kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Son Dakika
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
   Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Turizm Rehberi
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Meyhane kültürünü yaşatıyorlar
Meyhane kültürünü yaşatıyorlar

67 yıldır Kumkapı'da hizmet veren Kör Agop Meyhanesi, balık çorbası ve Ermeni mezeleriyle ünlü. Meyhanenin sahipleri Silva ve oğlu Daniel İnciyan, lezzetlerinin sırrını açıklamıyor.

Meyhane kültürü denilince ilk akla gelen mekanlardan biri 67 yıldır hizmet veren Kör Agop. Geçen yıllar boyunca Kumkapı'da onlarca yer değiştiren meyhane, 22 yıldır ise aynı yerde; Ördekli Bakkal Sokağı'nın 7 numarasında hizmet veriyor. Ermeni balıkçı Agop İnciyan'ın dışarıda içki içmek pahalı diye, Kumkapı sahiline çektiği sandalında balık çorbası ve rakı satmasıyla başlayan bu serüven, şimdi torunu Silva Hanım ve Silva Hanım'ın oğlu Daniel tarafından devir almış durumda. Çünkü Agop İncilyan, bu son mekanlarına taşındıktan kısa bir süre sonra hayata gözlerini yummuş. Bundan sonra oğlu Hayko meyhanenin başına geçmiş. Ancak o da aradan 6 yıl geçmeden ölmüş. Kör Agop, aslında ilk olarak balık çorbasıyla ünlenmiş. Meyhanenin müşterilerine sunmaya devam ettiği bu çorba, hala ilk günün lezzetini koruyor. Aşçılar ise sırlarını paylaşmamakta ısrarlı. Peki Kör Agop kimdi? Günün her saati çizmesi ve yağmurluğuyla dolaşan bir balıkçı olan Agop İnciyan, torununun anlattıklarına göre zamanında oldukça saygı duyulan bir kişilikmiş. Otellerin yeni yeni açıldığı bu dönemde takım elbisesi ve damı olmayan kimse giremezken, Agop İnciyan balıkçı kıyafetiyle baş köşede konuk edilirmiş. Zaten yine aynı dönemde sandalına milletvekillerinden bakanlara kadar gelmeyen kalmamış. Aynı zamanda çok eğlenceli bir kişilik olan Kör Agop, öldüğünde mezarında fasıl yapılıp, toprağına rakı dökülmesini isteyecek kadar da sıra dışı biriymiş. Lakabının neden "kör" olduğuna gelince... Geçirdiği bir kazadan dolayı bir gözü gerçekten görmüyormuş. Eşi ve kedisi için de aynı şey geçerli.

TUZDA BALIK
20 yıldır Kör Agop'un şefliğini yapan Muammer Temiz, meyhanenin ününü balık çorbasının yanı sıra tenekede balık, tuzda balık gibi çeşitlerine ve Ermeni mezelerine borçlu olduğunu söylüyor. Tenekede balığın pişirilme sırrını anlatmayı reddetse de, tuzda balık hakkında birkaç ipucu veriyor: "Aşçılar balığı tamamen tuza gömüp, fırında yine tuz içinde pişiyorlar. Bunun yanı sıra en ünlü mezesi topik. Zaten Kör Agop'un bu kadar ünlenmesinde eşinin yaptığı mezelerin de büyük katkısı var. Bu mezeler hala aynı lezzette yapılıyor. Şu an burada yiyebileceğiniz balıklar barbunya, tekir, sarı kanat, kırlangıç, levrek, çipura ve kalkan." Muammer Usta geçen 20 yıl boyunca Kumkapı'da ve dolayısıyla Kör Agop'un müşterilerinde pek çok değişiklik yaşandığını söylemeden geçemiyor. Çünkü o zamandan bu yana ortamın havasını bozacak gelişmeler yaşanmış. "O zamanki müşteriyi şimdi bulmak mümkün değil. Bundan 20 yıl önce gerçek meyhane müşterisi vardı. Onların meyhane kültürü vardı. Şimdi daha çok gençler geliyor. Gençler eğlenmesini biliyor ama yiyip içmesini bilmiyor. Örneğin buraya balık yemeye gelirseniz, palamut, kalamar ızgara veya tava, ahtapot yemeden kalkmak olmaz." Muammer Temiz, Kör Agop'la hiç çalışmamış. Oğlu Hayko İnciyan devraldığında göreve başlamış. İnciyan ailesini kendi ailesi gibi gördüğünü anlatıyor: "Bunca zamandır bir sorun yaşasaydım, 20 yıl boyunca bu kadar zor yapılan bir işin başında kalamazdım. Babamın bir lafı vardır: 'Gavurun ekmeğini yiyen, kılıcını sallar'. Biz birbirimize hiç ihanet etmedik."

TORUNUNUN OĞLU ÇALIŞIYOR
Şimdilerde Kör Agop Meyhanesi'nin bayrağını elinde tutan 28 yaşındaki Daniel İnciyan, Kumkapı'da doğup, büyümüş. Bulaşıkçılıktan komiliğe kadar meyhanenin tüm aşamalarında çalışmış olan Daniel, Kör Agop Meyhanesi'nin bir okul olduğunu düşünüyor. Aslında Daniel İnciyan geçtiğimiz yıllarda Adalar'da ve Yeşilköy'de de balıkçı açtı. Ancak bu ismin lekeleneceğini düşündüğünden hiçbirine Kör Agop adını vermedi. Zaten şimdi hepsini devretmiş durumda ve tüm mesaisini buraya harcıyor. Kör Agop Meyhanesi'nin en kalabalık günleri cuma ve cumartesi. Ancak haftanın her gününe farklı bir müşteri kitleleri var. Mekan gecenin geç saatlerine kadar; yani müşterinin kalktığı vakte kadar açık. Meyhanenin pek çok ünlü müşterisi de var. Levent Kırca ve Ali Şen bunlardan sadece ikisi. Kör Agop'ta keyifli bir gecenin maliyeti ise balık yiyip rakı içtiğinizde ortalama 45 YTL. Tel: (0212) 517 23 34
DİĞER GURME HABERLERİ
 Menü lokantanın aynasıdır
 Rakının yanına giden en güzel mezeler
 Antepli Musa Usta
 Peynir, zeytin ekmek kaşifi
 Eleştirmenlik deneyim ister
 Garsonluğun geleceği karanlık
 Soframızdan otlar eksik olmaz
 Alafranga pastacılıkta 82 yıl
 Lezzetli tavuklar geliyor
 Gerçek pizzanın püf noktaları var
 Yeme konusunda iyiyim ama balıkları ayıramam
 Kebap deyince akan sular duruyor
 İftarda açık büfe olmaz
 Lezzet avcısı kalori avcısına karşı
 Cabernet Sauvignon
 Üzüm kabuğunun moda içkisi Grappa
 Bayan Margarita'nın efsane içkisi
 Bağbozumunda şarabın tadı başkadır
 Şarapta misket üzüm farkı
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
  » Gurme
Cindy'nin protestosu sahnede
Cindy'nin protestosu sahnede
Oğlu Casey Irak Savaşı'nda öldüğü için Bush'un çiftliğinin önünde...
118 kadın içindeki tek erkek
118 kadın içindeki tek erkek
Kadın girişimcileri desteklemek amacıyla işkadınları tarafından...
Kadınların varis korkusuna neşter
Damar cerrahisi alanında Avrupa'nın önde gelen uzmanlarından Doç. Dr.
Beni en çok üzen hayalimin tam bir kabusa dönüşmesi
Temmuzda Londra'da gerçekleşen patlamalarda yaralanan ve sağ gözünü...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.