kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mazi cennetindeki Boğaziçi medeniyeti
Mazi cennetindeki Boğaziçi medeniyeti
Haftanın Kitapları

Boğaz'ı anlatan yazar

Türkçe'nin usta yazarlarından, 1963'te aramızdan ayrılan Abdülhak Şinasi Hisar'ın tüm eserleri Yapı Kredi Yayınları tarafından yeniden basılıyor. Yazar okurla yeniden buluşan eserlerinde çocukluğunun geçtiği Boğaziçi'ni ve ilk gençliğinin yıllarının İstanbul'unu anlatıyor


Mazi cennetindeki Boğaziçi medeniyeti

Türkçe'nin usta yazarlarından, 1963'te aramızdan ayrılan Abdülhak Şinasi Hisar'ın tüm eserleri Yapı Kredi Yayınları tarafından yeniden basılıyor. Yazar okurla yeniden buluşan eserlerinde çocukluğunun geçtiği Boğaziçi'ni ve ilk gençliğinin yıllarının İstanbul'unu anlatıyor.

TÜRK edebiyatının usta kalemi Abdülhak Şinasi Hisar'ın (1887-1963) bütün yapıtları Yapı Kredi Yayınları'nda. Yazarın ilk olarak "Fahim Bey ve Biz" (1941), "Çamlıca'daki Eniştemiz" (1942), "Ali Nizami Bey'in Alafrangalığı ve Şeyhliği" (1952) adlı romanları ile "İstanbul ve Pierre Loti" (1958) adlı biyografi çalışması bu yıl içinde okurla buluşuyor. Daha önce Hilmi Kitabevi, Varlık Yayınları, Ötüken Neşriyat ve Bağlam Yayınları tarafından basılan "Fahim Bey ve Biz" (1942 CHP Hikaye ve Roman Mükafatı) ve "Çamlıca'daki Eniştemiz" romanları YKY tarafından yayına hazırlanırken eski baskıları tarandı, eksik cümle, paragraf ve pasajlar toplandı. Ayrıca önceki baskılarda yazarın imlasına, üslubuna yapılan müdahaleler belirlenerek, kitaplar yazarın üslubu ve imlasına uygun hale getirildi. Cumhuriyet dönemi yazarı olmasına rağmen dil ve üslup açısından Meşrutiyet kuşağına bağlı kalan Hisar'ın bütün yapıtları "hatıra"ya dayalıdır. Kitaplarında çocukluğunun geçtiği Boğaziçi'ni ve ilk gençlik yıllarının İstanbul'unu, Osmanlı'nın son dönemindeki seçkinlerin yaşamlarını, geçmiş zamanın güzelliklerine duyduğu özlemle anlatır. Bir bürokrat olan babasından modern yaşam tarzını, Mevleviliğin tasavvufi geleneğini sürdüren anne tarafından ise geleneksel yaşam tarzını özümsemiştir. "Mazi cennetindeki Boğaziçi medeniyeti"ni diriltme çabasıyla anılan yazar, özellikle romanlarında Maurice Barres, Anatole France ve Marcel Proust gibi Fransız yazarların edebiyat anlayışlarını örnek almıştır. Girift ve şiirli cümleleriyle yarattığı üslup, onu Türkçe'nin en usta yazarları arasına yerleştirmiştir. Romanlarında ayrıntılı olarak çizdiği portreler, kültürlü, seçkin, içine kapanık, dengesiz, garip fantezileri olan, dünyaya hayallerinin penceresinden bakan ve gerçek hayatta başarısız olan kimselerdir. Fotoğrafevi, foto muhabiri Ara Güler'in 16 Ağustos'taki 77. yaş gününü 77 siyah-beyaz klasiğine yer verdiği sergi ile kutladı. "Ara'dan Yetmiş Yedi Yıl Geçti" adlı fotoğraf kitabı da Fotoğrafevi Yayınları'ndan çıktı. Bu kitapta, Güler' in siyah-beyaz klasikleri, fotoröportajları, ünlü portreleri ve fotoğraflarla biyografisi yer alıyor. Ara Güler' in fotoğraflarında insan her şey aslında. Hem hayallerimiz hem geçmişimiz hem geleceğimiz hem de kendimiz... Henüz ulaşamadığımız duygular, tadılmamış şeyler... Kocaman bir fotoğraf açıkçası. Gerçekliği büyütmek ya da yok etmek dediğimiz şey, aslında gerçekliği var etmek. Sınırlı yazıya yer verilen kitapta Ara Güler fotoğrafının anlatım gücü hakim.

BOĞULAN GÖL'ÜN HİKAYESİ
Tayfun Atay'ın Kalan Basım Yayın tarafından çıkarılan yeni kitabı "Göl ve İnsan", küresel felaketlerle kendisini fark ettiren çevre sorununa Türkiye'den bir örnekle dikkat çeken antropolojik bir inceleme. Atay, Beyşehir Gölü çevresinde doğa-insan ilişkisinin bozulan dengesine, bölgede yaşayan insanların penceresinden bakıyor. Dünyanın sayılı tatlı su göllerinden biri olan Beyşehir Gölü, kime ne yarar sağladığı pek belli olmayan ekonomik-ticari girişimler sonucunda hızla kirlenmekte ve kurumakta. Tarımsal amaçlı su çekimi, doğal ve endüstriyel atıkların göle akıtılması ve endüstriyel balıkçılığı geliştirmeye yönelik ancak gölün kendine has balıklarını yok eden uygulamalar, bu hazin gelişmenin sebepleri olarak ele alınmakta. Atay bu "boğulan göl"ün hikayesini, onu çevreleyen insan hayatının kültürel, folklorik ve etnografik ayrıntılarıyla zenginleştirerek anlatıyor. Doğanın, Kyoto Protokolü'nü hiçe sayan Amerika'dan Katrina Kasırgası'yla "intikam aldığı (!) şu günlerde, Atay'ın çalışması, kendi coğrafyamızdan bir çevrekırım" örneğini gündeme getirmesi bakımından hayli uyarıcı bir içeriğe sahip.

Sayım Çınar

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Kasların gücü yarışıyor
 Sanal dedektif tuzağına dikkat!
 Şimdi sıra Alman çocuklara geldi
 Dünyayı ağlatan fotoğraflar
 Çok eski bir dostla randevu
 İlham kedilerle geldi
 Arap'ın tedavisi Almanya'da yapılacak
 Vahşi yaşamdan kareler
 İkisi de Türk ikisi de dünyayı sallıyor
 Kimyasal tehlike anne karnında başlıyor
 Her keseye uygun ayakkabı
 Üçüzler okullu
 Göz hastalığı başarısız yapıyor
 Ağlayan çocuğa dikkat
 Bir festivalde olması gereken 3 şey
 Bu sefer Ankaralı Turgut'u bekliyorum
 Bu adamlara sakın bulaşmayın!
 Rap müziğin divası hız kesmiyor
 Dolu dolu yaşamak için
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Hıncal'ın gördükleri
Yani, ben de az yer görmedim!..
FİLİZ AKIN
Otlar başrolde
Şu ara nereye gitsek hanımlar arasında...
Bir televizyon filmi havasındaki gerilim
Bir televizyon filmi havasındaki gerilim
Rahatlıkla izlenen bir film. Ama sonuç olarak düzeyli bir TV...
Tam anlamıyla Maskara bir film
Tam anlamıyla Maskara bir film
'Maske' 11 yıl sonra geri dönüyor. Yetişkinlere göre değil ama yılın...
Sultanlık bekarlıkta değil, mutlulukta
İki aile varmış ve her iki ailenin de birer kız çocuğu. Bir gün misafirlikte...
Cep telefonundan fotoğraf makinesi olur mu?
Teknoloji coştu! Artık mutfak rendesine bile MP3 çalar ve dijital kamera...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.