kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Haydi çocuklar aşıya
Haydi çocuklar aşıya
Ne zaman yapılmalı?
Annesi rahatsa çocuk korkmaz
Soru-Cevap

Haydi çocuklar aşıya

Sağlık Bakanlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin işbirliği ile düzenlenen "I. Ulusal Aşı Sempozyumu"nda yerli yabancı pek çok uzman, aşı bilincinin arttırılmasına yönelik neler yapılabileceğini tartıştı.

Modern tıbbın en güvenilir tedavi araçları olan aşılar, insanoğluna daha sağlıklı yarınlara erişme şansı tanıyor. Gün geçtikçe önemi daha da artan aşı sayesinde, bireyler ölüme ve sakatlığa karşı en etkin ve ucuz şekilde korunuyor. Hastalığın bir kişiden diğerine yayılımını önleyerek toplum sağlığını da koruyan aşı, her yıl dünyada üç milyon kişinin hayatını kurtarıyor. Dünyada pek çok hastalığın önlenmesinde etkili olan aşıların hemen hepsi, Türkiye'de de mevcut. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılan difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci, kızamık, verem ve hepatit B aşılarının bulunduğu rutin aşı takvimine yakında; kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve menenjitin de eklenmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin işbirliği ile 22-25 Eylül 2005 tarihleri arasında Ankara Sheraton Otel'de düzenlenen I. Ulusal Aşı Sempozyumu'nda; Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki rutin aşı şemalarına ve bağışıklama programlarına değinildi. Aşılama programlarının yanı sıra, aşı bilincini artırmaya yönelik konuların da gündeme geldiği sempozyum, Türkiye'deki sağlık politikaları üzerinde de etkili oldu. Sempozyumda mevcut aşı takvimleri yanında, ülkemizde yeni kullanıma sunulan konjuge pnömokok aşısı (bebek ve çocuklara uygulanabilen ve menenjit, zatürre gibi hastalıklarda koruyucu özelliği olan bir aşı), rotavirus aşısı (çocuk ishallerine karşı), human papilloma virus aşısı (kadınlarda görülenağzı kanserine karşı) da etraflı olarak tartışıldı.

EN İYİ VE UCUZ KORUMA
Sempozyumun katılımcılarından Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bakır, ülkemizde ilk kez düzenlenen Ulusal Aşı Sempozyumu'nun önemi konusunda şunları söylüyor: " Sağlık Bakanlığı'nın da bu toplantıda hem düzenleyici hem katılımcı olarak görev alması çok faydalı oldu. Aşılamada sahada rastlanılan problemler sergilendi, aşılama politikalarının gözden geçirilmesi gibi konularda pediatristlerle bürokratların direkt iletişimi sağlandı ve aşılama ile ilgili bilimsel çalışmaları olan bilim adamları da bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu." Temiz su sağlanmasından sonra insan sağlığı için yapılabilecek en iyi ve en ucuz uygulamanın aşılama olduğunu belirten Prof. Dr. Bakır, aşı konusunda Türkiye'de bilinç düzeyinin genel olarak iyi olduğu görüşünde: "Bu konu toplumun eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyi ile bir miktar orantılı. Batı toplumlarında aşılamada ulaşılan yüksek başarı oranları bu faktörler sayesinde oluştu. Devletin aşılamada her türlü imkanları seferber ettiğini, bu konuda yoğun bir gayret içinde olduğunu, eksiklikleri gidermeye çalıştığını görüyoruz. Bununla birlikte halkın eğitim düzeyi ve hastalıklardan korunma açısından bilgilendirilmesi de hepimizin görevi. Bu bilgilendirme yapılırken çok dikkatli olunmalı. Yanlış bilgilendirme aşılama oranlarını azaltıp salgınlara bile yol açabilir, son zamanlarda yaşadığımız timerosal konusunda olduğu gibi."

Neslihan TUNÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 İstanbul Park hız kesmiyor
 İş dünyasının genç liderleri
 Annem olmasaydı ne yaparlardı beni burada!
 Barınaktan film setlerine
 88 yıllık marka yeniden doğdu
 İnsanlığın coğrafyası
 17 yaşında bir Türk'ün gözünden Amerika
 Yüzde 100 yün
 Paris moda haftasının ardından
 "Aşk" saçı birinci oldu
 Burada alışveriş yapmak nefes ister
 Maç öncesi müzik şöleni
 Dışarı Çıkmadan Önce
 Kısa... Kısa... Kısa...
 Kırmızı siyah bir sergi hikayesi
 Hollywood yıldızları bu modacının tasarımlarını yere göğe...
 Modada Osmanlı hükümdarlığı
 Kitap fuarı bizi şölene bekliyor
 Avusturya kültürünü boykot etmeyelim
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Merak kediyi öldürür
Hayatımda ilk defa Kurtlar Vadisi...
ALİ POYRAZOĞLU
Öpüşmenin başkenti
Dudağını bir dudağa değdirmek...
SUNAY AKIN
Attila İlhan ve Turist Ömer
Uyuyamayacağını anlayan...
Yeme konusunda iyiyim ama balıkları ayıramam
Mizah yazarı Gani Müjde denize olan tutkusuyla da tanınır. Müjde ile Maltepe...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.