kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kasların gücü yarışıyor
Kasların gücü yarışıyor
Erkekler beğenmiyor

En kaslı milli takım

Vücut Geliştirme Türk Milli Takımı'na seçilen Fatma Menemenci ve Faruk Arda Horhor, "kaslarının gücü"nü yarıştırmaya hazırlanıyor.


Kasların gücü yarışıyor

Vücut Geliştirme Türk Milli Takımı'na seçilen Fatma Menemenci ve Faruk Arda Horhor bu spor dalının bilinmeyen yönlerini anlattı.

Geçen ay Adana'da Vücut Geliştirme Türkiye Birinciliği yarışması yapıldı. Milli Takım seçmelerinin de yapıldığı yarışmaya 23'ü bayan toplam 119 sporcu katıldı. İlk kez yarışan ve bayanlarda Türkiye birincisi olarak milli takıma giren Fatma Menemenci'yle birlikte, şimdiye kadar birçok kez milli olan ve tekrar milli takıma girmeyi başaran Faruk Arda Horhor ile vücut geliştirme sporunu konuştuk. Şile'de yaşayan 24 yaşındaki Fatma Menemenci, dört yıldır vücut geliştirme sporuyla uğraşıyormuş. Kışın aerobik dersleri veren, yazın da plajda cankurtaranlık yapan Menemenci bu spora "gücünü göstermek" için başlamış. İlk kez bir yarışmaya katılan ve birinci olarak milli takıma seçilen Menemenc,i kendini ispatlamak için
yarışmaya katıldığını söylüyor. Menemenci, ilk resmi ve uluslararası yarışına, 22-26 Eylül tarihleri arasında İspanya'da yapılacak olan Avrupa Bayanlar Şampiyonası'nda çıkacak. sporcumuz son derece iddialı, "Kendime çok güveniyorum, mutlaka dereceye gireceğim" diyor. Menemenci'ye vücut geliştirme sporunun zor olup olmadığını soruyoruz; "Hiç zor değil, hergün bir saat çalışıyorum. Aynaya baktığımda, hatlarımın belirginleştiğini gördüğümde çok hoşuma gidiyor ve bütün yorgunluğum gidiyor. Bu spor sayesinde artık kendimi daha çok beğeniyorum. Kendime güvenim arttı. Çevremdekiler, kadınların bu tür sporlarla uğraşmaması gerektiğini söylüyor ama ben onlara kulak asmıyorum." Menemenci bugünlerde sıkı bir diyet ve çalışma programı uyguluyor. 22 Eylül'deki yarışmaya hazırlandığı için hergün lapa pilav, makarna, yumurta akı, haşlama tavuk gibi yiyeceklerle besleniyor. Yağ, tuz ve şekerin kesinlikle yasak olduğunu belirtiyor ve yarışmaya kadar böyle devam edeceğini söylüyor, "Şampiyonalar öncesi iki ay bu şekilde besleniliyor. Vücuttaki bütün yağ ve su atılıyor. Yarışmadan sonra birkaç gün içinde de en az beş kilo alınıyor. Adana'daki seçmelerde ben de altı kilo aldım Şimdi onları vermeye çalışıyorum."

DÜNYA ŞAMPİYONU OLACAĞIM
Vücut Geliştirme Türk Milli Takımı'nın en tecrübeli sporcularından biri olan Faruk Arda Horhor, 30 yaşında bu spora başlamış ve tam 16 yıldır aralıksız sürdürüyor. Şimdiye kadar 14 Türkiye birinciliği, iki Balkan birinciliği ve bir de Balkan ikinciliği ve bir de dünya sekizinciliği var. 23-28 Kasım tarihlerinde Çin'in Şangay kentinde yapılacak Büyük Erkekler Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek. Daha önce sekizinci olduğu yarışmada bu kez çok iddialı; "Dünya Şampiyonu olacağım." Bir tekstil şirketinde yöneticilik yapan Faruk Arda Horhor, "spor olsun" diye başladığı bu spordan bir daha kopamamış. Vücudundaki değişiklikleri gördükçe daha çok bağlanmış ve bugünlere kadar gelmiş. "Aynaya baktıkça kendimle gurur duyuyorum" diyor. Bu gösteriden yola çıkarak Horhor'a kadınların vücutçulara nasıl baktığını soruyoruz: "Aslında kadınların çoğu bizim gibi kaslı vücutlara sahip olanları beğenmiyor. Beğenmeyenlerin oranı yüzde 60 diyebilirim. Ama geri kalan yüzde 40 beğeniyor ve biz de onlara gösteriş yapıyoruz." Vücut geliştirmenin sabır ve sürekli antrenman gerektirdiğini belirten Horhor, "Vücudunuz bir anda bu duruma gelmiyor. Hormon, vitamin, çeşitli kimyasal ilaçlar almadan çalışırsanız, benim gibi olmak için en az beş yıla ihtiyacınız var. Vücut geliştirmenin yüzde 50'si de beslenmedir. Örneğin, ben yarışmaya hazırlanırken günde 15 yumurta akı, bir kilo tavuk göğsü ve lapa pilav ile makarna yiyorum.

FEDERASYON DOPİNGE EL ATTI
Son yıllarda vücut geliştirmede doping olaylarının çok yaygınlaşmasını, 16 yıldır bu sporun içinde biri olan Faruk Arda Horhor'a soruyoruz: "Doping bu sporla ayrılmaz bir bütündür. Az ya da çok neredeyse bütün sporcular doping yapıcı maddeler kullanırlar. Profesyonel sporcular bu maddeleri limitlerinde kullanırlar. Maalesef onlarda da son zamanlarda sıkça dopinge rastlanır oldu. Federasyon bunun üzerine bu işin üzerine eğildi, artık çok sıkı kontroller var ve sanırım önüne geçilecek."
DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Sanal dedektif tuzağına dikkat!
 Şimdi sıra Alman çocuklara geldi
 Dünyayı ağlatan fotoğraflar
 Çok eski bir dostla randevu
 İlham kedilerle geldi
 Arap'ın tedavisi Almanya'da yapılacak
 Vahşi yaşamdan kareler
 Mazi cennetindeki Boğaziçi medeniyeti
 İkisi de Türk ikisi de dünyayı sallıyor
 Kimyasal tehlike anne karnında başlıyor
 Her keseye uygun ayakkabı
 Üçüzler okullu
 Göz hastalığı başarısız yapıyor
 Ağlayan çocuğa dikkat
 Bir festivalde olması gereken 3 şey
 Bu sefer Ankaralı Turgut'u bekliyorum
 Bu adamlara sakın bulaşmayın!
 Rap müziğin divası hız kesmiyor
 Dolu dolu yaşamak için
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Hıncal'ın gördükleri
Yani, ben de az yer görmedim!..
FİLİZ AKIN
Otlar başrolde
Şu ara nereye gitsek hanımlar arasında...
Bir televizyon filmi havasındaki gerilim
Bir televizyon filmi havasındaki gerilim
Rahatlıkla izlenen bir film. Ama sonuç olarak düzeyli bir TV...
Tam anlamıyla Maskara bir film
Tam anlamıyla Maskara bir film
'Maske' 11 yıl sonra geri dönüyor. Yetişkinlere göre değil ama yılın...
Sultanlık bekarlıkta değil, mutlulukta
İki aile varmış ve her iki ailenin de birer kız çocuğu. Bir gün misafirlikte...
Cep telefonundan fotoğraf makinesi olur mu?
Teknoloji coştu! Artık mutfak rendesine bile MP3 çalar ve dijital kamera...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.