kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Üçüzler okullu
Eyvah! Çocuğum okula başlıyor

Pazartesi günü okullar açılıyor. Uzmanlar, çocuğundan daha heyecanlı olan velileri uyarıyor, "Sakin olun, ona güven verin".

Son haftalarda pek çok evde hareketli günler yaşanıyor. Çocukları okula başlayacak anne ve babaların aşırı heyecanı ve akıllara takılan "Okula adapte olacak mı? Arkadaşlarıyla anlaşabilecek mi?" gibi sorular, miniklerin de panik yaşamasına neden olabiliyor. Uzmanlar "Bu tatlı telaşı kabusa çevirmeyin" diyor.
Üçüzleri hazırlık sınıfına başlayacak olan mankenlik ajansı sahibi Neşe Erberk de bu zorlu maratona hazırlanan velilerden. Erberk'lerin heyecanına ortak olduk.Üçüzler okullu

Neşe Erberk'in üçüzleri Alin, Lara ve Selin de bu yıl okullular kervanına katılan minikler arasında. İlk kez veli olma heyecanı yaşayan Erberk, okula hazırlık telaşını anlattı.

Bu yıl okula başlayan milyonlarca öğrencinin arasında mankenlik ajansı sahibi Neşe Erberk'in üçüzleri Alin, Lara ve Selin de bulunuyor. 5.5 yaşındaki kızlarının yeni eğitim ve öğretim yılında Işık Lisesi hazırlık sınıfına başlayacağını söyleyen Erberk, çocuklarının çok heyecanlı olduklarını da ekliyor.

- Üçüzler bu yıl hazırlık sınıfına başlıyor. Evinizde nasıl bir telaş var şu günlerde?
- Hepimiz heyecanlıyız tabii. Şu anda onlar kendilerini büyümüş hissediyorlar. Üç yıldır benim Joyfull House'a devam ettiler ve Haziran ayında mezun oldular. Kepler giyildi, diplomalar alındı. Şimdi de artık büyük okula gitme telaşı başladı. Hepsi çok hevesliler ve heyecanlılar. Anaokulundayken "Artık büyük okula gidelim, sıkıldık buradan diyorlardı." Ben de ilk defa kendi okulumun dışında bir okula vereceğim için bir veli gibi görüyorum kendimi. Geçtiğimiz hafta ilk kez veli toplantısına katıldım. Okulun kurallarını, geliş gidiş saatlerini öğrendim.

- Hangi saatlerde gidip gelecekler?
- Sabah 08.00, akşam 16.30 arasında okulda olacaklar. Servislerini ayarlayacağım. Daha önce de servisle gidip geliyorlardı. Ama eve çok yakındı. Şimdi biraz daha uzak. Yaklaşık yarım saatlik bir yol gidip gelecekler hergün. Bakalım ne yapacaklar?

- Okula uyum sağlamaları konusunda endişeleriniz var mı?
- Bir sorun yaşayacağımızı zannetmiyorum. Güveniyorum kızlara. İnanılmaz sosyaller. Hemen arkadaşlık kurabiliyorlar. Çok çabuk adapte oluyorlar.

-Üçü de aynı sınıfta mı olacak?
- Hayır farklı şubelere yazdırdım. Özellikle bunu yaşamalarını istiyorum. Onların deyimiyle "büyük okula" gitmenin onlar için en büyük farklılığı bu olacak.

- Okul öncesinde eğitim aldılar mı?
- Zaten 3 yıldır benim okuluma devam ettikleri için belli bir sisteme alıştılar. İngilizce öğrendiler, sayı saymayı, renkleri biliyorlar. Okuma-yazma tam olarak bilmiyorlar. Birkaç kelime yazabiliyorlar. Birtakım ekstra dersler aldılar. El faaliyeti, ritm, bale, drama gibi.

- Okul seçiminde nelere dikkat ettiniz?
- Öncelikle tabii ki lokasyona baktım. Daha sonra sistemlerine baktım. Mekanın cazibesine baktım. Bizim çok renkli ve güvenli bir ortamımız var. Orası da aynı şekilde hem güvenilir hem de çocukların rahat edebileceği bir ortam mı? Buna dikkat ettim. Yaptığım araştırmalar sonucunda da Işık Lisesi'nin hazırlık sınıfını uygun buldum.

- Gözlemlediğiniz kadarıyla çocukların öğrenme kabiliyetleri nasıl?
- Üçünün de farklı. Biri çok hızlı kavrıyor, biri ortalama, biri de daha yavaş. Fakat yetenekleri de farklı. Biri dans konusunda yetenekli, biri çok güzel resim yapıyor, biri de sosyal. Çok farklılar gerçekten. Bu yüzden üçüne de farklı muamele yapmam gerekiyor. İşin zor kısmı bu. Aynı standart tavrı gösteremiyorsunuz. Çünkü üçü de farklı bir karakter.

- Çocuklarınızı hayata hazırlarken bir takım stratejik yaklaşımlarınız var mı?
- Ben sosyal olmaları konusunda çaba gösteriyorum. Tek yönlü olmasınlar. O yüzden yeteneklerini keşfedip ona yönelmek istiyorum. Bizim okulumuzda üçünün de farklı yetenekleri olduğunu keşfettim aslında. Bunlara göre yönlendirmek istiyorum. Birini baleye, birini resme yönlendireceğim. Sosyal olan kızımızı da spora yönlendirmeyi düşünüyorum. Şu an devam edecekleri hazırlık sınıfının dışında hafta sonları yetenekleriyle ilgili hobilere gitmelerini sağlayacağım. Mesela enstrüman çalmalarını istiyorum. Bakalım yetenekleri var mı?

- Peki onları meslek seçimi konusunda serbest mi bırakacak mısınız?
- Tamamen onlara bırakacağın. Tabii bir bir çok seçenek sunmak istiyorum. Denesinler ve kendilerini keşfetsinler. Benim şu andaki görevim bu, onlara seçenekler sunmak.

- Peki eğitim hayatlarında baskıcı bir tavrınız mı olacak yoksa kendilerine de vakit ayırmalarını fırsat verecek misiniz?
- Bence her ikisini birden yapmalılar. Önce sorumluluklarını bitirmeliler. Bu da ödevleri olacaktır. Sonra da kendilerini geliştirici aktivitelere katılacaklardır. Sadece kitap kurdu olmak da iyi değil, ama sorumsuz olmak da değil. Dengeli olmaları için ben onları yönlendirmeyi düşünüyorum. Çocuklarını yarış atına dönüştüren annelerden olmayı düşünmüyorum. Sadece sorumluluklarının bilincine varmalarını istiyorum.
DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Kasların gücü yarışıyor
 Sanal dedektif tuzağına dikkat!
 Şimdi sıra Alman çocuklara geldi
 Dünyayı ağlatan fotoğraflar
 Çok eski bir dostla randevu
 İlham kedilerle geldi
 Arap'ın tedavisi Almanya'da yapılacak
 Vahşi yaşamdan kareler
 Mazi cennetindeki Boğaziçi medeniyeti
 İkisi de Türk ikisi de dünyayı sallıyor
 Kimyasal tehlike anne karnında başlıyor
 Her keseye uygun ayakkabı
 Göz hastalığı başarısız yapıyor
 Ağlayan çocuğa dikkat
 Bir festivalde olması gereken 3 şey
 Bu sefer Ankaralı Turgut'u bekliyorum
 Bu adamlara sakın bulaşmayın!
 Rap müziğin divası hız kesmiyor
 Dolu dolu yaşamak için
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Hıncal'ın gördükleri
Yani, ben de az yer görmedim!..
FİLİZ AKIN
Otlar başrolde
Şu ara nereye gitsek hanımlar arasında...
Bir televizyon filmi havasındaki gerilim
Bir televizyon filmi havasındaki gerilim
Rahatlıkla izlenen bir film. Ama sonuç olarak düzeyli bir TV...
Tam anlamıyla Maskara bir film
Tam anlamıyla Maskara bir film
'Maske' 11 yıl sonra geri dönüyor. Yetişkinlere göre değil ama yılın...
Sultanlık bekarlıkta değil, mutlulukta
İki aile varmış ve her iki ailenin de birer kız çocuğu. Bir gün misafirlikte...
Cep telefonundan fotoğraf makinesi olur mu?
Teknoloji coştu! Artık mutfak rendesine bile MP3 çalar ve dijital kamera...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.