kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   News in English
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İşten sonra tiyatro mesaisi başlıyor
İşten sonra tiyatro mesaisi başlıyor

İTÜ kökenli gençlerin oluşturduğu "Altıdan Sonra Tiyatro" topluluğunun mimar, mühendis üyeleri işten sonraki zamanlarını tiyatroya ayırıyor
İşten başka herhangi bir hobiye zaman ayıramamaktan şikayetçi olup da yine de bir şey yapmayanlara inat bundan 7 yıl önce kurulan "Altıdan Sonra Tiyatro'' topluluğu her yıl yeni bir oyun sahnelemeye devam ediyor. Öğrencilik yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) zorlu eğitiminin yanı sıra amatör olarak katıldıkları tiyatro grubunda buluşan 13 tiyatrosever genç, üniversiteden mezun olduktan sonra da tiyatrodan vazgeçemeyeceklerine karar verip 1999 yılında "Altıdan Sonra Tiyatro" grubunu kurdu. Bu ismi seçmelerinin nedeni de asıl meslekleri olan mimarlık, mühendislik, otomasyon elemanlığında mesai saatleri içinde çalışıp akşam saatlerinde de profesyonel olarak tiyatroya devam etmeleri... İlk sahneye koydukları "Satıcının Ölümü", "Ver Elini Yeni Dünya" adlı oyunlardan sonra kendi oyunlarını sahnelemeyi tercih ettiler. İTÜ'deki makine mühendisliği eğitiminden vazgeçip Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde okumaya karar veren topluluğun kurucularından Yiğit Sertdemir'in yazıp yönettiği "Bekleme Salonu", "Obeb" ve "Öldün Duydun Mu?" adlı oyunları sahnelediler. Topluluğun kurucularından Gülhan Kadim 30 yaşında, otomasyon elemanı. Tiyatronun kendileri için sadece üniversite öğrenciliği yıllarında yapılan bir hobi olmadığını mezun olduktan sonra anladıklarını söyleyen Kadim; "Hem İTÜ Güzel Sanatlar Grubu'ndaki toplulukta tiyatro yapmaya devam ediyorduk hem de bunun dışında oradaki birikimimizi başka bir şeye dönüştürme ihtiyacı duyduk. 1999'da 13 kişi bu topluluğu kurdu. Dışardan gelenlerin kolay adapte olamayacağı bir ekibiz. Provalar çoğu zaman evlere de taşınıyor" diyor. Aslı Can Kortan ise 31 yaşında ve saat 08.00-18.00 saatleri arasında şantiyede çalışan bir mimar. Topluluk üyesi eşi Erkan Kortan da makine mühendisi.

KİMSE CESARET EDEMİYOR
"Tiyatro daha mutlu bir insan olmama neden olduğu için bu işime de yansıyor" diyen Aslı Can Kortan, prova zamanı zorlandığını da itiraf ediyor: "İş arkadaşlarımız arasında 'eve gitmiyorsunuz, yemek yapmıyorsunuz' diye alay konusu bile oluyoruz. Normal rutin içindeki zaman dilimleri bizim hayatımızda prova süreçlerinde ortadan kalkıyor, ama genelde gıpta ile bakılıyor. Çünkü insanlar yaşadıkları hayatta o mutluluğu tam yakalayamamış oluyorlar. İşten çıktıktan sonra bir şey daha yapabiliyor olmak herkese çok çekici geliyor ama genelde cesaret edemedikleri için bizi hoş karşılıyorlar.'' Genç oyuncu Yiğit Sertdemir de "Altıdan Sonra Tiyatro''nun işlerini tiyatroya göre seçenlerin oluşturduğu bir topluluk olduğunu söylüyor: "Normal bir tiyatro grubunda günün 24 saatinin 3 saati dedikodu ile 3 saati çatışma, 3 saati de 'ne olacak bu tiyatronun hali'ni konuşmakla geçer. Verim alınacak zamanın çoğu kaybedilir. Altıdan Sonra Tiyatro ise o şekildeki zamanları çıkardığınızda geriye ne kadar süre kalıyorsa o kadar sürede tiyatro yapıyor.'' Sertdemir kendi yazıp yönettiği oyunların ortak özelliğini de şöyle özetliyor; "Sadece bize ait oyunları sahneliyoruz. Bunlar da kayıp diye tanımlanan bizim kuşağın sıkıntılarını, hayata bakışını anlatan oyunlar...'' Topluluk "Öldün Duydun Mu?'' adlı oyunlarını 10-17-21-28 ve 29 nisanda Maya Sahnesi'nde sahneleyecek. Caddebostan Kültür Merkezi'nde 22 nisanda sahneleyecekleri "Obeb'' adlı oyunlarının gelirini Açık Radyo Destek Projesi'ne aktaracak.
(Maya Sahnesi: 0212 252 74 52)
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
 İlişkiniz sizin elinizde
 Gerçek İsviçre yemeği deneyin
 Baharı Bebek'te karşılayın
 Bütün çocuklar lego oynuyor
 Duvar kağıtları geri dönüyor
 TV olmasa Homeros da olmazdı
 Bu bir klavye... Vallahi...
 Savaşın tüm kahramanları çizgi romanda
 Memoli şimdi de 'maymun' oldu
 Çocuklara özel dünya
 Kısa... Kısa... Kısa... Kısa...
 Bu restoranda elle yemek yenir
 Egolarınızın esiri olup kör olmayın
 Bu film Türkiye'de de çok tartışma yaratacak
 Soru sorduran filmler
 Baharı yürüyerek karşılayanlar arttı
 Ünlülere Sorduk: Nerede Yürüyorsunuz?
 İlkbahara hazırlamanın zamanı geldi
 Ucuz değil ama kaliteli bir restoran
    Yazarlar
    Alışveriş
  » Yaşam
    Ajanda
    Güncel
    Gezi
Yüzbaşı cinayet şüphelisi de çıktı
Yüzbaşı cinayet şüphelisi de çıktı
Tecavüz iddiasıyla tutuklanan yüzbaşının, iki yıl önce tecavüz edilip...
Cevap ve düzeltme
7 Aralık 2005 tarihli Sabah Gazetesi'nin 4. sayfasında, gazeteci...
Erdoğan'dan iki mesaj
Randevu isteyen DTP'li Türk'e ve polisin tavrını sert bularak...
'Kanı yerde kalmayacak'
Şırnak'ta şehit olan onbaşı Mükremin Başaran'ın cenaze törenine...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.