim kaçak değilim"
 Polis, internet abonelerini sordu
 Medeniyetler bu sene buluşamadı
ERGUN BABAHAN
Birbirimizi anlamak
Türkiye Avrupa Birliği yolunda ağır...
MEHMET BARLAS
Gerçekten "onlar" mı bizi AB'de görmek...
UMUR TALU
Siyaseti yaşatmak!
"Muhalif" olmanın, "farklı"...
ERDAL ŞAFAK
Troyka ve Triumvirat
Dışişleri Bakanı...
MEHMET ALTAN
Yağmurlu bir gündü...
Dün Ankara'ya indiğimde yağmur...
Peçe düştü İslamofobi kavgası çıktı
Eski dışişleri bakanı straw'un ateşlediği peçe tartışması büyüyor.
Çeçen liderle ilgili 'cepten' delil bulmuştu
Muhalif Rus gazetecinin, öldürülmeden önce Çeçenistan Başbakanı...
Tek golle 7 puan
Tek golle 7 puan
Cumartesi G.Saray, dün de F.Bahçe Ankara ekiplerine takıldı. Beşiktaş...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu