kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Aç gözlü sanayici!
Kocaeli Valiliği: Bölgedeki fabrikaları inceliyoruz

Aç gözlü sanayici!

Bakan Pepe, "Tuzla'daki zehirli varillerin sahibi bir sanayici. Ciddi bir fabrikanın aç gözlü sahibi" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla'da toprağa gömülü olarak bulunan tehlikeli atık varilleriyle ilgili, ''Türkiye'deki ciddi sanayicilerden birisinin... 50 bin, 100 bin dolar vermemek için koskoca bir metropolün zehirlenmesini göze alacak kadar paragöz, açgözlü bir adam'' değerlendirmesi yaptı.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından düzenlenen ''Ulaşım, Taşımacılık ve Sürdürülebilir Çözümler Kongresi''nde konuşan Bakan Pepe, tehlikeli atık variller konusuna da değindi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, şunları
kaydetti:

''Tuzla'daki variller bir ciddi fabrikanın sahibi, Türkiye'deki ciddi sanayicilerden birisinin. Çevreye saygılı sanayicilere saygımız var, onlara teşekkür ediyorum. 50 bin, 100 bin dolar vermemek için 50 bin, 100 bin kişinin, koskoca bir metropolün zehirlenmesini göze alacak kadar paragöz bir adam, açgözlü bir adam...''

İşin sorumluları için uygulanacak en iyi cezanın, bu kişi ya da kişilerin kamuoyunda itibarının zedelenmesi olacağını da aktaran BakanPepe, bu işi gerçekleştirenlerin, gecenin bir yarısında Karadeniz'in sularına yabancı ya da yerli tehlikeli atık varilleri bırakanlardan, bir ülkenin insanlarına karşı soykırım yapanlardan hiçbir farkı bulunmadığını ifade etti.

'KESİNLEŞMEDEN İSİM VERMEM DOĞRU OLMAZ'

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Osman Pepe, firma, firma sahibinin kimliğine ilişkin sorular üzerine, ''Henüz tam net olarak ifade edecek noktaya gelmedik ama elimizde bu konuyla ilgili son derece kesine yakın bilgiler var. Bunlar tabii ki mahkeme tarafından bilirkişiler tarafından tespit edilmeden isim vermem doğru olmaz. Bu konuyla alakalı, zannediyorum çok uzun olmayan bir süre içinde sizin karşınızda, 'Ali midir Veli midir?' açıklaması yapılır'' karşılığını verdi.

Şirketle ilgili net bir şey söylemesinin mümkün olmadığını aktaranPepe, atıkların kimyasal olduğunu kaydederek, ''Daha ziyade tıp sektörü, sağlık sektörü ile ilgili atıklar olduğunu düşünüyor arkadaşlar'' dedi.

Bakan Pepe, önümüzdeki hafta başında atıkların kaldırılmasıyla ilgili işlemlere başlanacağını, ardından civardaki insanların tedirginliklerini gidermek için sağlık taraması yapılacağını bildirdi.

CEZASI BOĞAZDA YEMEK PARASI

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Çevre Kanunu'ndaki yaptırımların son derece yetersiz olduğunu belirterek, ''Tuzla'daki şirkete 7.5 milyar lira ceza kesebiliyoruz. Yani boğazda mükellef bir yemek ve garsona verilen bahşiş kadar. Ben buna sadaka diyorum'' dedi.

Pepe, İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, İSTAÇ AŞ'nin işbirliğiyle düzenlenen ''İstanbul Tıbbi Atık Sempozyumu''na katılmak üzere Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi'nde gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Tuzla'da toprağa gömülü olarak bulunan kimyasal atıklarla ilgili olarak verilen bir ceza olup olmadığını sorması üzerine Pepe, mevcut Çevre Kanunu'nun hangi yaptırımların uygulanacağını gösterdiğini belirterek, bu kanun ile bu ve benzeri devasa çevre sorunlarının üstesinden gelinemeyeceğinin bir kez daha görüldüğünü ifade etti.

''Keşke bunların hiçbiri olmasaydı da bu meseleleri bu şekilde tartışıyor olmasaydık. Ama Türkiye'nin realitesi bu'' diyen Pepe, Türkiye'nin yöneticisinden işadamına kadar herkesin ''çok ciddi aymazlık'' içinde olduğunu söyledi.

720 BİN TON TOPRAĞA GÖMÜLÜYOR

''Vurdumduymazlığın ağır faturasının böyle bir kaç olay kamuoyuna mal olduktan sonra görüldüğünü ve bunun dehşetengiz tablosu karşısında herkesin irkildiğini, utandığını, kızdığını ama bir kaç gün sonra bunun geçtiğini'' anlatan Pepe, ''750 bin ton tehlikeli atığın sadece 30-35 bin tonu, hadi bilemediniz 50 bin tonu bertaraf edilebiliyor. 720 bin ton nereye gidiyor? Nereye gittiğini Tuzla'da gördük. Toprağa gömülüyor'' diye konuştu.

''Yeni Çevre Kanunu'nun ne zaman çıkacağının'' sorulması üzerine Pepe, kamuoyunda belli duyarlılık ve desteğin olmasının, parlamentoyu harekete geçirmekte ellerini kuvvetlendirdiğini ifade ederek, şu anda parlamentoda yasa çıkarmada ciddi sıkıntılar olduğunu söyledi. Pepe, ''İktidar ve muhalefet partisinden herkes, Çevre Kanunu'nun Türkiye'nin bugünkü şartlarına göre çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunugörüyor'' dedi.

'DAHA ÖNCE UYARDIK'

Çevre Kanunu'ndaki yaptırımların son derece yetersiz olduğunu belirten Pepe, şöyle konuştu:

''Şu anda Tuzla'daki olayda uygulayabileceğimiz ceza 'çelik çomak parası gibi', 'sadaka gibi', '5-10 kuruş verirseniz kurtulursunuz bu işten gibi'... Tuzla'daki şirkete 7.5 milyar lira ceza kesebiliyoruz. Yani boğazda mükellef bir yemek ve garsona verilen bahşiş kadar. Ben buna 'sadaka' diyorum. Bu işin failleri 5-10 kuruşla kurtulamayacaklarını bilmesi lazım. O noktaya gelmesi gerekir ki bu faillerin kamuoyunda teşhir edilmesi lazım. Bunların çok ciddi para cezalarına çarptırılması lazım. Hatta ve hatta gerekirse bunların hapis ve ticaretten mene kadar gitmesi lazım. Niye? Bölge insanını, bir bölgeyi tamamen tehdit edecek olaylar da olabilir. Bunların her birisinin üzerine bakanlık olarak ilgili yerlerle gidiyoruz.''

Pepe, İstanbul İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün Valilik aracığıyla daha önce Tuzla Kaymakamlığı'na yazdığı yazılar bulunduğunu, bu yazılarda, ''Bazı fabrikaların ÇED sürecini tamamlamadan üretime devamettiklerini ve bunların ÇED süreçlerini tamamlamaları için gerekli uyarıları yapmalarını, gerekirse faaliyetten men edilmelerini'' istediğini anlattı. Pepe, ama bunlarla ilgili gerekli işlemin yapılmadığını kaydetti.

Bir başka soruyu da Pepe, ''Yeraltındaki gömüleri henüz tespit edecek bir cihaz bulamadık ama öyle olsaydı defineciler bundan fevkalade istifade ederdi'' diye yanıtladı.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Nükleer santral Sinop'a yapılacak
 Şehit olacağı içine doğdu
 Şırnak'ta 12 terörist ölü ele geçirildi
 Bursa'da köy yangını
 Şans Topu çekildi: 5, 8, 10, 19, 29 + 5
 Çanakkale'de Türk merhameti
 Ölen SSK'lıların aylıklarını çekti!
 Rahip cinayetinde iddianame tamam
 İlköğretim kayıtları internetten!
 Türkiye'den Darfur'a hastane
 Albaya sevgi seli: 3 günde 25 bin alo
 Türkiye 30 F-16 4 denizaltı alıyor
 AB İstanbul'u seçti
 Her kurbanı için 14 gün yatacak
 'Erkek öğrenciyle yasak aşk' iddiası Ağrı'yı karıştırdı
 Araştırdım, hiç hata yokmuş!
 Danıştay'da kadın çekişmesi
 İstanbul Emniyeti'nde 'kit' krizi yaşanıyor
 Şırnak'ta patlama: 6 çocuk yaralandı
 "Hani Niksar'da deprem olacaktı?"
ALİ KIRCA
Kırk üç buçuk!
Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye; sosyal...
YILMAZ ÖZDİL
65...
Başbakan dün dedi ki:
"Devrim üzerine...
ERGUN BABAHAN
Hangi Erdoğan gerçek yoksa hiçbiri mi?
Eğri oturup doğru...
MEHMET BARLAS
Erdal İnönü ve siyaset
Erdal İnönü'nün kan kanseri...
BALÇİÇEK PAMİR
Mağdur mu?
Ne demişti İstanbul Emniyet Müdürü?...
UMUR TALU
Şehit çocuğu
Üç gün sonra unutmayın, unutmayalım, olur...
FATİH ALTAYLI
Firdevs Hanım'ın gözyaşları gibi
Önceki gün yazı işleri...
ERDAL ŞAFAK
İnönü polemiği
Erdal İnönü canıyla...
Son gülen Prodi oldu
İtalya'daki genel seçim, mahkemede son bulan 2004 ABD Başkanlık...
ABD'li göçmenler: Bu yüzyılın zencileriyiz
Göçmenlik yasası karşıtı Latin Amerikalı göçmenler 1960'tan bu yana...
Santrfor Erdoğan
Santrfor Erdoğan
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk milli formasını giymiş eski bir...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu