kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kanser hastaları için duayla tedavi geliyor
Literatüre giren araştırmalar

Kanser için dua kurulu

Hekimlerin, kanser tedavisinde dini inancı ve bitkisel yöntemleri kullanabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı bir danışma kurulu oluşturdu.

Geçen hafta çalışmalarına başlayan Ulusal Kanser Danışma Kurulu yaklaşık 20 üyeden oluşuyor... Kurulda eğitim hastaneleri, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, mesleki kuruluşlar ve Sağlık Bakanlığı temsilcileri yer alıyor.

PROF. TUNCER: DUA MODERN TIBBA DESTEK
KURULUN Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer şunları söyledi: "Batı dünyasında, dini inancın hastaların iyileşmesinde önemli rol oynadığı biliniyor... Modern tıbba destek olmak kaydıyla uygulanan tedavide bitkisel ve dini yöntemlere de yer verilmeli..."

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK
TUNCER hekimlerin bu yöntemleri tedavide kullanması için kurulun tüm üniversitelerle işbirliği yapacağını söyledi. Kardiyolog Doç. Okucu da, konuyla ilgili olarak, "Tıp fakültelerinde yeni ve alternatif ders konularının okutulma zamanı geldi" dedi...


Kanser hastaları için duayla tedavi geliyor

Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Danışma Kurulu, kanser tedavisinde dini inancın da kullanılabilmesi için çalışma başlattı.

Alternatif tedavi yöntemleriyle ilgili çok sayıda bilimsel araştırmanın uluslararası kongrelerde sunulması üzerine tıp dünyası uzak durduğu 'dua' konusunu gündemine aldı. Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı kanser konusunda dualar ve bitkisel tedavi yöntemlerinin bilimsel olarak araştırılması için danışma kurulu oluşturdu. Danışma kurulu tedaviye yardımcı metot olarak dualardan yararlanılması için araştırma yaparak bu yöntemlerin tıp fakültelerinde tartışılmasını sağlayacak. Amerika'da geçen yıl dinin tedavi üzerine etkileriyle ilgili çok sayıda bilimsel araştırma yayınlandı. Özellikle kalp ve kanser hastalıklarının tedavisinde duaların etkisi üzerine yapılan bilimsel yayınların ardından Amerikan Kardiyoloji Cemiyeti 'kalp damar hastalıkları ve tamamlayıcı tıp' başlığı altında bir belge yayınladı. Bu yazı din, dualar ve inançla kalp sağlığı konusundaki ilk resmi ve bilimsel önerileri içeren bir belge oldu.

BAKANLIK ATAĞI
Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı geçen hafta Kanser Danışma Kurulu oluşturarak alternatif tedavi yöntemlerinin araştırılmasını önerdi. Modern tıbbın yanında tedaviye destek programları kullanılması amacıyla başlatılan çalışmaya göre bitkisel tedavilerin yanı sıra dini yöntemler de tedavi içinde yer alacak. Ulusal Kanser Danışma Kurulu 20 civarında üyeden oluşuyor. Eğitim hastaneleri, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, mesleki kuruluşlar ve Sağlık Bakanlığı'nın alt birimleri kurulda temsil ediliyor. Kurulda Ankara, İstanbul, Trabzon ve İzmir'de üniversitelerden bilim adamları var. Alt kurulun başkanlığını bitkisel tedavileriyle ünlenen Prof. Dr. Erkan Topuz üstlenecek.

UZMANLAR NE DİYOR?

* Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Murat Tuncer,
alternatif tıp denince akla sadece bitkilerin gelmemesi gerektiğini belirterek, "Batı dünyasında inancın birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını biliyoruz. İnsanların psikolojisi inançlarla desteklendiği takdirde çok daha dirençli hale gelebiliyor. Duaların hastaların iyileşmesinde önemli rol oynadığı inkar edilemez. Bu bir çeşit psikoterapi" dedi.

* Alman Nişantaşı Hastanesi Medikal Direktörü Kardiyolog Yrd. Doç. Dr. Metin Okucu da, "Araştırmalar tıbbın duaların iyileştirici yönünü kullanabileceğini de kanıtlıyor. Bu yıl Amerika'da yayınlanan bir araştırma hastaların yarısının doktorlarının onlarla birlikte dua etmesini istediklerini gösteriyor. Bizim de hekimler olarak hastalarımızla yeni ilişkiler içine girmesi belki de tıp fakültelerinde yeni ders konularının konulmasının zamanı geldi" dedi.

* Cornell Üniversitesi'nin ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, "Geçen yıl kalp krizi geçirmiş stent takılacak 750 kişi üzerinde araştırma yaptık. Dua edenlerin hızlı iyileştiğini gözlemledik. Ben de dua etmelerini tavsiye ediyorum" dedi.

Esra TÜZÜN / HABER MERKEZİ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Maganda terörünü önleyin talimatı
 Hava Harp Okulu'ndaki erkekleri geride bıraktı
 Hediyeler pırlanta olsun
 'DNA marifetiyle' muz tadında erik
 Denizciler göz kamaştırdı
 Bakan Tüzmen'den lise öğretmenine son görev
 Avukatlar Ata'ya dert anlatacak
 Yeni Sahra'dan Paris'e kadar uzanan mutluluk
 Diyarbakır'da silah operasyonu
 Tunceli'de 60 çocuk ishalden müşahedede
YILMAZ ÖZDİL
Küçük ilan...
Ben boş vakitlerimde "küçük ilan"...
ÖMER LÜTFİ METE
'Ankara Kıbrıs numaramızı yuttu'
Bir süredir Türkiye'nin...
UMUR TALU
Kim ki kendine bakmaz...
İnsanlığın büyük çoğunluğu...
FATİH ALTAYLI
550 vekilde 3000 tabanca
Bir büyükelçi dostum aradı.
ERDAL ŞAFAK
Pompalının sapını gülle donatmak
SORU: Kalaşnikof mu...
Katliam değil izdiham
Irak'ın Başkenti Bağdat... Şiiler'in anma töreni... Bir milyon kişi...
Sular yükseliyor çabuk kaçın!
Katrina kasırgasında ölü sayısı 120'ye ulaştı... Şehirdeki su...
Yeneriz çünkü...
Yeneriz çünkü...
Milli futbolcular Terim'in dağıttığı ankette bu soruya en çok "Başka...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu