kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Burada alışveriş yapmak nefes ister
Burada alışveriş yapmak nefes ister
İçindekiler
Türkiye'ye ilk kez gelecek markalar

Burada alışveriş yapmak nefes ister

Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise ikinci büyük alışveriş merkezi Şişli'de bugün açılıyor. Sadece iç cephesi için 50 bin metrekarelik duvar boyası kullanılan Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin proje sorumlusu Ayşe Cevahir, "Yorgunum ama çok mutluyum" diyor.

Bundan üç gün önce Şişli'deki Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nin mimarı Ayşe Cevahir'le görüştüğümüzde içi içine sığmıyordu. Beklenen gün geldi çattı. Bugün saat 13.00'da Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açılışını yapacağı bina ilk kez görücüye çıkacak. 2002'den beri tek başına, A'dan Z'ye projenin her şeyinden sorumlu olan Ayşe Cevahir de emeklerinin karşılığını muhtemelen tebriklerle alacak. 38 yaşındaki Ayşe Cevahir Londra'da iç mimari okumuş, baba mesleği inşaatçılığı şantiyelerde öğrenmiş. "Bu projenin başına geçmeye siz mi gönüllü oldunuz, yoksa iş başa mı düştü?" diye sorduğumuzda, "Açıkcası ben gönüllü olmadım ama babamın yükünü biraz olsun hafifletebilmek için kabul ettim. İşimi ve ülkemi çok seviyorum, öncelikle insanlarımız için bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama bir o kadar da babamı sevmem rol oynuyor burada" diyor. Daha önce Balmumcu'daki The Plaza ve Okmeydanı'ndaki Cevahir Kongre Oteli'ne imza atan Ayşe Cevahir, bu alışveriş merkezinin temelinin 1997'de atıldığını söylüyor. Ancak 2000 yılında Türkiye'deki mali krizden ötürü yapımı yavaşlatılmış ve kaba inşaatı 2002'de bitmiş. Bu tarihten sonra ise işi Ayşe Cevahir ele almış. ABD-Michigan'daki Mall Of America'dan sonra dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en büyük alışveriş merkezi olan Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi gerçekten ürkütücü bir büyüklüğe sahip. Mekana asıl güzelliğini veren ve orayı özel kılan şeyin dekoru olduğunu söyleyen Cevahir, "İçerdeki duvar boyamasında Türkiye'de bugüne dek hiç kullanılmayan sedefli beyaz bir boya kullandık. Mitsubishi firmasına 50 bin metrekarelik bir alanı boyamak için sipariş verdiğimizde, firmanın genel müdürü aradı. Bu kadar boyayı ne yapacağımızı sordu. Bir alışveriş merkezi yaptığımızı söyleyince inanamadılar ve gelip gözleriyle görmek istediler. Biz de davet ettik geldiler, 'Türkiye'de böyle büyük bir alışveriş merkezi olduğuna görmeden inanmazdık' diye de espri yaptılar" diyor.

METRO EN RAHAT ULAŞIM
Şişli ve Mecidiyeköy bölgesinin çehresini değiştiren bu bina sayesinde civardaki dükkan ve evlerin de değer kazandığını söyleyen Cevahir, "Yıllarca bu bina etrafında oturan konut sahiplerine tozumuz, kamyon sesimiz, vinç sesimizle çok rahatsızlık verdik. Ama şu anda çevre düzenlemesiyle, mimarisiyle burası çok özel bir bölge haline geldi. Bölgedeki tüm konutların değeri arttı" diyor. Şu an binadaki 302 dükkanın yüzde 92'si kiralanmış durumda. 10 katlı binanın 4 katı otopark, 6 katı ise mağazalara ayrılmış. En üst katında ise restoranlar, onun bir alt katında da fast food yiyecek-içecek alanı var. Alışverişi sevenler için "cennet" sayılabilecek mekanda yerli-yabancı sayısız marka var. Ancak tümünü baştan sona dolaşmak gerçekten "tabanlara kuvvet" istiyor. Bu yüzden de hangi mağazanın nerede olduğunu öğreninceye kadar içerde size yol gösterecek 70 görevli bulunuyor. Yolunuzu şaşırırsanız, hemen birinin yanına yanaşıp yardım isteyebilirsiniz. 2500 arabanın park edilebildiği otopark ise ücretli. Ama binadan metroya direkt giriş ve çıkış kapıları olduğundan ulaşım çok rahat. Projenin henüz tamamlanmayan diğer bölümü ise eğlence merkezi. Yeni yıla kadar tamamlanacak olan bu bölümde hem çocuk hem de yetişkinler için ayrı ayrı eğlence katları olacak. 15 bin metrekarelik bir alana inşaa edilen; uzay, atlantis ve masal dünyası temalarının işleneceği bu küçük Disneyland'da, minikler kadar anne ve babaları da eğlenecek. 12 sinema salonunun yer aldığı Cevahir Alışveriş ve Eğlence Merkezi'nde salonlardan birinde üç boyutlu film izleme imkanı da olacak. Bu dev merkezin ilginç bir özelliği de deprem sigortasının olmaması: "Çünkü böyle risk taşımıyoruz, öyle bir inşaat yapıldı ki hiçbir deprem bizi etkilemez" diyor Ayşe Cevahir.

İlknur K. AKMAN

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 İstanbul Park hız kesmiyor
 İş dünyasının genç liderleri
 Annem olmasaydı ne yaparlardı beni burada!
 Barınaktan film setlerine
 88 yıllık marka yeniden doğdu
 İnsanlığın coğrafyası
 17 yaşında bir Türk'ün gözünden Amerika
 Yüzde 100 yün
 Paris moda haftasının ardından
 "Aşk" saçı birinci oldu
 Maç öncesi müzik şöleni
 Dışarı Çıkmadan Önce
 Kısa... Kısa... Kısa...
 Kırmızı siyah bir sergi hikayesi
 Hollywood yıldızları bu modacının tasarımlarını yere göğe...
 Modada Osmanlı hükümdarlığı
 Kitap fuarı bizi şölene bekliyor
 Avusturya kültürünü boykot etmeyelim
 Haydi çocuklar aşıya
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Merak kediyi öldürür
Hayatımda ilk defa Kurtlar Vadisi...
ALİ POYRAZOĞLU
Öpüşmenin başkenti
Dudağını bir dudağa değdirmek...
SUNAY AKIN
Attila İlhan ve Turist Ömer
Uyuyamayacağını anlayan...
Yeme konusunda iyiyim ama balıkları ayıramam
Mizah yazarı Gani Müjde denize olan tutkusuyla da tanınır. Müjde ile Maltepe...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.