kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Astım hastaları deniz kenarında yaşamalı
Astım hastaları deniz kenarında yaşamalı
Nezle olmamak için yemeniz gerekenler

Astım hastaları deniz kenarında yaşamalı

Bugün dünyada her iki kişiden biri kalp sorunu yaşıyor. Eğer böyle bir sorununuz varsa ya da astım hastasıysanız düzenli olarak deniz kenarında yürüyün.

Nefes alırken zorlanmak astımın çeşitli sinyallerinden biri olabilir. Eğer doğru bir astım tedavisi uygulamak istiyorsanız öncelikle bu hastalığın üç farklı çeşidinin olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunlar sinirsel astım, bronşlara bağlı astım ve kalp astımı. Her üçünün bulgularını da doğru bir şekilde saptamak gerekiyor. Sinirleriniz pek güçlü değilse ve heyecana meyilli biriyseniz; aynı zamanda astımdan şikayetçiyseniz, bu sinir sisteminizin suçu olabilir. Bu nedenle astım sorununuzu çözmek istiyorsanız, öncelikle sinirlerinizin tedavi edilmesi gerekiyor. Bronşlara bağlı astımı ise iklimle ilgili değişiklikler tetikliyor. İklimde yaşanan bir değişiklik bu tarz astım hastalarını çok etkileyebiliyor. Bunun yanı sıra deniz kenarında yaşamak havadaki iyot oranından dolayı astımın yok olmasını sağlıyor. Astım nöbetlerinin bir diğer sebebi havadaki polenler de olabilir. Bu gibi dönemlerde eğer imkanınız varsa bulunduğunuz bölgeyi değiştirmeye çalışın. Böyle bir imkanınız yoksa tedavinin uzun bir süreç olduğunu söylemek gerekiyor.

HOBİ BULUN
Eğer genç yaşlarda bu tarz astımı fark ettiyseniz tedavi imkanı daha da yüksek. Bronşlara bağlı astımın tedavisinde çoğunlukla anti-spazmatik ilaçlar kullanılıyor. Ayrıca rahatlama sağlamak istiyorsanız soğuk suyla banyo yapmak faydalı olacaktır. Akapunktur tedavisinin de olumlu sonuçlar verdiği görülüyor. Kalp astımı da bronşlara bağlı astıma benzer özellikler gösteriyor. Ancak kalp astımı, kalbin zayıflığının bir sonucu. Bu hastalıkta kalbin sol tarafının etkilenmesi kan dolaşımının akciğerler aleyhine dolaşımına sebep oluyor. Kalp astımından şikayetçi olanlar en küçük fiziksel zorlanmada bile nefes almakta zorlanabiliyorlar. Bu hastalığın tedavisi için kalp dolaşım sistemini düzenleyici ilaçlar kullanılmalı. Hayatımızın sonuna kadar bıkıp usanmadan çalışan organımız olan kalp, aslında doğumdan önce de atmaya başlıyor. Bu eşsiz atkiviteyi yapabilen bir makine bulmak mümkün değil. Ancak ne yazık ki dünya üzerindeki insanların yüzde 50'sinin kalbinin çalışma ritminde anormallikler görülüyor. Çünkü modern insanın günlük hayatın koşturması ve stresi içinde asıl sorumluluklarını yerine getirmeye zamanı olmuyor. İşte bu hızlı hayat kalbin yeni zehirleri haline geldi. Bunun için çok klasik bir cümle olsa da kendinize ne kadar zaman ayırdığınız çok önemli. İsviçreli bitki bilimci Alfred Vogel bu durumda resim, müzik, spor gibi bir tane hobinizin olmasına özen göstermeniz gerektiğini söylüyor. Ayrıca hayatın içinde bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Örneğin hızlı otomobil kullanmak kalbin en büyük düşmanlarından biri. Kalbe bir diğer zarar da sigaradan geliyor. Kalbin düzenli çalışmasını sağlamak için yapılması gereken ise düzenli olarak yürüyüş yapmak. Yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz de gerekiyor.

HER GÜN BİR HAVUÇ
Gerekli vitaminleri almak için düzenli olarak meyve tüketmek de çok önemli. Burada ortaya çıkan bir tartışma pastorize meyve sularının, taze meyve kadar faydalı olup olmadığı. Bitkibilimci Vogel, bu meyvesularının vitaminlerinin yok olduğu iddiasına karşı çıkıyor. Yine de tazesini yemenin daha doğru olduğunu ekliyor. Aynı şey konserve yiyecekler için de geçerli. Vogel bu durumda şöyle bir açıklama yapıyor: "Hastanelerde de konserve veya şişe içinde yiyecekler sunuluyor. Eğer onlar zararlı olsaydı, hasta insanlar nasıl iyileşirdi?" İster ham isterse suyu çıkarılmış şekilde olsun, tüketilmesi gereken başlıca sebze, havuç. Her şekilde olursa olsun her gün ilaç niyetine tüketilmesi gerekli. Çocukların genellikle şeklini ve tadını sevmesi de büyük avantaj. Bunun yanı sıra yemeklerde de kullanılmalı. Çünkü 1 kilogram havuçta 2.5 gram potasyum, 300 miligram kalsiyum, 6 miligram demir ve 0.6 miligram bakır bulunuyor. Ayrıca havuçta bulunan karoten zatürreye, çeşitli kalp rahatsızlıklarına, egzemaya ve sedef haslatığına iyi geliyor. Tabii karotenin en çok bilinen faydalı gözlerle ilgili. Özellikle ileri yaşlarda katarakta engel olucu etkisi var.
DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Kadınların varis korkusuna neşter
 Beni en çok üzen hayalimin tam bir kabusa dönüşmesi
 Engel tanımayan iş kadınları
 Akan ve yanan gözleri evde tedavi edebilirsiniz
 Soğuk algınlığına karşı soğan
 İç mimari ve moda el ele
 Yılbaşında özel bir makyaj
 Balla gelen güzellik
 Büyük ve gösterişli saat takın
 Stil
 Kızımın ilk banyo macerası!
 'Sevdiğimiz şarkıları söylüyoruz'
 Bebeğinizi emzirin siz de çabuk iyileşin
 Ya anne baba hastalanırsa!
 Çocuğun ödevini yapmayın, bilgiye ulaşmayı öğretin
 Halkın ekmeği sosyeteye girdi
 Nerede ne var?
 Ailemizin ilk tatili
 En iyi kadın şarkıcı ödülünü kimselere kaptırmadı
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
FİLİZ AKIN
Unutulan güzellikler
Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve...
SUNAY AKIN
O en kuvvetli insan...
O'nunla karşılaştığında sekiz...
PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
Bağışıklık sisteminiz ne derecede etkin?
Bir yeriniz...
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Çağan Irmak'ın babasıyla ilişkisi bence çok...
Meyhane kültürünü yaşatıyorlar
67 yıldır Kumkapı'da hizmet veren Kör Agop Meyhanesi, balık çorbası...
Menü lokantanın aynasıdır
Türkiye'nin en büyük yemek ve ziyafet menüleri koleksiyoncusu Muhtar...
Cindy'nin protestosu sahnede
Oğlu Casey Irak Savaşı'nda öldüğü için Bush'un çiftliğinin önünde kamp kurup...
118 kadın içindeki tek erkek
Kadın girişimcileri desteklemek amacıyla işkadınları tarafından kurulan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.